SN: Wydanie Polaka Hiszpanii bez przesłuchania

Sąd drugiej instancji, który nie wyraził zgody na doprowadzenie aresztowanego podejrzanego przez sąd popełnił błąd. Jednak Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) opiera się na zaufaniu do sądów europejskich, więc zeznania ściganego nie mogłoby mieć wpływu na treść rozstrzygnięcia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

12.05.2021

SN: Łódź przejęta tylko w celu wywarcia nacisku, ale sprawca skazany

Prawo karne Prawo cywilne

Nowe fakty lub dowody zawarte we wniosku o wznowienie postępowania powinny wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo uniewinnienia skazanego albo skazania go za przestępstwo zagrożone karą łagodniejszą - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Orzekł, że doszło do przywłaszczenia łodzi, a nie tylko jej przechowania w celu wywarcia nacisku i uregulowania zobowiązań

07.05.2021

SN: Pożyczki z "hakami" w umowach są zakazane

Prawo cywilne

Wprowadzenie dodatkowej opłaty za odstąpienie od umowy pożyczki i czterokrotnie wyższa stopa oprocentowania niż lombardowa NBP, reklama - "Pożyczka bez BIK" lub "Wczasy gratis od każdej pożyczki", to praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów - potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

06.05.2021

SN: Uporczywe SMS-y w sprawie alimentów nie są karalne

Prawo karne

Liczne telefony i SMS- y nie mogą być uznane za uporczywe nękanie, jeśli dotyczą wychowywania i opieki nad dziećmi, problemów dnia codziennego, a także kwestii finansowych, które sygnalizuje ojcu ich matka. Domaganie się alimentów także nie podlega karze - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

05.05.2021

Strasburg: Flaga mniejszościowa może powiewać przed biurem europosła

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sankcje za powieszenie flag dwóch węgierskich regionów przed biurem rumuńskiego europosła narodowości węgierskiej stanowiły naruszenie jego prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, nie wzięto pod uwagę statusu skarżącego jako posła do Parlamentu Europejskiego, reprezentującego mniejszość węgierską w Rumunii.

04.05.2021

TSUE: Samochód zarejestrowany ma być ubezpieczony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że samochód zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC. I dodał, że z obowiązku tego nie zwalnia fakt, że auto jest np. niezdolne do jazdy ze względu na stan techniczny. Według TSUE, obowiązek ubezpieczenia znika, gdy pojazd zostanie właściwie wycofany z ruchu.

29.04.2021

SA: "Próba oszustwa" i "kandydatka z kosmosu" - dozwolone w agitacji wyborczej

Administracja publiczna Wybory

Granice krytyki w obszarze polityki są szersze, a osoby zajmujące się działalnością publiczną powinny wykazywać się większą tolerancją - orzekł Sąd Apelacyjny w pierwszym proteście wyborczym na urząd prezydenta Rzeszowa. Słowa " kandydatka z kosmosu" są dopuszczalne, nie wolno natomiast dopuszczać do rozpowszechniania fałszywych informacji - dodał.

24.04.2021

TSUE wyjaśnił, jak liczyć termin przedawnienia się roszczeń konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Termin przedawniania się roszczeń restytucyjnych konsumenta wobec przedsiębiorcy opartych na postanowieniach nieuczciwych rozpoczyna swój bieg od chwili, gdy powziął on wiedzę co do nieuczciwego charakteru warunków umownych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedawnienie takich roszczeń musi być zgodne z zasadą równoważności i skuteczności środków ochrony na gruncie prawa UE.

23.04.2021

TSUE: Przekierowanie lotu to jeszcze nie powód do odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedsiębiorstwo lotnicze powinno natomiast z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnie przewidzianego docelowego portu lotniczego

23.04.2021

SN podejmie uchwałę o ważności zniesienia współwłasności w Polsce przez amerykańskiego notariusza

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.

21.04.2021

SN: Amfetamina w domu to przestępstwo, ale wyrok jest niewykonalny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Błąd sądu polegał na orzeczeniu wobec oskarżonej kary ograniczenia wolności bez wskazania sposobu, w jaki ta kara winna być wykonywana. A to czyni wydany wyrok niewykonalnym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego na niekorzyść skazanej. I podkreślił, że uchylenie prawomocnego wyroku było konieczne.

17.04.2021

SN: Dzieci nie muszą wracać do ojca, bo grozi im i matce przemoc

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Poważne ryzyko przemocy względem dziecka, a wyjątkowo również względem rodzica, który dopuścił się bezprawnego zatrzymania lub jego uprowadzenia uzasadnia odmowę powrotu dziecka - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględniając skargę nadzwyczajną na rzecz matki, która była maltretowana przez męża.

15.04.2021

SN: Ukradł towar za 60 zł, a sąd wymierzył karę sprzeczną z kodeksem

Prawo karne

Wymierzenie złodziejowi kary ograniczenia wolności na cztery miesiące jest niezgodne z Kodeksem wykroczeń - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, bo maksymalna kara to miesiąc ograniczenia wolności, grzywna lub areszt. Prokurator to zauważył, złożył kasację na korzyść obwinionego, a Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok.

15.04.2021

Strasburg: Przebranie pomnika to nie czyn chuligański, a protest polityczny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem z 6 kwietnia uznał, iż przebranie pomnika miejskiego i opatrzenie go hasłem politycznym nie stanowi czynu chuligańskiego, lecz wyraz wolności wyrażania opinii na tematy polityczne. Sprawa dotyczy Bułgarii, ale ma też znaczenie dla wykładni pojęcia "występek chuligański" oraz znamion czynu "znieważenia pomnika" z polskiego kodeksu karnego.

13.04.2021

Skarga nadzwyczajna - zasada sprawiedliwości społecznej trudna do udowodnienia

Skarga nadzwyczajna w pejzażu polskiego prawa sądowego stanowi całkowite novum. Może być ona wniesiona wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne dla "zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej”. Praktyka Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN pokazała, że trudno tę przesłankę wykazać.

13.04.2021

Sąd: Naganne rękoczyny na plebanii z powodu odmowy przyjęcia apostazji

Prawo karne

Przy składaniu aktów apostazji w zakrystii kościoła doszło sprzeczki i rękoczynów. Odmowa przyjęcia dokumentów przez wikariusza skończyła się naruszeniem cielesności księdza i procesem karnym wobec czterech osób. Według sądu w Koninie apostaci mogą mieć uwagi do kościelnej procedury, ale w żadnym razie nie mają prawa do zmuszania duchownych do określonego zachowania.

10.04.2021

SN: Zakaz prowadzenia pojazdów - zawsze, gdy kierowca pił alkohol

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy nadal popełniają fundamentalne błędy przy orzekaniu kar za prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców. Jedną z takich rażących spraw było wymierzenie kierowcy, który jechał samochodem po spożyciu alkoholu, tysiąca złotych grzywny. Sąd przeoczył, że przepis kodeksu wykroczeń nakazuje w takiej sytuacji obowiązkowo zakazać prowadzenia pojazdów.

07.04.2021

TSUE: Strajk nie zwalnia przewoźnika z odszkodowania za odwołany lot

Prawo cywilne Rynek i konsument

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy personelu przewoźnika lotniczego, który ma w szczególności na celu zapewnienie podwyżki płac, nie wchodzi w zakres pojęcia ′′ nadzwyczajnej okoliczności ′′, która zwalnia linię lotniczą z obowiązku wypłaty odszkodowania za odwołanie lub opóźnienie lotu – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.04.2021

Sąd: Niedopuszczalne orzekanie o alimentach przez sąd krajowy, jeśli uprawniony za granicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.

03.04.2021

Biegły i sąd ocenią, czy upomnienie weterynarza za śmierć psa to za mało

Prawo karne Zawody medyczne

Czterech z pięciu lekarzy weterynarii w sądzie lekarsko weterynaryjnym otrzymało kary upomnienia za niewłaściwe leczenie psa, piąty z nich usłyszał karę nagany. Pies nie przeżył. Właściciel wydał wojnę weterynarzom, zarzucając im arogancję, lekceważenie obowiązków i zaniedbania, które wymagają poważniejszych konsekwencji. W tej sprawie decydujące znaczenie będzie miała ekspertyza biegłego.

27.03.2021