Prawo.pl

Były minister zajmie się pozyskiwaniem funduszy dla armii

Finanse publiczne Administracja publiczna Wojsko
Były minister finansów Tadeusz Kościński został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa. Kościński zrezygnował ze stanowiska ministra po ujawnieniu się problemów z realizacją Polskiego Ładu, bo był za to obwiniany.
Krzysztof Sobczak
22.06.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Wojsko
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił 21 czerwca piąty nabór z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Tym razem o dofinansowanie mogą starać się samorządy, a wsparcie dotyczy infrastruktury dojazdowej do stref ekonomicznych i gospodarczych.
Robert Horbaczewski
22.06.2022
Samorząd terytorialny

TVP ma przeprosić za homofobiczny reportaż

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Przeprosiny w głównym wydaniu Wiadomości, ponad 35 tys. zł na rzecz organizacji LGBT+ oraz całkowity zakaz dystrybucji „Inwazji” – taki wyrok 21 czerwca br. wydał Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie homofobicznego reportażu TVP. - Celem "Inwazji" było tak naprawdę zohydzenie środowiska LGBT. Manipulując przekazem, z ofiar uczyniono prześladowców - stwierdził sędzia Rafał Wagner.
Krzysztof Sobczak
22.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Od kilku dni z rządu płyną sygnały, że szans na szybkie procedowanie projektów spłaszczających strukturę sądów i wprowadzających jednolity status sędziego raczej nie ma. Teoretycznie miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział jednak wprost, że przyjmowane są ustawy co do których jest konsensus. I zasugerował, że dla tego projektu nie ma.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rząd zaakceptował zmiany w trzech tarczach finansowych. Dzięki temu ma nie zabraknąć środków w okresie przejściowym na inwestycje realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Specyfika wdrażania i finansowania KPO polega na przekazywaniu unijnych środków w transzach, uzależnionych od osiągania przez państwa członkowskie tzw. kamieni milowych. Rozwiązanie to powoduje konieczność zapewnienia finansowania przejściowego.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.06.2022
Finanse
Z procedury przeniesienia mogą skorzystać wyłącznie urzędnicy samorządowi. Pod warunkiem, że nie naruszy to interesu dotychczasowego pracodawcy i jest zgodne z potrzebami nowego urzędu. Przenoszony pracownik może jednak zarobić mniej niż dotychczas.
Marek Sondej
21.06.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Nie jestem już w rządzie, premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. I poinformował, że jego następcą na stanowisku wicepremiera będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Kaczyński wicepremierem i szefem rządowego komitetu bezpieczeństwa był od 6 października 2020.
Krzysztof Sobczak
21.06.2022
Administracja publiczna

Czas na wpis do ewidencji emisyjności coraz krótszy, a zatory w gminach rosną

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Termin wpisania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków upływa 30 czerwca. Ze statystyk wynika, że do ewidencji wciąż nie wprowadzono blisko 60 procent punktów adresowych, które powinny się tam znaleźć. Informacja o tym, że dopłata do węgla uzależniona jest od wpisu do ewidencji spowodowała, że oporni do tej pory obywatele ruszyli do urzędów gmin wpisać swoje nieruchomości. A gminy zaczynają się korkować.
Robert Horbaczewski
21.06.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Regionalizacja płacy minimalnej i ustalanie jej przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego, czy może wprowadzenie mechanizmu jej zamrażania – pomysły są różne. Prawnicy są zgodni: czas na weryfikację zasad jej ustalania. Bo automatyczny wzrost płacy minimalnej w czasie wysokiej inflacji oznacza znaczący wzrost kosztów pracy. Fundusz wynagrodzeń prywatnych firm nie jest z gumy.
Grażyna J. Leśniak
21.06.2022
Prawo pracy Finanse
Przeludnienie, braki kadrowe, nieprzyjazna infrastruktura – to m.in. problemy zamkniętych ośrodków dla cudzoziemców w związku z wzrostem liczby obcokrajowców przekraczających granicę polsko-białoruską, na które zwraca uwagę najnowszy raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. I wskazuje, że efektem są m.in. systemowe naruszenia prawa migrantów do opieki medycznej i psychologicznej.
Krzysztof Sobczak
20.06.2022
Administracja publiczna
Od 9 czerwca samorządy mają szansę na pozyskanie finansowania w ramach czwartej, ostatniej już tury EUCF (Europejskiego Instrumentu Miejskiego). Pomoc otrzyma 48 koncepcji inwestycyjnych, a łączny budżet projektu opiewa na 2,88 mln euro. Nabór wniosków potrwa do 30 września br.
Robert Horbaczewski
20.06.2022
Samorząd terytorialny Środowisko
Z dwóch rozdań Polskiego Ładu przeznaczyliśmy 5,2 mld zł na inwestycje samorządowe w infrastrukturę edukacyjną - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I ocenił, że takich inwestycji w infrastrukturę edukacyjną jeszcze nie było. A wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak podkreślał, jest to możliwe dzięki współpracy rządu i samorządów.
Krzysztof Sobczak
20.06.2022
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Pod hasłem "mniej biurokracji" państwo stopniowo przerzuca odpowiedzialność związaną z budową na barki inwestorów. Tak jest m.in. w przypadku budowy domów do 70 mkw., które nie muszą posiadać kierownika budowy. Tymczasem o błąd w sztuce budowlanej nietrudno, podobnie jak o złą decyzję. Brzemienny w skutkach bywa też brak wcześniejszych uzgodnień w sprawie podłączeń do prądu, gazu czy kanalizacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Ministerstwo Infrastruktury wysłuchało apeli samorządów i zgodziło się drastycznie podnieść wysokość maksymalnej opłaty, jaką wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą mogły pobierać za kursy reedukacyjne dla kierowców. Wyższych opłat nie należy się jednak spodziewać w tym roku, bo zmiana stawki maksymalnej wymaga zmiany ustawy o kierujących pojazdami. Nie zmienią się opłaty za wydawanie dowodów i tablic rejestracyjnych.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
20.06.2022
Prawo karne Administracja publiczna

Zmiany granic gmin bez sądowej kontroli - RPO za zmianą prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Rząd co pewien czas dokonuje zmian granic gmin - zwykle miasta przejmują części sąsiednich jednostek. Gmina Kleszczów, której część z elektrownią włączono do Bełchatowa, nie mogła odwołać się do sądu. Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. I twierdzi, że prawo powinno przewidywać sądową kontrolę takich decyzji.
Krzysztof Sobczak
18.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Gmina powinna odbierać odpady komunalne takie jak: wata szklana, styropian czy papa, ale tylko od swoich mieszkańców, a nie od firm. Od przyszłego roku szykują się też zmiany w tym zakresie. Wejdą w życie przepisy, które przewidują obowiązek zbierania selektywnego odpadów budowlanych z podziałem m.in. na: drewno, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Konrad Dyda
18.06.2022
Środowisko Odpady
Dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stała się narzędziem dostępnym w każdej gminie. Eksplozji społecznych pomysłów jednak nie widać. Zdaniem ekspertów, powodem może być postawa samych obywateli, którym nie chce się chcieć, ale także formalizm procedury i niechęć urzędników do takich inicjatyw.
Maria Dec-Kiełb
18.06.2022
Samorząd terytorialny
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą od 17 czerwca br. uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.
Monika Sewastianowicz
17.06.2022
Administracja publiczna
Inspekcja weterynaryjna od 1 lipca będzie miała większy nadzór nad przemieszczaniem zwierząt domowych. Ma bliżej współpracować ze służbą celną, aby pozyskiwać informacje o przemieszczanych gatunkach i państwach, z których są przywożone zwierzęta. Dziś nikt nie wie, jaka liczba zwierząt domowych została przewieziona do Polski w związku z wojną na Ukrainie.
Maria Dec-Kiełb
17.06.2022
Administracja publiczna Ukraina
Związek Powiatów Polskich w ramach projektowanej przez rząd reformy szpitali proponuje wprowadzenie Powiatowego Systemu Ochrony Zdrowia ze szpitalem w roli lokalnego centrum zdrowia. Tyle że jak zauważają eksperci, niektóre z proponowanych rozwiązań już są, np. szpitale mogą oferować i koordynować podstawową opiekę zdrowotną. I są już w kraju przykłady stosowania takich rozwiązań.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
17.06.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Za dwa lata zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Pierwszy etap reformy systemu orzekania o niepełnosprawności ma wiązać się z tylko z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o rehabilitacji i ma zacząć obowiązywać od 2024 roku. Do istniejących trzech stopni niepełnosprawności - lekki, umiarkowany i znaczny, resort rodziny chce dodać trzy stopnie, które będą określały stopnie trudności w samodzielnym funkcjonowaniu.
Beata Dązbłaż Jolanta Ojczyk
17.06.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Program "Za życiem" nie ogranicza się do jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Pozwala też skorzystać z opieki wytchnieniowej, czy pierwszeństwa w dostępie do specjalistów. Aby skorzystać z uprawnień na mocy ustawy i programu, konieczne jest zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi ciężką i nieodwracalną niepełnosprawność lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.
Beata Dązbłaż
16.06.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Po złożeniu przez brytyjski rząd w poniedziałek w parlamencie projektu ustawy, która pozwoli na jednostronne wprowadzenie postulowanych przez Londyn zmian do protokołu północnoirlandzkiego, będącego od miesięcy przedmiotem bezowocnych negocjacji z Unią Europejską, Komisja Europejska wszczęła w środę dwa nowe postępowania naruszeniowe przeciwko Wielkiej Brytanii i wznowiła jedno zawieszone.
Krzysztof Sobczak
15.06.2022
Prawo unijne Brexit

Ustawa pod Centralny Port Komunikacyjny uchwalona- zmiany uderzą w wywłaszczanych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Rząd przyjął przepisy dotyczące wywłaszczania z nieruchomości. Wysokość odszkodowania za nieruchomość będzie powiązana z jej aktualną, a nie przewidywaną wartością rynkową. Przeciwko nowym przepisom protestują już mieszkańcy Baranowa, gdzie buduje się Centralny Port Komunikacyjny. Ich zdaniem po zmianie dostaną niewiele - jest tylko po to, by państwo mogło na nich zarobić.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Możliwość elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych oraz o zmianę i korektę danych zakłada podpisana przez Prezydenta RP kolejna nowelizacja ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw.
Robert Horbaczewski
15.06.2022
Administracja publiczna
Obecny dworek z parkiem, chociaż nawiązuje do historycznego budynku i wpisuje się harmonijnie w pozostałości układu przestrzennego zespołu dworko-parkowego, posiada jednak nową substancję i konstrukcję, nie jest autentyczny. Pozostawienie go w rejestrze zabytków stanowiłoby niebezpieczny precedens, przeróbek i zniszczenia pierwotnych rozwiązań, uznanych za wartościowe - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Polska Organizacja Turystyczna, aby lepiej promować Polskę, będzie mogła podjąć współpracę z klubami sportowymi, które biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach. Na ten cel będzie mogła otrzymać dotację - w 2022 roku aż 60 mln zł. Ponadto z budżetu państwa będą mogły być dofinansowane inwestycje sportowe.
Jolanta Ojczyk
14.06.2022
Administracja publiczna

Są założenia projektu budżetu państwa na 2023 rok

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu państwa na rok 2023, przedłożone przez ministra finansów. Polityka gospodarcza rządu ma być nakierowana na łagodzenie gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, przy jednoczesnym uwzględnieniu europejskich oraz krajowych ram fiskalnych. Według rządu, w przyszłym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto ma osiągnąć poziom 3,2 proc.
Krzysztof Koślicki
14.06.2022
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina
Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.
Krzysztof Koślicki
14.06.2022
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie z dyplomacji osób, które studiowały, odbywały kursy albo zdobyły tytuł naukowy lub zawodowy na zagranicznej uczelni wyższej nadzorowanej przez organ bezpieczeństwa innego państwa nie należącego do NATO ani Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2022
Administracja publiczna