Czytaj: PKW odwołuje wybory 10 maja - nie mogą się odbyć>>

Podpisane przez premiera oficjalne stanowisko rządu ws. wyborów 10 maja opublikowane zostało w piątek 8 maja br. w Monitorze Polskim opublikowano. Szef rządu stwierdza w nim, że w świetle panującej w Polsce epidemii wybory nie mogą się odbyć. I powołuje się na obowiązujące prawo i konstytucję.

Rząd uznaje, że w czasie epidemii głosowanie niemożliwe

- Rada Ministrów, biorąc pod uwagę ogłoszenie i obowiązywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego wirusem SARS-CoV-2, jak również fakt uchwalenia zmian prawnych umożliwiających przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sposób uwzględniający powyższy stan epidemii, stwierdza, że w zakresie zadań i kompetencji posiadanych przez administrację rządową nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w terminie wyznaczonym przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w dniu 10 maja 2020 r., zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla tych wyborów w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w ustawach - czytamy w Stanowisku RM.

W rządowym stanowisku jest także stwierdzenie, że "podjęte zostały wszystkie możliwe działania zmierzające do przeprowadzenia głosowania w dniu 10 maja 2020 r., w tym zwłaszcza w uzgodnieniu z członkami Rady Ministrów, zgodnie z art. 11 ust. 2 w związku z art. 11 ust. 2a i 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych". 

 


Karty wydrukowane i nadają się do użycia

Opublikowane w Monitorze Polskim rządowe oświadczenie przyznaje, że przygotowane zostały pakiety do głosowania korespondencyjnego, podczas gdy nie było jeszcze ustawy o takim trybie przeprowadzenia wyborów. - Wydrukowano karty do głosowania, instrukcje głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, a także polecono Poczcie Polskiej S.A. realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym - czytamy w dokumencie.

Czytaj: Karty wyborcze za miliony raczej trafią do kosza>>
 

A dalej jest w nim stwierdzenie, że "Rada Ministrów uznaje, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które zostaną przeprowadzone zgodnie z uchwalonymi zmianami prawnymi".

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach na prezydenta RP w 2020 roku została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia br., następnie 5 maja została odrzucona przez Senat i 7 maja ponownie uchwalona przez Sejm. Prezydent podpisał ją w czwartek 8 maja. Jednak już wiadomo, że będzie szybko zmieniona, bo tak zdecydowali liderzy PiS i Porozumienia Jarosława Gowina. Ten ostatni poinformował, projekt nowelizacji tej ustawy będzie gotowy w ciągu kilku dni.

Czytaj: Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne>>
 

Nowe wybory, nowi kandydaci, nowe karty do głosowania

Zdaniem specjalistów od prawa wyborczego, kart wyborczych wydrukowanych na podstawie przygotowywanej dopiero ustawy nie da się wykorzystać. Po pierwsze dlatego, że zostały przygotowane bez podstawy prawnej, a po drugie dlatego, że po ogłoszeniu nieważności wyborów, które nie odbędą się 10 maja, konieczne będzie ogłoszenie ich ponownie i uruchomienie od nowa całej procedury wyborczej. Kandydaci będą musieli ponownie przedstawić listy poparcia, możliwe też będzie zgłaszanie nowych kandydatów, których z oczywistych względów nie ma wydrukowanych już kartach do głosowania. 

Czytaj także : Nowy termin wyborów to wszystkie czynności od nowa>>

 

Sprawdź również książkę: Kodeks wyborczy. Przepisy >>