SO: Stanu epidemii nikt nie odwołał - nawet małym grupom nie wolno demonstrować

Administracja publiczna

Możliwość pokojowych zgromadzeń do 50 osób obowiązywał tylko do 31 marca 2020 r., kiedy został uchylony i w ten sposób wyeliminowany z obowiązującego porządku prawnego - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Obecnie stan epidemii jest przesłanką "niejako automatycznego wydania zakazu zgromadzenia" - dodał sąd.

10.11.2020

SN: Nie warto zakręcać kaloryferów, licznik i tak stale pracuje

Prawo cywilne

Powód nie wygrał ze spółdzielnią mieszkaniową: cały sezon siedział w zimnym mieszkaniu, a zapłacił jakby wszystkie kaloryfery działały. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego, który uznał, że opłaty za ogrzewanie były sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego.

05.11.2020

SN: Naruszenie praw konsumenta przez wystawienie weksla in blanco

Prawo cywilne Rynek i konsument

Akceptacja przez sąd nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, mogłoby doprowadzić do powstania mechanizmu obejścia unormowań Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

29.10.2020

SN: Pies przeżył operację, ale jest dyscyplinarka dla weterynarzy

Prawo karne Zawody medyczne

Błąd medyczny popełniony przez lekarza weterynarii powinien być oceniany przez biegłego. Operacja ortopedyczna psa nie udała się, więc lekarze weterynarii mogą odpowiadać dyscyplinarnie, o ile zostaną powołane przekonujące dowody - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I zaleciła powołanie nowego biegłego.

29.10.2020

WSA: RODO nie działa w zetknięciu z prawem bankowym

Finanse RODO Prawo unijne

Mimo dwóch wygasłych rachunków bankowych i jednego aktywnego lecz bez środków, bank przekazał dane osobowe komornikowi. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zajęcie wierzytelności z tego konta było prawomocną decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który potwierdził zasadność nadania tytułu wykonawczego, zatem obowiązkiem banku było przekazanie danych klientki.

27.10.2020

SN: Zakaz zbliżania się do syna wyłącza kontakty rodzicielskie

Prawo karne Prawo rodzinne

Skazany ojciec mógłby realizować swoje uprawnienie do kontaktów z dzieckiem wynikające z orzeczenia wydanego przez sąd rodzinny, gdyby nie dopuścił się przestępstwa - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Wykonywanie zakazu zbliżania stanowi wyraz prewencji służącej ochronie pokrzywdzonego syna przed ojcem - dodał.

27.10.2020

SN: Nie tylko Michalczewski może być Tigerem

Prawo cywilne

Przydomek nie jest dobrem osobistym i nie podlega ochronie jak pseudonim, bo nie zastępuje nazwiska i imienia, ale występuje obok - orzekł Sąd Najwyższy. Izba Cywilna uznała, że sąd apelacyjny słusznie oddalił powództwo Dariusza Michalczewskiego o zapłatę ponad 21 mln przeciwko FoodCare gdyż nie doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda przez użycie nazwy „tiger”

23.10.2020

SO: Zarządca nie może utrudniać mieszkańcom wjazdu na teren osiedla

Prawo cywilne

Samowolne naruszenie posiadania to nie tylko pozbawienie władztwa nad rzeczą ale też utrudnienie jego wykonywania. Dlatego naruszycielem jest zarządca, który unieruchamia dotychczasowe piloty, a nowych nie sprzedaje tym, którzy mają zastrzeżenia co do wysokości kosztów obsługi - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie

10.10.2020

SN: Kurator reprezentuje dziecko w sporze o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców sprawującego na podstawie prawomocnego postanowienia sądu piecze nad małoletnim dzieckiem, pozwany małoletni powinien być reprezentowany przez kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy ( art. 99 krio) a nie przez drugiego rodzica, którego władza została ograniczona

09.10.2020

SN: Dwie połączone izby rozstrzygną o utracie więzi rodzinnych

Prawo cywilne

Ponieważ doszło w Sądzie Najwyższym do rozbieżności w wykładni w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą z ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, którego konsekwencją jest niemożność nawiązania lub kontynuowania typowej więzi rodzinnej, pierwsza prezes zdecydowała, że problem mają rozwiązać dwie izby na wspólnym posiedzeniu.

