Prawo.pl

Darowizna w gotówce – raz z podatkiem, raz bez

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Najnowsze wyroki potwierdzają, że sądy nie mogą się zdecydować, jak traktować darowizny pieniężne w najbliższej rodzinie. Według fiskusa, do zwolnienia z podatku konieczny jest przelew środków. Sądy za każdym razem mówią jednak coś innego. Raz twierdzą, że musi być przelew, innym razem, że wystarczy gotówka, ale trzeba ją wpłacić do banku. Przepisy wymagają pilnej poprawy.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
TBS-y będą mogły skorzystać z większego wsparcia finansowego z funduszu dopłat przy tworzeniu lokali na wynajem - wynika z jednej z poprawek, jakie w piątek Senat zaproponował do tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie dopłat do czynszu dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.
Jolanta Ojczyk
28.11.2020
Budownictwo
Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę, według której wykreślenie z księgi wieczystej wpisu własności na rzecz dłużnika w następstwie wyroku uwzględniającego powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, nie skutkuje niedopuszczalnością uprzednio skierowanej do tej nieruchomości egzekucji ze względu na jej przedmiot.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2020
Prawo cywilne
Małe dzieci z klas I-III źle znoszą zdalną naukę, w piątki są tak bardzo zmęczone, że niewiele kojarzą. Do tego część wymaganego na tym etapie programu można realizować tylko w bezpośrednim kontakcie. Tak dalej nie można, mówią nauczyciele nauczania początkowego. Zżymają się też na poradnik do nauki online dla tej grupy wiekowej, wydany przez resort edukacji.
Beata Igielska
27.11.2020
Szkoła i uczeń
Niepoczytalny student medycyny trwale oszpecił i wywołał wstrząs u swoich ofiar. Sąd karny umorzył postępowanie, zaś sąd cywilny przyznał pokrzywdzonym zadośćuczynienie za starty moralne. Sąd Najwyższy obniżył zasądzoną kwotę o połowę, z powodu zasady współżycia społecznego: gdyż stan majątkowy pozwanego nie był większy niż powodów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2020
Prawo cywilne

Parlament Europejski: W Polsce jest już faktyczny zakaz aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Po wydaniu przez trybunał Konstytucyjny wyroku z 22 października doszło do „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce" - stwierdził w przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski. Niewiążącą prawnie rezolucję poparło 455 europosłow, 145 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Krótsza kwarantanna dla domowników osób zakażonych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rząd skrócił zaś czas kwarantanny dla domowników osoby zakażonej. Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu, podda się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby.
Katarzyna Nowosielska
26.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Najpóźniej w poniedziałek prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosi stawki opłaty mocowej, która od stycznia pojawi się na rachunkach odbiorców energii elektrycznej. W ten sposób konsumenci energii pokryją koszty rynku mocy, szacowane w 2021 r. na ok. 5 mld zł.
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Rynek i konsument
Powoływanie się przez polityków na konieczność zapoznania się z uzasadnieniem wyroku w sprawie ograniczenia prawa do aborcji przed jego publikacją i ewentualną zmianą ustawy nie ma podstaw - mówi dr Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że to wyrok i tak nieważny, ponieważ w jego wydaniu uczestniczyli dublerzy i sędzia, która była jednym z autorów tego wniosku.
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
W czasie pandemii i konieczności pracy zdalnej oraz nauczania online, jeszcze bardziej istotny staje się dostęp do internetu. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy mniej zurbanizowanych terenów. W zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu dużą rolę mogą odegrać władze samorządowe jako zarządcy dróg, umieszczając w pasach drogowych kanały technologiczne,
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI
Nie ma na razie obowiązku poddania się szczepieniom na COVID-19, takiego wymogu nie wprowadza też czekająca na publikację nowela przepisów. Nie można natomiast odmówić poddania się testom - ustawa przewiduje obowiązek poddania się tym badaniom - tłumaczą radca prawny Małgorzata Hudziak i adwokat Joanna Lazer z Kancelarii Lazer & Hudziak
Joanna Lazer Małgorzata Hudziak
25.11.2020
Jak wynika z Kodeksu cywilnego, jednym z tzw. ograniczonych praw rzeczowych jest użytkowanie. Dzięki niemu możemy korzystać z cudzych rzeczy. Zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. Wykonywanie użytkowania nieruchomości można również ograniczyć do jej oznaczonej części.
Aleksandra Partyk
25.11.2020
Prawo cywilne

Ratownik przetestuje pacjenta i zawiezie do szpitala covidowego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd umożliwi wykonywanie testów antygenowych w karetkach pogotowia przez ratowników medycznych. Dzięki temu pacjent z pozytywnym wynikiem będzie jechał od razu do szpitala covidowego. Taką zmianę zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Katarzyna Nowosielska
25.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
We wtorek Ministerstwo Zdrowia pochwaliło się, że ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń o koronowirusie. I od tego dnia wszystkie powiatowe i wojewódzkie stacje sanepidu przestały publikować jakiekolwiek dane dotyczące epidemii, a wiele z nich udostępniało dużo więcej danych niż obecnie centralna strona. To oznacza też odcięcie od danych Michała Rogalskiego,
Jolanta Ojczyk
25.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ograniczenie liczby osób w trakcie spotkań prywatnych, w tym świątecznych jest niezgodne z Konstytucją - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka w stanowisku przesłanym rządowi w odniesieniu do kolejnego projektu rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia związane z pandemią.
Krzysztof Sobczak
25.11.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty z terminala do kart płatniczych może wynikać z umów zawartych z firmami obsługującymi terminale. Przepisy podatkowe nie przewidują takiego obowiązku. Dotyczy to również płatności dokonywanych przez klientów, którym wydawany jest paragon drukowany przez kasę rejestrującą.
Tomasz Krywan
25.11.2020
Ordynacja Rachunkowość

Warszawska uchwała śmieciowa zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Prokuratura Okręgowa domaga się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystąpiła również z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej uchwały. Stołeczny ratusz nie zgadza się z oceną prokuratora. W czwartek odbędzie się dodatkowa sesja rady, która ma zająć się zastrzeżeniami, które wcześniej zgłosiła do uchwały regionalna izba obrachunkowa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Resort klimatu pracuje nad poszerzeniem programu „Czyste powietrze” na budynki wielorodzinne. Tymczasem wciąż nie ma odpowiedzi na apel gmin, które alarmowały, że obowiązek wydawania zaświadczeń o dochodach mieszkańców może sparaliżować urzędy, bo nie mają wglądu do danych niezbędnych do weryfikacji. Mimo wyższych dotacji, nie wzrasta też zainteresowanie programem.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
W strefie czerwonej na terenie ośrodka narciarskiego będzie mogła się znajdować nie więcej niż jedna osoba na 100 metrów kwadratowych, a w żółtej na 75 mkw. powierzchni ośrodka. W strefie czerwonej, a jest nią obecnie cała Polska, restauracje i bary będą zamknięte. Nie wiadomo, czy będą mogły sprzedawać jedzenie i picie na wynos. Z wytycznych to nie wynika.
Jolanta Ojczyk
24.11.2020
BHP Koronawirus a prawo

Zakaz lotów do 9 krajów

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od środy 25 listopada do 8 grudnia br. będzie obowiązywał zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Do północy we wtorek zakaz dotyczył 10 krajów. Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
24.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd zawarł umowy na dostarczenie szczepionek na COVID-19 z trzema producentami. Jak deklaruje Adam Niedzielski, minister zdrowia, zabezpieczają one populacje ponad 30 mln ludzi, czyli wszystkich dorosłych Polaków. Poinformował też, że centra dystrybucji szczepionek będą utworzone w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Katarzyna Nowosielska
24.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Grupy konsumentów będą w UE mogły wnosić pozwy zbiorowe

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie
Ujednolicony model powództw przedstawicielskich we wszystkich państwach członkowskich pozwoli grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na to zatwierdził we wtorek Parlament Europejski. Są one konsekwencją m.in. skandalu emisyjnego Volkswagena, przez który ucierpiały miliony osób.
Krzysztof Sobczak
24.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna
Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.
Aleksandra Partyk
24.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna
Trwa patowa sytuacja w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego likwidującym jedną z przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży. Orzeczenie wciąż nie jest publikowane, nie toczą się też prace nad nowelizacją, która miała nieco stępić ostrość tej decyzji. Obóz władzy uzasadnia to oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku Trybunału.
Krzysztof Sobczak
24.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Drastycznie spada liczba testów PCR wykonywanych w kierunku COVID-19. Po pierwsze dlatego, że wysyłane są na nie tylko osoby ze znaczącymi objawami choroby, a po drugie wiele osób nie chce się testować i nie zgłasza się do lekarza, mimo podejrzenia infekcji, z obawy przed zamknięciem w domu całej rodziny na kwarantannę.
Katarzyna Nowosielska
24.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Z Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłacono już ponad 15 milionów złotych. Do 27 listopada na konta klientów biur podróży trafić ma kolejne 40 milionów. Ale nie wszyscy podróżni mogą liczyć na tak szybki zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii od marca tego roku. Wszystko przez błędy we wnioskach, których samodzielnie nie można poprawić.
Jolanta Ojczyk
24.11.2020
Koronawirus a prawo
Znowelizowana ustawa o chorobach zakaźnych pozwoli nakładać na każdego, więc również na osoby zdrowe, "obowiązek stosowania środków profilaktycznych i zabiegów". Pojawiły się głosy, że to może być furtka do poddania wszystkich obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid-19. Tak nie jest - ale nie wiadomo za bardzo, jakie "zabiegi" ustawodawca ma na myśli.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie nie naruszyła przepisów o RODO, ani polskiej ustawy wykorzystując dokumentację tego ośrodka w celu odpowiedzi na prywatny akt oskarżenia obejmujący zarzut zniesławienia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W tym wypadku nie obowiązuje tajemnica zawodowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2020
Administracja publiczna RODO
Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie Bożego Narodzenia. Według założeń rządu jego celem jest to, by ludzie ograniczyli swą aktywność także w okresie świąt, "bo to jedyny i najważniejszy element pozwalający zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem".
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Bankowi Handlowemu i Bankowi Pocztowemu za to, że nie rozliczają prawidłowo kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem i nie zwracają pieniędzy konsumentom. Po wyroku TSUE większość banków zmieniła zasady, ale kilka znalazło się teraz pod lupą UOKiK.
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse