Podczas wideokonferencji prezydenci czterech miast członkowskich Unii Metropolii Polskich mówili o problemach, z jakimi mierzą się samorządy podczas pandemii.

Opieka dla najmłodszych w gestii samorządów, ale szczegóły nieznane

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwraca uwagę, że najprawdopodobniej od 4 maja samorządy powinny zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom w żłobkach, przedszkolach i klasach 1-3 szkół podstawowych. Jak podkreśla, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wydało w tym zakresie wytycznych.

- Mamy kilka dni na to, żeby przygotować opiekę w tych placówkach, nie wiedząc jakie zabezpieczenie sanitarne trzeba przygotować – mówi Aleksandra Dulkiewicz. Jak mówiła, kryteria jakie muszą brać pod uwagę samorządy przyjmując dzieci do placówek, to m.in. wykonywanie pracy przez rodziców i niekorzystanie z zasiłków opiekuńczych.

Prezydent Gdańska podkreśliła, że wśród zasad, jakie muszą spełniać placówki jest reguła, że jedno dziecko miałoby się mieścić na 15 m kw. - Klasa ma średnio 20-30 m kw, co oznacza, że dwoje – troje dzieci ma się mieścić w jednej klasie. Powinniśmy to przygotować z pewnym wyprzedzeniem - powiedziała.

 

Sytuacja przedsiębiorców w czasie pandemii

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przyznał, że docenia działania rządu, żeby w krótkim czasie wyciągnąć rękę do przedsiębiorców i im pomóc, ale wniosków o wsparcie jest dużo. Tymczasem są trudności z obsługą wniosków od przedsiębiorców.

Jak podkreślił, to wielkie wyzwanie dla urzędów pracy. Podał przykład, gdzie 200 osób pracuje w starostwie, 100 tys. podmiotów składa wnioski, a godzina jest potrzebna na analizę jednego wniosku. - Mam sygnały z miast, że jest problem z zachowaniem bezpieczeństwa osób, które wnioski rozpatrują – dodał.

Wybory i spisy wyborców

Podczas konferencji prasowej czterech prezydentów największych miast skupionych w Unii Metropolii Polskich poruszono także temat odmowy samorządów wydania spisów wyborców Poczcie Polskiej.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy mówił, że wybory powinny się odbyć w takim czasie, kiedy to będzie w pełni bezpieczne. Dodał, że nie ma obecnie podstaw prawnych, żeby wydawać dane obywateli Poczcie Polskiej, Poczta Polska nie ma podstawy prawnej, żeby takie dane zbierać.

- W tym stanie prawnym tego zrobić nie możemy, bo złamalibyśmy prawo. Mamy też dane, że samorządowcy związani z Prawem i Sprawiedliwością tych danych nie przekażą. Powoływanie się na „ustawę covidową” jest bezpodstawne - stwierdził podczas wideokonferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W wideokonferencji wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Spotkanie prowadził Michał Cyrankiewicz–Gortyński, koordynator ds. komunikacji i promocji Unii Metropolii Polskich.