Rząd zwraca uwagę, że lasy w Polsce stanowią obecnie blisko 30 proc. powierzchni kraju, są dziedzictwem przyrodniczym naszego narodu, a pełniąc funkcje ochronne, społeczne i gospodarcze, stanowią istotny element życia obecnych i kolejnych pokoleń Polaków, stąd winny pozostać pod wyłącznym nadzorem państwa polskiego.

- Rada Ministrów wyraża przekonanie, że funkcjonująca w Rzeczypospolitej Polskiej wielofunkcyjna zrównoważona gospodarka leśna, w połączeniu z budownictwem drewnianym i wytwarzaniem innych produktów z drewna, to droga do zachowania i wzbogacania różnorodności biologicznej, korzystnego oddziaływania na klimat przy równoczesnym istotnym wpływie na rozwój gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w uchwale.

Czytaj w LEX:

Nadleśnictwa jako podatnicy VAT >

Zasady udostępniania lasów - sankcje za wykroczenia i przestępstwa dokonywane w lesie >

Lasy Skarbu Państwa oddane w użytkowanie wieczyste lub przekazane do użytkowania >

Odpowiedzialność za powstanie szkody w lasach >

Rada Ministrów zauważa, że na mocy dotychczasowych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Unia Europejska nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, a leśnictwo pozostaje w kompetencjach krajowych.

Zdaniem rządu, konsekwencje działań Komisji Europejskiej dążących do współdzielenia kompetencji w zakresie gospodarki leśnej, mogą mieć negatywny wpływ na polskie lasy.

Komentarz: Lasy w Polsce też partyjne, więc wara Unii od nich>>

Sprawdź w LEX:

Kto przygotowuje inwentaryzację stanu lasu dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa? >

Czy prywatny właściciel lasu może wykonać zabudowę gospodarczą służącą na cele gospodarki leśnej na własnej działce leśnej bez zgłoszenia? >