Prawo.pl
Obowiązujące od soboty ograniczenia związane z pandemią dotyczą także kościołów i uroczystości religijnych. Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem, w strefie żółtej wymagane są 4 metry kwadratowe na jednego uczestnika, a w strefie czerwonej 7 metrów kwadratowych. Obowiązują też maseczki i zachowanie 1,5m dystansu pomiędzy uczestnikami.
Krzysztof Sobczak
17.10.2020
Koronawirus a prawo
Od soboty w czerwonej strefie znalazły się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Trafiła do niej również Warszawa. W tej strefie, która obejmie obszar zamieszkany przez około 70 proc. ludności, obowiązują limity klientów w sklepach, zakaz organizacji wesel i innych uroczystości, a w zgromadzeniu weźmie udział nie więcej niż 10 osób.
Grażyna J. Leśniak
17.10.2020
Koronawirus a prawo
Prawo z tytułu wypłaty udziałów po śmierci członka spółdzielni nie należy do spadku, a wypłata na rzecz osoby wskazanej w oświadczeniu na wypadek śmierci stanowi przychód z praw majątkowych podlegający opodatkowaniu. Jeśli jednak osobą uprawnioną do wypłaty udziałów jest małżonek i źródłem finansowania wkładu był majątek wspólny, to wypłata udziałów nie podlega opodatkowaniu PIT.
Wiesława Moczydłowska
17.10.2020
Domowe finanse PIT

Szpital zapłaci, bo nie uchronił pacjenta przed samobójstwem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szpital zapłaci ponad pół miliona złotych zadośćuczynienia bliskim pacjenta, który popełnił samobójstwo, skacząc z okna. Placówka dopuściła się winy organizacyjnej, nie zapewniając pacjentowi z majaczeniem alkoholowym bezpieczeństwa pobytu – potwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Robert Horbaczewski
17.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Majątek dziecka to niekoniecznie tylko kieszonkowe. Niekiedy małoletni może posiadać znaczny majątek, np. jeśli otrzymał spadek lub uzyskał wysokie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rodzice lub opiekunowie w takiej sytuacji powinni ostrożnie zarządzać majątkiem dziecka, gdyż sprawą może zainteresować się sąd opiekuńczy.
Aleksandra Partyk
17.10.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Przepisy krajowe nie mogą wyłączać pacjentowi prawa do refundacji leczenia odbytego za granicą, nawet jeśli na tę terapię chory nie uzyskał uprzedniej zgody od Narodowego Funduszu Zdrowia, bo np. ze względów zdrowotnych nie mógł na nią czekać - piszą Zuzanna Chromiec i Natalia Łojko, powołując się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.
Natalia Łojko Zuzanna Chromiec
17.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo unijne
Urząd stanu cywilnego na Mazurach bardziej wierzy dokumentom z lat 50. i 60. niż wyjaśnieniom obywateli, którym zmieniono imiona i nazwiska na bardziej polskie. Nie uznaje też oryginałów z archiwów niemieckich i nie wyjaśnia sprawy z zainteresowanymi. I zamiast Paul "nadaje" autochtonom imię Paweł, zamiast Helga - Olga.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna

1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.10.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Zwycięstwo Igi Świątek we French Open to ogromny sukces sportowy, ale też wielkie pieniądze. A na podatek od nich łakomie mogłyby patrzeć organy podatkowe zarówno Polski jak i Francji. Jednak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, że to Francja pobierze tę daninę. Niestety wyższą niż pobrana byłaby w Polsce.
Artur Plutowski Daniel Klementewicz Viviane Moro
16.10.2020
PIT
Obowiązek noszenia maseczek od początku pandemii ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ci drudzy kwestionują podstawę prawną jego wprowadzenia i odmawiają przyjęcia mandatów. Wszystko przez to, że obowiązek wprowadzono rozporządzeniem, bez podstawy prawnej w ustawie. Niebawem ma się to zmienić, bo odpowiednie zapisy mają trafić właśnie do ustawy.
Agnieszka Matłacz
16.10.2020
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo

Jest rozporządzenie - od czwartku godziny dla seniorów w sklepach

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy mają obowiązywać od 15 października do odwołania.
Krzysztof Sobczak
15.10.2020
Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Kwoty pieniężne otrzymane przez spółkę od fundatorów z przeznaczeniem na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na cele charytatywne – darowiznę, nie stanowią zaliczki ani przedpłaty za dostawę konkretnego towaru i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Taką interpretację przepisów przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
15.10.2020
VAT Finanse

W maseczce, czy bez - dla "zera tolerancji" podstawa wątpliwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Druga fala COVID-19 stała się już faktem, a rząd próbuje ratować sytuację obostrzeniami. Na top liście ponownie znalazły się maseczki, choć to czy można egzekwować ich noszenie, nadal budzi ogromne wątpliwości. Część prawników podstawy widzi - m.in. z powodu żółtej strefy obowiązującej już w całym kraju, inni mówią wprost: służby mogą co najwyżej pouczyć, do mandatu nie mają podstawy.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Senat poprawia ustawę o prawach zwierząt

Środowisko Małe i średnie firmy
Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatecznie Senat wniósł do ustawy kilkadziesiąt poprawek i teraz ona ponownie trafi do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
14.10.2020
Środowisko Małe i średnie firmy
Obecne przepisy uzależniają możliwość dostarczenia dowodu osobistego do domu wnioskodawcy m.in. od niepełnosprawności, która powstała po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że rozważy zmianę tej regulacji podczas nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.
Robert Horbaczewski
14.10.2020
Administracja publiczna
Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym we wtorek orzeczeniu zakwestionował umowę kredytową byłego Fortis Banku, która wskazywała wprost kwotę we frankach szwajcarskich i od początku umożliwiała spłatę kredytu w tej walucie CHF, zaś przeliczenie z niej na złote przy wypłacie kredytu miało charakter techniczny.
Krzysztof Sobczak
14.10.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Lekarze rodzinni odmawiają kierowania na testy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Pacjenci, którzy mają objawy COVID-19 i mieli kontakt z osobą zakażoną, nie mogą doprosić się w niektórych przychodniach o skierowanie na test - choć lekarze rodzinni mogą już je zlecać nawet gdy pacjent ma tylko jeden objaw koronawirusa.
Katarzyna Nowosielska
14.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Przy pracach nad Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców uchylono część przepisów dotyczących wymierzania punktów karnych. Mimo, że zmiany mają już dwa lata, nie ma do nich rozporządzenia. Powstała luka prawna wymagająca pilnej korekty. Prawnicy wskazują, że kierowcy mogą odmawiać przyjęcia mandatu, a nawet próbować wznawiać zakończone już prawomocnie postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2020
Prawnicy Policja

Kolejne urzędy zamykają się, ale obsługują mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Okienko lub specjalny pulpit w przedsionku budynku, tak żeby mieszkańcy nie wchodzili do środka w celu załatwienia sprawy, skrzynki na dokumenty na zewnątrz, obsługa przez telefon i internet czy kontrola wejść przez straż miejską – tak radzą sobie samorządy, które zamknęły urzędy. Z powodu coraz większej liczby zachorowań kolejne ograniczają obsługę bezpośrednią interesantów.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.10.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Druga fala epidemii może ponownie wzmóc obawy pacjentów onkologicznych przed kontaktem z placówkami ochrony zdrowia. Lekarze apelują, żeby nie odraczać diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego, a także kontynuować rozpoczęte już terapie, bo zaniechanie tych działań może być groźniejsze w skutkach niż pandemia COVID-19.
Katarzyna Nowosielska
13.10.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prawo pozwala wpłacać na specjalne rachunki rodzinne, wolne od opłat bankowych i prowizji, środki pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji. Jak jednak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, nie są one jeszcze popularne. M.in. dlatego, że prowadzenie takiego rachunku nie jest obowiązkiem banku – to jeden z wielu produktów, które może on oferować według uznania.
Krzysztof Sobczak
13.10.2020
Prawo cywilne Pomoc społeczna
WHO zaleca, żeby dzieci miały każdego dnia co najmniej 60 minut ruchu. Tymczasem aktywność fizyczna dzieci i młodzieży spada. Ruch coraz częściej przegrywa ze smartfonem i komputerem. Państwowe programy, które mają pobudzić aktywność fizyczną w tej grupie, nie pomagają.
Agnieszka Matłacz
13.10.2020
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Tylko wówczas, gdy odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nabytej w spadku miało miejsce po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości przez spadkodawcę, nie ma przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT - wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
13.10.2020
Prawo cywilne PIT

Rodzice noworodków wciąż walczą o prawo do odwiedzin w szpitalu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rodzice noworodków i dzieci urodzonych przedwcześnie po raz kolejny apelują do ministra zdrowia w sprawie prawa do odwiedzin dziecka w szpitalu. Wielu dyrektorów placówek medycznych ich zakazuje, choć konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii zaleca, aby dopuścić opiekunów do wizyt na oddziałach.
Katarzyna Nowosielska
13.10.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie udzieliło Rzecznikowi Praw Obywatelskich wyjaśnień, czy umieszczenie dewizy "Bóg, Honor, Ojczyzna" na stronie personalizacyjnej paszportu narusza wolność sumienia i wyznania. Według MSWiA podczas konsultacji zmian problem ten był zgłaszany.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.10.2020
Administracja publiczna
Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. Według Komisji, "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.
Krzysztof Sobczak
12.10.2020
Wymiar sprawiedliwości

Nie będzie powszechnej ulgi dla łapiących deszczówkę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Ministerstwo finansów nie planuje wprowadzenia ustawowych ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które zbierają wody deszczowe. Zwolnienia mogą wprowadzić natomiast uchwalać lokalne samorządy. - W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewidziano takie uprawnienie dla rad gmin - wyjaśnia resort.
Robert Horbaczewski
12.10.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rzecznik pacjentów chce wzmocnić swoją pozycję

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rzecznik Praw Pacjenta będzie dążył w ciągu najbliższych trzech lat do likwidacji wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych i przejęcia ich funkcji. Chce także mieć prawo do występowania w sprawach pacjenckich przed Trybunałem Konstytucyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Józef Kielar Katarzyna Nowosielska
12.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Seniorzy znowu będą mieli specjalne godziny na zakupy

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sklepy, apteki i inne punkty handlowe w godzinach 10 - 12 będą obsługiwać tylko osoby w wieku powyżej 60 lat. O wprowadzeniu takiej zasady poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego. Ma to obowiązywać od czwartku 15 października.
Krzysztof Sobczak
10.10.2020
Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Czy straż miejska może nałożyć mandat za brak maseczki? Strażnicy do tej pory pouczali i edukowali, sankcje odkładając na bok. To przez niejasne przepisy, czy mają do tego prawo, co powodowało obawy o koszty, jeśli sąd uchyli karę. Nowe rozporządzenie nie rozwiązuje tego dylematu. Do tego dochodzi jeszcze szerszy problem - nie ma definicji zawodu strażnik gminny/miejski.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.10.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo