Znak CE nie świadczy o jakości produktu, ale o zgodności z normami UE

Środowisko Rynek i konsument BHP Prawo unijne

Oznakowanie produktu znakiem CE to deklaracja i informacja producenta albo importera, że wyrób ten spełnia wymogi europejskie i może być sprzedawany na rynku wspólnotowym. Skrót "CE" od francuskiego "Conformite Europeenne" należy tłumaczyć jako "zgodność europejską", a nie jak mówią złośliwi "China Export".

24.03.2023

Bank ukarany za podanie złych kont do spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Raiffeisen Bank International dokonał bezprawnie jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny w zakresie nowych numerów kont do spłaty i obsługi kredytów. W efekcie konsumenci byli zdezorientowani - nie wiedzieli, na który rachunek wpłacać pieniądze, co powodowało opóźnienia w spłacie rat, a w niektórych sytuacjach wszczęcie windykacji względem kredytobiorców. Prezes UOKiK nałożył na bank karę w wysokości ponad 3,1 mln zł.

22.03.2023

Wkrótce nowe zasady zawierania unijnych porozumień wertykalnych - zaproszenie na warsztaty

Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji

Czas na dostosowanie umów do zmian związanych z implementacją dyrektywy dotyczącej nowych zasad zawierania porozumień wertykalnych między przedsiębiorcami upływa z końcem maja 2023 r. Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka wraz ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji zapraszają na warsztaty poświęcone tej problematyce.

20.03.2023

RPO pyta, dlaczego ceny paliw na rynkach spadają, a na stacjach nie

Rynek i konsument Finanse

PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw, mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i zwraca się w tej sprawie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

20.03.2023

Producent rowerów Merida ukarany za ograniczanie sprzedaży przez internet

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Spółka Merida zapłaci nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karę w wysokości prawie 2,5 mln zł za to, że przez 6 lat zabraniała swoim dystrybutorom sprzedaży rowerów przez internet. Zdaniem UOKiK, spowodowało to podział rynku i ograniczenie konsumentom możliwości wyboru jedynie do najbliższych sklepów stacjonarnych. Firma odwoła się od tej decyzji do sądu.

20.03.2023

Zmiany w ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw z podpisem prezydenta

Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelę wdrażającą przepisy KE dotyczące przyznawania pomocy ze środków UE organizacjom producentów w sektorze owoców i warzyw i ich zrzeszeniom. Ustawa dotyczy wszystkich programów zatwierdzonych przed 1 stycznia 2023 r., czyli z perspektywy finansowej 2014-2020 WPR.

15.03.2023

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

W styczniu zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone na skutek m.in. implementacji unijnej dyrektywy Omnibus. Wprowadziły one zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy.

15.03.2023

Polska jednym z liderów w zgłaszaniu produktów niebezpiecznych

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

1,6 mln sztuk - tyle produktów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił łącznie do europejskiego rejestru produktów niebezpiecznych (w 173 zgłoszeniach). Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Polska znajduje się na podium wśród krajów najczęściej dokonujących zgłoszeń w systemie. Jako niebezpieczne najczęściej identyfikowano zabawki i sprzęt elektryczny.

14.03.2023

Bank surowo ukarany za narzucanie niedozwolonych opłat

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty

Deutsche Bank Polska zapłaci ponad 5,7 mln zł kara za to, że jednostronnie zmienił postanowienia dotyczące wysokości opłat za zaświadczenia o historii spłaty kredytów lub pożyczek hipotecznych, pomimo że postanowienia te miały charakter abuzywny. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał to za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

13.03.2023

Adres „do eksmisji” za 500 zł? Umowa najmu okazjonalnego nie taka bezpieczna

Prawo cywilne Rynek i konsument

Najem okazjonalny z zasady ma lepiej zabezpieczać interesy najemcy i wynajmującego. Ma to gwarantować forma zawieranej umowy, dobrowolne poddanie się egzekucji oraz wskazanie przez najemcę lokalu, do którego wyprowadzi się, gdy coś pójdzie nie tak. Przez "pomysłowych" przedsiębiorców ten wymóg staje się fikcją - oferują zakup deklaracji. A to może skutkować eksmisją na bruk.

13.03.2023

Spór o fałszywy znaczek - kolekcjonerstwo to olbrzymie emocje i wielkie pieniądze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.

11.03.2023

Lewiatan: Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji osłabią przedsiębiorców

Rynek i konsument

Projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którym trwają prace w Sejmie, osłabi prawa przedsiębiorcy do obrony, wprowadzi niejasne, a przy tym rygorystyczne zasady odpowiedzialności prawnej oraz naruszy fundamentalną zasadę, że prawo nie działa wstecz – uważa Konfederacja Lewiatan.

09.03.2023

Poczta zwróci adwokatowi za niewykorzystane znaczki, zgodnie z zasadą lex retro non agit

Prawo cywilne Prawnicy Rynek i konsument

Operator pocztowy nie może samowolnie zmieniać regulaminu w taki sposób, który kończy się uniemożliwieniem wykorzystania już zakupionych znaczków pocztowych na listy polecone. To najważniejszy wniosek z precedensowego wyroku, w którym pełnomocnik prawomocnie wygrał spór z operatorem. Prawnicy mają nadzieję, że będzie to początek stałej linii orzeczniczej sądów.

09.03.2023

UOKiK: Cena biletu na koncert ma być brutto, z wszystkimi opłatami

Rynek i konsument

Gdy portale sprzedające bilety na koncerty piszą: cena „od 100 zł”, to na końcowym etapie zamówienia może się okazać, że nawet za najtańszy klient zapłaci więcej, bo serwis doliczy obowiązkową opłatę. Prezes UOKiK postawił spółce eBilet zarzut wprowadzania konsumentów w błąd co do rzeczywistej ceny oferowanych biletów. A spółki Eventim i Ticketmaster otrzymały wezwanie do zmiany praktyk.

09.03.2023

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wraca do komisji

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która implementuje unijną dyrektywę dotyczącą m.in. walki ze zmowami cenowymi oraz zakresu uprawnień kontrolnych organów krajowych. Do projektu posłowie wnieśli trzy poprawki i ponownie skierowali go do komisji gospodarki i rozwoju.

07.03.2023

UOKiK podsumowuje działania na rzecz konsumentów

Rynek i konsument

UOKiK w 2022 roku wszczął 97 postępowań w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów oraz dotyczących uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone, a także 203 postępowania wyjaśniające. Wydał 58 decyzji, w których nałożył łącznie ponad 102 mln zł sankcji pieniężnych. Podejmował również działania miękkie: wystosował 363 wystąpienia do przedsiębiorców z zakresu ochrony konsumentów.

07.03.2023

Rolex w obronie swojej korony - czyli jak chronić renomowane znaki

Prawo cywilne Rynek i konsument

Mimo że firma odzieżowa wykorzystała istotny (charakterystyczny) element niezwykle znanego renomowanego znaku towarowego producenta zegarków, okazało się, że nie stanowi to naruszenia prawa do tego znaku. Jak zatem należy postrzegać ochronę renomowanych znaków towarowych i dlaczego Rolex przegrał spór z PWT A/S? - zastanawiają się dr Michał Markiewicz i Ewelina Bosek.

07.03.2023

Zakaz sprzedaży energetyków młodzieży - krytyka kontrowersyjnego projektu

Rynek i konsument

Instytut Staszica krytykuje projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazujący sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących. Według niego Polska wprowadziłaby najbardziej restrykcyjne prawo w Europie. Ograniczenia, które stosują poszczególne państwa członkowskie, dotyczą maksymalnej zawartości kofeiny i tauryny w napoju oraz możliwości reklamowania napojów energetyzujących.

28.02.2023

Drakońskie kary mają uporządkować handel suplementami diety

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Suplementy diety będą musiały zniknąć z półek w pobliżu "okienek" w aptekach, a także kas na stacjach benzynowych i w marketach. Za naruszenie przepisów opierających się na nieprecyzyjnych definicjach i przy braku kryteriów stosowanych podczas kontroli ma grozić od 10 tys. zł do 1 mln zł. W dodatku w konsekwencji proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, w sklepach łatwiej będzie reklamować leki OTC niż suplementy diety - zauważają eksperci. 

28.02.2023

Kary dla firm przygotowujących fałszywe opinie o produktach

Rynek i konsument

Firma z Poznania ukarana została za handel nieprawdziwymi recenzjami w internecie, które wprowadzały konsumentów w błąd co do reputacji firm oraz oferowanych przez nie produktów i usług. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił też zarzuty za podobne praktyki wobec firmy z Rzeszowa. Temu przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu.

27.02.2023