Prawo.pl

Będą wytyczne kiedy stosować teleporadę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Ministrer zdrowia przyznał, że przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia. Dlatego zespół przy kierowanym przez niego resorcie opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.
Katarzyna Nowosielska
18.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Koronerzy stwierdzają zgony covidowe, inne nadal w prawnej próżni

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd płaci powołanym przez wojewodów lekarzom-koronerom około 1000 zł za wyjazd do pacjenta zmarłego poza szpitalem z powodu COVID-19 i wypisanie mu karty zgonu. Ale nadal nie uregulował kwestii stwierdzania zagonu u innych pozaszpitalnych nieboszczyków i nie ma komu do nich jeździć.
Katarzyna Nowosielska
18.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.
Jolanta Ojczyk
18.11.2020
Rynek i konsument
Gmina odpowiada za otwartą furtkę na terenie boiska po godzinach jego oficjalnego udostępniania. Odgłosy dobiegające z boiska naruszyły poczucie bezpieczeństwa, mir domowy, prawo do wypoczynku i prywatności, czyli dobro osobiste nietykalności mieszkania, które wprost wymienia art. 23 kodeksu cywilnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec Romana Giertycha przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. O decyzji sądu poinformował we wtorek pełnomocnik Giertycha adwokat Jakub Wende, a potwierdził to rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski.
Krzysztof Sobczak
17.11.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny w Bułgarii opublikował we wtorek orzeczenie, zgodnie z którym śledzenie telefonów komórkowych obywateli, ich rozmów i kontaktów elektronicznych, uzasadniane pandemią koronawirusa, jest sprzeczne z konstytucją. Bo, jak uznał, prawo do prywatności nie jest przywilejem wyłącznie w okresach względnego spokoju, lecz również w kryzysowych.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Prawo AI Koronawirus a prawo
Przejrzysty, odpowiedzialny, demokratyczny i pluralistyczny proces stanowienia prawa, pewność prawna, zakaz arbitralności władzy wykonawczej, skuteczna ochrona sądowa, w tym dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewniane przez niezawisłe i bezstronne sądy - tak m.in. zdefiniowana jest praworządność w przyjętym w poniedziałek rozporządzeniu dotyczącym warunkowości w budżecie UE.
Krzysztof Sobczak
17.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rolnicy dostaną jeden złoty zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego. Wprowadzenie takiej zasady przewiduje opublikowany we wtorek przez resort finansów projekt rozporządzenia. Nowa zasada ma obowiązywać już w 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
Domowe finanse Akcyza
Decyzja w sprawie dalszej nauki zdalnej powinna zapaść pod koniec tego lub w przyszłym tygodniu - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Pytany o ewentualny pełny lockdown, powiedział, że dane o zakażeniach, które aktualnie spływają, nie dają uzasadnienia, by wprowadzić w tym momencie dalsze ograniczenia.
Agnieszka Matłacz
17.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Komendant policji nie przyznał funkcjonariuszowi dwóch dni na opiekę nad dzieckiem. Został źle zrozumiany i czekał na decyzję, aż wreszcie zwolniono go ze służby. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przekroczenie terminów załatwienia sprawy nie było rażące zważywszy, że skarżący odebrał nadpracowane godziny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2020
Prawo pracy
Kwota dofinansowania utrzymania miesięcznego jednego miejsca w Klubie „Senior+” powinna być wyższa – uważa Związek Powiatów Polskich. Zdaniem samorządów, pozwoliłoby to na zapewnienie sfinansowania realizacji zadania na odpowiednim poziomie.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.11.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Decyzja ministra kultury o wsparciu 2 tys. firm i instytucji kultury poszkodowanych pandemią zapadła w piątek. Wybuchła wielka wrzawa. Największe pieniądze przypadły instytucjom rozrywkowym i kulturze popularnej, teatry i filharmonie dostały mniej. Następnego dnia minister wycofał się z decyzji i powołał w poniedziałek komisję, która zweryfikuje kryteria i poprawi listę beneficjentów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2020
Prawo gospodarcze
Proces legislacyjny projektu ustawy wdrażającej pakiet zmian tzw. Slim VAT cały czas trwa. Resort finansów wziął pod uwagę wiele postulatów zgłaszanych przez środowiska biznesowe. Pewnych poprawek wymaga jednak jeszcze m.in. system zwrotów podatku w ramach procedury TAX FREE.
Krzysztof Koślicki
16.11.2020
Domowe finanse VAT
Absolutnie nie zgadzam się z tzw. "piątką dla zwierząt" - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że zawarte w niej rozwiązania są "źle przygotowane" oraz "przyszły w złym czasie". - Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana" - podkreślił. I dodał, że "zrobi wszystko", żeby nie dopuścić do wejścia w życie jej przepisów.
Krzysztof Sobczak
16.11.2020
Prawo karne Środowisko
Już nie trzeba czekać w długiej kolejce przed urzędem skarbowym, żeby załatwić sprawę. Przez internet można umówić się na konkretną godzinę. Od lata trwały testy tego rozwiązania w kolejnych województwach, a od 16 listopada usługa dostępna jest w całym kraju.
Agnieszka Matłacz
16.11.2020
Ordynacja
Kodeks postępowania cywilnego powinien zawierać przepis, według którego w sprawie przeciwko konsumentowi sąd może wydać nakaz zapłaty na podstawie weksla wyłącznie po stwierdzeniu, że umowa, z której wynika dochodzone roszczenie nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych - twierdzi prof. Anny Hrycaj z Uczelni Łazarskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych – zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.
Jolanta Ojczyk
16.11.2020
Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe
Karetki czekają z pacjentami w kilkugodzinnych kolejkach pod szpitalami, bo SOR-y i izby przyjęć się zapchały. Dlatego medycy ze szpitali domagają się, by dać im prawo podejmowania czynności ratunkowych wobec chorych w ambulansach, a przynajmniej wykonywania im testów. Według obecnych przepisów za stan pacjenta w karetce odpowiada jej załoga.
Katarzyna Nowosielska
16.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Po środowym Marszu Niepodległości nasuwa się pytanie, kto i czy w ogóle poniesie odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Ustalenie sprawców zniszczeń jest trudne, ale może im zostać przypisana odpowiedzialność cywilna, ale także karna – pisze adwokat Klaudyna Rybak z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.
Klaudyna Rybak
14.11.2020
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna
Nie trzeba dokumentować trzech lat okresów składkowych i nieskładkowych osoby niezdolnej do pracy, gdy niezdolność ta powstała przed ukończeniem 20 lat - orzekł Sąd Najwyższy. Sam fakt złożenia wniosku o przyznanie prawa do renty w 2016 r. czyli przed ukończeniem 24 lat nie powoduje odmowy prawa do renty. Zwłaszcza, że wykryta choroba to wada wrodzona serca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.11.2020
Ubezpieczenia społeczne

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.
Aleksandra Partyk
14.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Lionel Messi wygrał przed Sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Potem Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sława nazwiska przesądza o rozpoznawalności znaku towarowego. Pomimo wygranej Messiego, sprawa ta pokazuje trudności związane z koniecznością przedstawienia dowodów w takich sporach.
Monika Gaczkowska
14.11.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Znaczenie tolerancji w samorządach podkreślają prezydenci i burmistrzowie polskich oraz zagranicznych miast w apelu w sprawie poszanowania zasad równości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji wyrażają w ten sposób solidarność z osobami doświadczającymi wykluczenia, dyskryminacji i nierównego traktowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Drastycznie spada wykrywalność nowotworów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W czasie epidemii o 30 proc. spadła liczba wydawanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Lekarze rodzinni i onkolodzy alarmują, że oznacza to mniejszą wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są większe.
Katarzyna Nowosielska
12.11.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

UE tworzy strategię na rzecz równości osób LGBTI

Administracja publiczna Prawo europejskie
Rozszerzenie listy przestępstw o homofoniczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych - takie m.in. elementy zawierać ma strategia Unii Europejskiej na rzecz równości osób LGBTIQ.
Krzysztof Sobczak
12.11.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Rzecznik Finansowy przystąpił do sprawy sądowej, w której klienci Santander Bank będą bronili się przed roszczeniem o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zdaniem Rzecznika, ani w polskim, ani unijnym prawie nie ma podstawy prawnej do takich oczekiwań ze strony banku.
Krzysztof Sobczak
12.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse
Mimo wydanego przez prezydenta Warszawy zakazu, który potwierdzony został przez sądy, w stolicy odbył się w środę Marsz Niepodległości. Organizatorzy ogłosili, że w związku z zakazem i zagrożeniem epidemicznym miał on odbyć się w formule rajdu samochodowo - motocyklowego, ale liczna grupa osób postanowiła maszerować. Doszło do starć z policją.
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Administracja publiczna
Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 mln dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Gdy badania dowiodą, iż szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

SN: Skazano niewinnego brata, a sprawca na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pomyłka w imieniu sprawcy oraz niewłaściwe doręczenie wezwania na rozprawę były przyczyną uchylenia wyroku sądu rejonowego. Bo wyrok skazujący zastosowano nie wobec sprawcy, lecz jego brata. W związku z tym w ogóle nie zrealizowano obowiązku powiadomienia oskarżonego o terminie rozprawy, a co więcej naruszono prawo oskarżonego do obrony - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości