Prawo.pl

Gogle i VR pomogą sędziom się szkolić

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Świadek pod wpływem alkoholu, odurzony narkotykami lub bez dowodu osobistego - takie sytuacje będą mogli już niedługo przećwiczyć sędziowie szkoląc się w wirtualnej rzeczywistości, przy pomocy gogli VR. Projekt jest pomysłem Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, jego inauguracja nastąpi w sobotę 25 marca od nagrania materiału stanowiącego podstawę gry.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Skutki potrącenia łosia, dzika czy sarny mogą być dotkliwe nie tylko dla zwierzęcia, ale też kierowcy auta i pasażerów. Finansowe konsekwencje takiego zdarzenia też mogą być dolegliwe, o ile posiadacz pojazdu nie ma polisy AC, gdyż w większości przypadków nie ma podmiotu, który odpowiada za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzę.
Regina Skibińska
25.03.2023
Środowisko Prawo cywilne
Rodzice dzieci do lat 4 zaczęli aktywnie szukać w mediach społecznościowych informacji o przysługującej im – jako grupie uprzywilejowanej - pracy zdalnej, której, jak sądzą, pracodawca nie będzie mógł im odmówić. Snują już nawet plany rezygnacji ze żłobka czy przedszkola, by zająć się dzieckiem w domu. Prawnicy jednak ostrzegają: pracodawca może nie zgodzić się na pracę zdalną.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2023
Prawo pracy
Na początku marca Komisja Europejska zakazała korzystania z aplikacji swoim pracownikom na telefonach, które zawierają poufne dane. Podobne decyzje podjęte zostały też w USA i Kanadzie, a także w Łotwie i wielu innych krajach. Teraz dołączyła do nich Francja. Przyczyną jest zagrożenie przekazywaniem danych chińskiemu rządowi. Polskie władze żądają od KE uzasadnienia tego zakazu używania dla służbowych telefonach europosłów.
Krzysztof Sobczak
24.03.2023
Administracja publiczna RODO

Sądy administracyjne na razie nie chcą podważać konstytucyjności umarzania postępowań w toku

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, która była podstawą do umarzania postępowań niezakończonych ostateczną decyzją, wciąż wzbudza wątpliwości. Wojewódzkie sądy administracyjne nie kwestionują na razie konstytucyjności regulacji - choć skargę w tej sprawie ponad rok temu złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Z kolei NSA, do którego już trafiają skargi kasacyjne, zaczął zawieszać postępowania w oczekiwaniu na decyzję TK.
Inga Stawicka
24.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Nowe zasady umarzania pożyczek z Funduszu Dostępności

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Od 1 kwietnia zmieniają się zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmą poziom umorzenia pożyczek w zależności od przeznaczenia budynku i będą dotyczyć zarówno pożyczek bezpośrednich jak i pośrednich. Dzięki już udzielonym pożyczkom ponad 100 tys. osób rocznie będzie miało ułatwiony dostęp w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Robert Horbaczewski
23.03.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Mimo nowelizacji ustawy „zaopatrzeniowej” w 2022 r. niektórzy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej mają trudności w zrealizowaniu przysługujących im uprawnień emerytalnych. Do okresu służby na potrzeby wyliczenia podstawy emerytury nie mogą doliczać zatrudnienia uznanego za równorzędne ze służbą, za które otrzymywali wynagrodzenie.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2023
Emerytury i renty Administracja publiczna
Pracownik wyjechał w podróż służbową krajową o godz. 7:00 w poniedziałek, wrócił we wtorek o 20:00. W poniedziałek miał zapewniony obiad (zaprosił go kontrahent pracodawcy), we wtorek śniadanie w hotelu oraz na koszt pracodawcy nabył obiad w ramach posiłku profilaktycznego z zakresu bhp (wykonywał tego dnia pracę uzasadniającą obowiązek zapewnienia takiego posiłku). W jaki sposób naliczyć mu diety za podróż służbową?
Marek Rotkiewicz
23.03.2023
Prawo pracy

Woda kapie w tej samej cenie, a w budżetach spółek wodociągowych widać dno

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Brak podwyżek opłat za wodę i ścieki cieszy mieszkańców, ale potęguje straty spółek wodnokanalizacyjnych i hamuje ich rozwój. Wody Polskie wyjątkowo bowiem godzą się na korektę taryf. Samorządowcy domagają się powrotu do zasady, że to rady gmin decydują o taryfach. Z inicjatywą ustawodawczą wyszedł w tym kierunku Senat.
Robert Horbaczewski
23.03.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Rząd chce zmienić rozporządzenie o świadectwie pracy, by nakazać pracodawcom podawanie liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej wykorzystanych przez pracownika w roku, w którym kończy pracę u pracodawcy. Zamierza w ten sposób uściślić nieprecyzyjny przepis w ustawie, który wejdzie w życie 7 kwietnia. Nie ma jednak ku temu delegacji ustawowej.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2023
Prawo pracy

Będzie nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. Rząd rozpatrzy projekt ustawy

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został dziś skierowany pod obrady Rady Ministrów - poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego, o co oni zabiegali od lat.
Grażyna J. Leśniak
22.03.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja. Główną tego przyczyną są obowiązki rodzinne, stanowiące 32 proc. wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet, które dla mężczyzn stanowią tylko 3 proc. – wynika z raportu „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przygotowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.
Grażyna J. Leśniak
22.03.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Cofnięcie diagnoście uprawnień do przeprowadzania badań technicznych, bez uwzględnienia indywidualnych okoliczności i bez możliwości stopniowania sankcji, to zbyt surowe rozwiązanie. Tak Rzecznik Praw Obywatelskich uzasadnia przystąpienie do skargi konstytucyjnej, której przedmiotem jest jeden z przepisów prawa o ruchu drogowym.
Inga Stawicka
22.03.2023
Rząd wyłączył z gminy Kleszczów teren z Elektrownią Bełchatów i włączył go do Bełchatowa. Gmina złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Do postępowania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich podzielając zarzuty rady gminy co do dopuszczalności zmian granic bez konsultacji, konstytucyjnych i ustawowych przesłanek takich działań Rady Ministrów oraz faktu dokonania zmiany granic w trzy dni.
Robert Horbaczewski
22.03.2023
Samorząd terytorialny

Będą podwyżki dla pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Finanse publiczne Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Szef KPRM przygotowuje zmianę przepisów w sprawie wynagradzania pracowników w kancelarii premiera. Ma ona uwzględniać średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej, przewidziany w projekcie budżetu na ten rok. W efekcie wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego a kancelaria jako pracodawca będzie mogła kształtować wynagrodzenia pracowników w ramach polityki kadrowo-finansowej.
Grażyna J. Leśniak
22.03.2023
Finanse publiczne Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

NSA: Pobór wody przez leśniczówkę i spór o opłaty

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Konieczne jest dokładne wyjaśnienie potrzeby funkcjonowania leśniczówki, której mieszkańcy dokonują poboru wody podziemnej, a także w jakiej ilości średniorocznie jest ona pobierana – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Przemyślu. To kolejny spór o opłaty między Lasami Państwowymi i Wodami Polskimi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.03.2023
Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Okazjonalna sprzedaż żywności z ograniczeniami

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo gospodarcze
Wiosna, to czas kiermaszów i festynów, a więc okazjonalnej sprzedaży najprzeróżniejszych artykułów spożywczych. Z pozoru prosta sprawa wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dlatego lepiej tej możliwości nie nadużywać, żeby nie narazić się fiskusowi lub sanepidowi. Z okazjonalnej sprzedaży korzystają zazwyczaj koła gospodyń wiejskich, ale też osoby fizyczne.
Zofia Jóźwiak
22.03.2023
Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo gospodarcze
Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej - stwierdza rząd w podjętej we wtorek uchwale. To reakcja na propozycje Komisji Europejskiej dążących do współdzielenia kompetencji w zakresie gospodarki leśnej.
Krzysztof Sobczak
21.03.2023
Środowisko Administracja publiczna

Rząd zamierza stworzyć nowoczesny system informacji emerytalnej

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o Centralnej Informacji Emerytalnej. To system, dzięki któremu każdy obywatel, który będzie chciał, ma mieć pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach produktów emerytalnych. Jeszcze na etapie prac legislacyjnych w łonie rządu autorzy projektu szacowali, że całkowity koszt budowy systemu po stronie PFR Portal PPK ma wynieść 35 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
21.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
Polskie przepisy wykluczające możliwość zaskarżenia przed sądem planów urządzenia lasu naruszają prawo Unii Europejskiej – orzekł niedawno TSUE. Rząd zapowiedział ignorowanie tego wyroku, a RPO przypomina, że od roku na uchwalenie przez Sejm czeka senacki projekt nowelizacji ustawy o lasach, który realizowałby ten wyrok. Poza skierowaniem do konsultacji nie doczekał się dalszych prac.
Krzysztof Sobczak
21.03.2023
Środowisko Prawo europejskie
Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz innych aktów prawnych to dobry krok w kierunku szerszego wykorzystywania biometanu w Polsce, który w przyszłości może stać się ekologicznym zamiennikiem gazu ziemnego - uważa Polska Organizacja Biometanu. W przedstawionych uwagach zaznacza jednak, że przepisy należałoby poszerzyć o dodatkowe wsparcie.
Inga Stawicka
21.03.2023
Środowisko Energetyka
Pracodawcy przygotowują wzory wniosków o pracę zdalną okazjonalną. Ma to uporządkować stosowanie tej formy pracy zdalnej i uciąć wątpliwości co do wskazywania miejsca jej wykonywania przez pracowników. Zdaniem prawników, choć jest to odrębna forma pracy zdalnej, to stosuje się do niej ogólną zasadę, że pracownik ma pracować w miejscu każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
Grażyna J. Leśniak
21.03.2023
Prawo pracy BHP

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina
Od miesięcy firmy działające w pobliżu granicy z Białorusią ponoszą konsekwencje decyzji politycznych. Najpierw stan nadzwyczajny, potem zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy, ostatnio zamknięcie przejścia w Bobrownikach, zakaz wstępu do ogromnej części lasów Puszczy Białowieskiej. To wszystko rzutuje na przedsiębiorców, którzy ponoszą szkody na skutek decyzji władz, a dochodzenie rekompensat od państwa jest bardzo trudne.
Regina Skibińska
21.03.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Samorządowcy i aptekarze chcą, aby nocne dyżury aptek finansował NFZ

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja
Samorządowcy proponują, aby to Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie co najmniej jednego dyżuru aptecznego w nocy i w święta, również w dużych powiatach. To rozwiązałoby "odwieczny" problem, kto ma płacić za dyżury apteczne. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rozważy propozycję, ale już po tym jak projekt wpłynie do Sejmu.
Robert Horbaczewski
21.03.2023
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, w lutym 2023 roku wyniosło 7065,43 zł – ogłosił w poniedziałek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Na stronie Urzędu opublikowane zostało też obwieszczenie Prezesa GUS w tej sprawie.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2023
Domowe finanse Prawo pracy
Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny badała, jak zarządcy dróg wywiązują się z obowiązków związanych z utrzymaniem obiektów inżynierskich. Ponad jedna trzecia spośród 139 skontrolowanych mostów i przepustów stwarzała niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia lub życia użytkowników, a 4 proc. groziła katastrofa budowlana. NIK negatywnie oceniła działania skontrolowanych zarządców dróg samorządowych.
Maria Dec-Kiełb
20.03.2023
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Praca z systemami informacji prawnej przy jednoczesnej weryfikacji i usprawnieniu procesów organizacyjnych może w istotny sposób przyczynić się do ograniczania ponoszonych kosztów. Zarówno tych, które w obliczu trudności gospodarczych, zwykle jako pierwsze podlegają ograniczeniom, jak i tych bardziej znaczących, strategicznych, związanych z funkcjonowaniem firmy w sposób zgodny z aktualnym prawem i regulacjami.
Maciej Krajewski
20.03.2023
Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dwie ostatnie nowelizacje Kodeksu pracy wprowadziły możliwość wnioskowania o pracę zdalną przez rodziców dzieci do lat 4. Mogą albo wnioskować o pracę zdalną albo wybrać pracę zdalną jako formę elastycznej organizacji pracy. W zależności od tego co wybiorą, różny będzie tryb odmowy udzielenia zgody na pracę zdalną przez pracodawcę. Przepisy te nie są jednolite i będą rodziły problemy praktyczne.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2023
Prawo pracy
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł. Od początku roku doszło do prawie 1,6 tys. pożarów traw, straty przekroczyły 1,3 mln zł, podczas jednego z takich pożarów zginął mężczyzna.
Robert Horbaczewski
18.03.2023
Prawo karne Środowisko
Nagrody jubileuszowe są wolne od składek na ubezpieczenia społeczne, o ile przysługują nie częściej niż co 5 lat. Istotne w tym zakresie jest konkretne uregulowanie płacowe przyznające to świadczenie z nie większą częstotliwością, a nie fakt wypłaty kolejnej nagrody, który może nastąpić w kilku przypadkach przed upływem tego okresu.
Marek Rotkiewicz
18.03.2023
Prawo pracy