07.10.2020

Sąd: Pieszy powinien iść chodnikiem, a nie drogą pożarową

Prawo cywilne

Nie można wymagać od spółdzielni mieszkaniowej, aby odśnieżyła i pozbawiała śliskości każde miejsce na swoim terenie, po którym może poruszać się pieszy. Ten natomiast powinien poruszać się chodnikiem, a nie drogą pożarową – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.10.2020

SN przesądzi, czy trzeba publikować sprostowanie nie podpisane przez zainteresowanego

Prawo cywilne

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska skierowała do składu siedmiu sędziów Izby Cywilnej pytanie prawne dotyczące sprostowania prasowego. Problem powstał w wyniku podpisywania wniosków o sprostowania przez pełnomocników, a nie samych zainteresowanych. W Sądzie Najwyższym ukształtowały się dwie linie orzecznicze.

02.10.2020

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie lotu nie tylko w euro

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie lotu. Jego wysokość została określona w euro. Nie oznacza to jednak, że wybór innej waluty jest z góry wykluczony. Pozbawienie pasażera możliwości żądania zapłaty odszkodowania w walucie krajowej byłoby bowiem niezgodne z zasadą równego traktowania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.09.2020

WSA: Koszty produkcji programu TVP "Inwazja" muszą być ujawnione

Prawo gospodarcze

Koszty produkcji homofobicznego programu "Inwazja" stanowią informację publiczną, a spółka jaką jest TVP nie wykazała, że to jest obiektywna wartość gospodarcza w kontekście konkurencji rynkowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dodał, że TVP powinna wykazać, że inne stacje konkurencyjne są też zainteresowane produkcją tego typu.

24.09.2020

SA: Dziennikarz powinien mieć dowody, by napisać o "złej opinii w środowisku"

Prawo cywilne

Krytyka prasowa jest uzasadniona, jeśli jest rzetelna, a nie wtedy, gdy opiera się na błędnych informacjach - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, przyznając rację spółce MDI w sporze z tygodnikiem Wprost. Pozwana nie mogła uwolnić się od odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych powodów powołując się na dochowanie staranności i rzetelności w zbieraniu materiałów - dodał sąd.

19.09.2020

SN: W apelacji można zmienić umowę kredytową, jeśli zawiera niedozwolone klauzule

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finanse

Żądanie unieważnienia wzorca umowy nie jest tożsame z żądaniem unieważnienia całej umowy według art. 58 kc - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy, rozpoznając pytanie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a wypłaconych w złotówkach.

15.09.2020

SN: Wprowadzenie w błąd przez pośrednika powoduje obowiązek wypłacenia odszkodowania

Prawo cywilne

Kredytobiorca pokrzywdzony przez bank stosujący nieuczciwe praktyki może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych, ale także żądać uchylenia się od skutków zaciągniętego kredytu - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej, która dotyczyła umowy kredytu, pożyczki i ubezpieczenia w jednym pakiecie. Częściowo może dotyczyć frankowiczów.

14.09.2020

Tajemnica rynkowa TVP - to powód odmowy udzielenia informacji publicznej

Prawo cywilne

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie udostępnienia informacji o kosztach emisji przez TVP reportażu "Inwazja" na temat środowiska LGBT. Sąd wysłuchał stanowisk stron, w których najważniejszą kwestią było powołanie się na tajemnice przedsiębiorstwa. Pełnomocnik TVP stał na stanowisku, że ujawnienie źródeł finansowania programu zaszkodzi pozycji rynkowej stacji.

10.09.2020

Strasburg: Kara za próbę założenia partii religijnej narusza prawa podstawowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok skazujący za próbę założenia "islamskiej partii demokratycznej" stanowił naruszenie wolności stowarzyszania się - stwierdził w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Bułgarii, gdzie wobec działaczy mniejszości tureckiej zastosowano prawo wprowadzone z czasach komunistycznych.

08.09.2020