Black Friday – wyprzedaże nie zawsze korzystne dla klientów

Rynek i konsument

W polskim handlu hasło Black Friday na dobre przyjęło się od 2015 roku - zapowiada ono wstęp do najgorętszego dla handlu okresu związanego z „gorączką” zakupową poprzedzającą Boże Narodzenie. Konsumenci powinni mieć jednak świadomość, że część handlowców może pokusić się o nielegalne praktyki w czasie Black Friday, jak i w całym okresie przedświątecznym.

26.11.2021

NSA: Szczegółowa informacja o położeniu apteki nie jest reklamą, więc nie będzie kary

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka umieściła na skrzyżowaniu baner, który oprócz informacji o nazwie i adresie apteki, zawierał strzałkę wskazującą kierunek jej położenia oraz odległość do niej. Inspekcja farmaceutyczna i sąd pierwszej instancji uznały, że doszło do naruszenia zakazu reklamy. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z tą oceną, ponieważ sporny baner ograniczał się wyłącznie do warstwy informacyjnej.

24.11.2021

Przedsiębiorcy: Projekt ustawy o przeciwdziałaniu lichwie niekorzystny dla fintechów

Rynek i konsument Nowe technologie Poprawmy prawo

Przepis o przedkontraktowym obowiązku pozyskiwania i weryfikacji informacji o dochodach i wydatkach konsumentów dla podmiotów udzielających kredytów konsumenckich zawarty w projekcie ustawy o przeciwdziałaniu lichwie jest niekorzystny dla fintechów - uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

23.11.2021

Polska wspólnie z UE zabiega o dobrą ochronę konsumentów

Rynek i konsument Prawo unijne

Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw - ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wspólnie z Komisją Europejską chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

22.11.2021

Kradzież tożsamości, potem kradzież z banku, ale to nie problem klienta

Rynek i konsument Finanse RODO

W mediach możemy spotkać komunikaty, których schemat można krótko przedstawić tak: przestępca uzyskał duplikat karty SIM i ukradł ofierze środki z konta bankowego. Ale to nie klient został okradziony tylko bank - piszą radca prawny Joanna Karolina Nawrot i Marcin Maruszczak, partner kancelarii YLS. I wskazują na odpowiedzialność banku za weryfikację osoby dokonującej wypłaty.

20.11.2021

SN pyta Trybunał unijny o skargę nadzwyczajną w sprawie kredytu frankowego

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o rozpatrzenie pytań prawnych o dopuszczalność wniesienia skargi nadzwyczajnej w przypadku naruszenia prawa wspólnotowego przy udzielaniu kredytu denominowanych we frankach szwajcarskich. Sprawa ta dotyczy rozliczenia kredytu.

19.11.2021

Apel w sprawie dyrektywy UE o należytej staranności przedsiębiorstw

Środowisko Rynek i konsument Prawo unijne

Grupa organizacji społecznych zwróciła się do unijnego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego z apelem o wsparcie w wypracowaniu silnej, europejskiej regulacji, która pozwoli skutecznie egzekwować przestrzeganie przez przedsiębiorstwa praw człowieka i ochrony środowiska w globalnych łańcuchach wartości.

18.11.2021

Koncentracja na rynku aptek. DOZ z warunkową zgodą UOKiK na przejęcia

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.

18.11.2021

Polsko-litewski zespół przyjrzy się ochronie danych w Vinted

Rynek i konsument RODO

Organy ochrony danych osobowych Polski i Litwy wspólnie zbadają, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Specjalny wspólny zespół ma sprawdzić, czy administrator wdrożył odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby zapewnić odpowiedni stopień ochrony danych osobowych.

18.11.2021

Dodatek energetyczny ma trafić do szerszej grupy odbiorców

Pomoc społeczna Rynek i konsument

Nowa minister Klimatu i Środowiska potwierdziła, że trwają prace zmierzające do wprowadzenia nowych dodatków energetycznych, zwiększenia ochrony odbiorców wrażliwych oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii. W środę zapowiedziała, że lista odbiorców wrażliwych energii obejmie grono nieco szersze, niż wcześniej planowano.

17.11.2021

UOKiK: Zarzuty dla kablówki za podwyżki bez podstawy w umowach

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca operatorowi telewizji kablowej Vectra naruszenie praw konsumnetów poprzez wprowadzenie jednostronnie klauzuli umożliwiającej podwyższenie opłaty za internet i telewizję, mimo że umowy nie zawierały odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej umożliwiającej takie działanie. W oparciu o tę klauzulę firma podwyższała opłaty.

15.11.2021

UOKiK: W listopadzie kolejne etapy prac nad projektem o pokazach handlowych

Rynek i konsument

Projekt dotyczący pokazów handlowych jest po etapie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji społecznych; w listopadzie planowane jest skierowanie go do kolejnych etapów procedury legislacyjnej - przekazał w piątek Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

12.11.2021

NSA: Informacja o terminie przygotowania leku recepturowego to reklama

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Umieszczenie na szybie przy stole ekspedycyjnym tabliczki z informacją o terminie wykonania leku stanowi reklamę apteki, która jest zabroniona. Klient wybierze bowiem placówkę, która na zrealizowanie recepty potrzebuje mniej czasu. Czym innym jest udzielenie przez farmaceutę odpowiedzi na pytanie - zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny.

12.11.2021

SA: Umowa o kredyt "Alicja" nieważna

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowa zawarta z PKO BP, w ramach której kredytobiorcom udzielony został kredyt „Alicja”, jest nieważna w całości, a bank ma zwrócić wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględniając apelację kredytobiorców. Łączny koszt 90 tys. kredytu wyniósł ponad 400 tys. zł, czyli ponad cztery razy więcej, niż wartość samego kredytu.

09.11.2021

Lewiatan: Zmiany w prawie pocztowym wymagają doprecyzowania

Rynek i konsument

Wiele rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji prawa pocztowego, jak chociażby zmiana definicji przesyłki kurierskiej, idzie w dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan. Część jednak przepisów, np. dotyczących uregulowania kwestii automatów do pocztowej obsługi klientów, definicji placówki pocztowej czy procedury reklamacyjnej wymaga jednak modyfikacji i doprecyzowania.

04.11.2021

Środki spożywcze z kannabidiolem na granicy legalności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie suplementami diety pochodzącymi z konopi siewnych, w szczególności tzw. olejkami CBD i innego rodzaju preparatami zawierającymi kannabidiol. Przekłada się to na stale poszerzany asortyment tych produktów na półkach kiosków i w sklepach internetowych. Jest jednak pytanie, czy takie środki spożywcze mogą być legalnie sprzedawane na terytorium Polski.

04.11.2021

UOKiK: Pożyczali hulajnogi na chwilę, a płacili abonament

Rynek i konsument

Korzystający z hulajnóg firmy Logo-Sharing konsumenci nie wiedzieli, że płacąc za przejazd, zgadzali się na subskrypcję. Z ich kont automatycznie były pobierane pieniądze – np. 22,10 zł dziennie. Sprawą zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów firmie grozi kara do 10 proc. obrotu.

03.11.2021

Zatory płatnicze - ustawa trochę działa, ale będą zmiany

Rynek i konsument Finanse

Szykuje się lifting ustawy antyzatorowej. Z zapowiedzi wynika jednak, że fajerwerków nie ma co się spodziewać. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce rozszerzyć obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców oraz usprawnić postępowania prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie zatorów płatniczych.

03.11.2021

UOKiK wymusił na bankach zwrot opłat za spłacone kredyty

Rynek i konsument Finanse

Bank Pocztowy i Plus Bank dołączyły do instytucji prawidłowo rozliczających się z konsumentami, którzy przed terminem spłacili pożyczki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I przypomniał, że w takiej sytuacji kredytodawca musi zwrócić proporcjonalną część – obliczoną metodą liniową - wszystkich pobranych opłat, w tym m.in. prowizji.

02.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski