UOKiK sprawdza oznaczanie reklam w popularnych serwisach

Rynek i konsument Nowe technologie Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy treści reklamowe na internetowych serwisach opiniotwórczych i ich profilach w portalach społecznościowych są prawidłowo oznaczane. Postawił zarzuty Ringier Axel Springer Polska i firmie Wirtualna Polska Media, które mogą ponieść karę w wysokości do 10 proc. obrotu. Prowadzi także postępowania wyjaśniające w sprawie Agory i Grupy Interia.pl.

21.12.2022

Rząd przyjął przepisy zakazujące sprzedaży plastikowych kubków i talerzy

Środowisko Rynek i konsument Prawo unijne

Rząd przyjął 20 grudnia br. projekt wprowadzający do polskiego prawa unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Polska miała implementować dyrektywę do 3 lipca 2021 r. Do tej pory tego nie zrobiła. W praktyce oznacza to, że wciąż wolno w Polsce sprzedawać plastikowe kubki i plastikowe talerze, choć w większości unijnych państw jest to zakazane.

21.12.2022

Korytarze cenowe znikają z projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z wprowadzenia korytarzy cenowych do projektu tak zwanej dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Eksperci przestrzegali, że pacjenci zapłaciliby więcej za stosowane dotąd leki, bo część z nich wypadłaby z refundacji. W dodatku minister zdrowia miałby związane ręce w sytuacji, gdyby najtańszych refundowanych odpowiedników leków na rynku zabrakło.

21.12.2022

Nie każdy będzie mógł być windykatorem - nowe przepisy usprawnią rynek czy go raczej sparaliżują?

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy obecnych regulacjach prawnych windykacją może zajmować się dosłownie każdy, a sam proces windykacji często narusza lub zagraża podstawowym prawom i wolnościom osób zadłużonych. Choć więc projekt ustawy windykacyjnej budzi obawy co do ich ewentualnej skuteczności w praktyce, to jako pozytyw należy ocenić próbę kompleksowej regulacji sektora windykacyjnego w Polsce.

20.12.2022

KE oskarża Facebooka o zakłócanie konkurencji na rynku ogłoszeń

Rynek i konsument Nowe technologie RODO

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, według wstępnej oceny naruszyła unijne przepisy antymonopolowe, zakłócając konkurencję na rynkach ogłoszeń drobnych online - twierdzi Komisja Europejska. Jeśli zarzuty potwierdzą się w toku dochodzenia, to KE może nałożyć na firmę kary finansowe.

19.12.2022

Pozaodsetkowe koszty kredytu będą niższe - częściowo weszła w życie ustawa antylichwiarska

Rynek i konsument Finanse

Obniżenie maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu do 45 proc. całkowitej kwoty kredytu może sprawić, że udzielanie kredytów z dłuższymi terminami spłaty będzie nieopłacalne dla kredytodawców, zatem trzeba się liczyć z tym, że przestaną oni oferować takie produkty. Konsekwencją może być przeniesienie wielu pożyczek do szarej strefy.

17.12.2022

Pierwsze firmy ukarane za fikcyjne recenzje w internecie

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Opinie.pro i SN Marketing to pierwsze firmy ukarane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za handel nieprawdziwymi recenzjami i ocenami zamieszczanymi w internecie. Urząd stwierdził, że ferowane przez nie opinie były fikcyjne i wprowadzały konsumentów w błąd co do produktów lub usług.

15.12.2022

Internet w samolotach - KE ożywia starą decyzję

Rynek i konsument Prawo unijne

Pasażerowie na pokładach samolotów w Unii Europejskiej będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych w maksymalnym zakresie swoich możliwości i funkcji, podobnie jak naziemna sieć komórkowa 5G. Taka zmiana będzie możliwa ponieważ Komisja Europejska zaktualizowała decyzję wykonawczą w sprawie widma na potrzeby łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych, wyznaczając pewne częstotliwości dla technologii 5G podczas lotu.

13.12.2022

Ustawa mająca zwalczać nielegalne praktyki na pokazach handlowych z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dostosowanie polskiego prawa konsumenckiego do dyrektywy Unii Europejskiej oraz wprowadzenie m.in. rozwiązań dotyczących umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, w szczególności podczas pokazów handlowych - to główne cele zmian przewidzianych w nowelizacji ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

09.12.2022

Surowa kara za udostępnianie danych abonentów

Rynek i konsument RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył administracyjną karę pieniężną w wysokości prawie 1,6 mln zł za niewdrożenie przez Virgin Mobile Polska Sp. z o.o., której następcą prawnym jest P4 Sp. z o.o., odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających stopień bezpieczeństwa odpowiadający ryzyku przetwarzania danych za pomocą systemów informatycznych.

09.12.2022

W blisko połowie sklepów kosmetycznych nieprawidłowości w oznakowaniu produktów

Rynek i konsument

Brak lub nieprawidłowe informacje o składnikach i funkcji produktu oraz przekroczenia daty trwałości - to najczęstsze zastrzeżenia wobec sklepów sprzedających podkłady, cienie do powiek, kremy, lakiery do paznokci i szampony do włosów. Inspektorzy wzięli pod lupę prawie 2 tysiące partii produktów, a zastrzeżenia wzbudziło 38 proc. z nich.

09.12.2022

PFR sprawdza, jak kantory wykorzystały tarczę finansową

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, którzy otrzymali pomoc w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR, otrzymują wezwania od Polskiego Funduszu Rozwoju do wyjaśnień w zakresie oświadczeń złożonych przy ubieganiu się o pomoc. Przyczyną jest obliczanie dofinansowania dla kantorów od wartości przychodu, co powoduje, że wartość udzielanej pomocy byłaby w ocenie PFR za wysoka.

08.12.2022

URE odmawia zatwierdzenia taryf na energię dla gospodarstw domowych

Rynek i konsument

Spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót spotkały się z odmową zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r., ponieważ ich wnioski nie spełniają wymagań ustawy. Jak poinformował URE, nie uwzględniają one wytycznych dotyczących ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.

07.12.2022

UOKiK: Niedopuszczalna podwójna kara za spóźnioną płatność

Rynek i konsument

Sieć telefoniczna Play karze swoich klientów utratą rabatu za e-fakturę w sytuacji, gdy nie opłacili oni w terminie abonamentu lub innych należności wskazanych na rachunku. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi tej sieci, któremu grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu. Według operatora Play ten mechanizm nie jest karą umowną.

07.12.2022

Jest nowe rozporządzenie taryfowe dla energii elektrycznej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.

06.12.2022

SN: Turystom należy się odszkodowanie za odwołaną imprezę upadłego biura

Prawo cywilne Rynek i konsument

Odmowa wypłacenia odszkodowania przez Skarb Państwa za odwołaną przez biuro podróży wycieczkę rażąco naruszyła prawo - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i uchyliła prawomocny wyrok. Dodała jednocześnie, że ogłoszenie upadłości przez operatora turystycznego przenosi na państwo polskie odpowiedzialność za powstałą szkodę, według standardu wymaganego prawem unijnym.

06.12.2022

Stracisz dane, stracisz pieniądze!" - dziś startuje kampania UOKiK

Rynek i konsument

Rusza ogólnopolska kampania społeczna Prezesa UOKiK „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny ostrzega konsumentów przed próbami wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy. Podszywanie się pod pracowników instytucji, fałszywe SMS-y, e-maile, linki do płatności, namawianie do instalowania aplikacji.

05.12.2022

Nowa ustawa antylichwiarska - ochrona konsumentów czy koniec firm pożyczkowych?

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Większość dotychczasowych zmian w prawie niezbyt skutecznie poprawiała pozycję konsumentów, za to zasadniczo utrudniła funkcjonowanie firm pożyczkowych, zwiększając ich koszty finansowania, które na koniec i tak ponoszą konsumenci. Czy będzie tak i tym razem? Czas pokaże, jak rynek zareaguje na dociśnięcie regulacyjnej śruby. O tzw. ustawie antylichwiarskiej piszą Magdalena Jaczewska-Żurek i Łukasz Szymański z Taylor Wessing.

03.12.2022

Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na razie odłożone

Rynek i konsument Finanse

Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowejWciąż nie wiadomo, jakie ceny za gaz zapłacą indywidualni odbiorcy w przyszłym roku. Rząd odłożył do przyszłego tygodnia prace nad projektem nowej ustawy ustalającej górny pułap cen gazu dla gospodarstw domowych i innych podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorstwa obrotu gazem otrzymają rekompensaty. Na razie nie zapowiedziano mechanizmu finansowania tych rekompensat.

30.11.2022