Zakaz eksmisji jednak do likwidacji - uchwalony w "ukraińskiej" ustawie

Wymiar sprawiedliwości

O uchylenie obowiązującego od marca 2020 r. zakazu eksmisji apelowali nie tylko właściciele mieszkań i samorządy, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich. Początkowo miała się temu przysłużyć ustawa o automatyzacji załatwiania spraw przez Krajową Administrację Skarbową, jednak rzutem na taśmę przepis uchyla ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy, którą bez poprawek przyjął Senat.

13.04.2022

Sędzia przed Izbą Dyscyplinarną może być bez obrony, bo ta obrażona na prezesa SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN 20 kwietnia ma rozpoznać zażalenie na uchwałę zawieszającą w czynnościach sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu Macieja Rutkiewicza. Zażalenie ma rozpoznać sędzia Konrad Wytrykowski, który poprosił przed posiedzeniem Krajową Radę Sądownictwa o zbadanie, czy obrońca obwinionego, prezes SN Piotr Prusinowski, nie naruszył zasad etyki i czy jest zdolny do pełnienia służby.

13.04.2022

SN: Sąd nie bada przedawnienia wydając ponownie zaginiony tytuł wykonawczy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego sąd nie bada, czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym przedawniło się - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego. Istnienie przesłanek nadania klauzuli wykonalności było już przez sąd badane i zostało pozytywnie przesądzone przez wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego, który zaginął.

13.04.2022

SN wyjaśni, czy sąd może poprawić błąd w nazwie pozwanej spółki

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Sąd Okręgowy w Poznaniu ma wątpliwości, czy można sprostować pomyłkę w nazwie pozwanej spółki, gdy w wyroku sądu pierwszej instancji widnieje pozwana, której dane dotyczące NIP, władz zarządu, a także siedziby nie zgadzają się z danymi spółki, która wniosła apelację. Problem dotyczył sprostowania świadectwa pracy osoby tam zatrudnionej.

13.04.2022

Restrukturyzacja Idea Bank S.A. - RPO wsparł skargi kasacyjne obligatariuszy GetBack

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse

Osoby poszkodowane działaniami GetBack S.A. mają prawo do zbadania przez sąd sprawy przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. WSA prowadził zaś sprawę tak, że w wielu aspektach ograniczył możliwość skutecznej ochrony praw poszkodowanych. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma też wątpliwości co do stanowiska WSA w świetle wymagań prawa unijnego.

12.04.2022

SN: W odstępie 50 lat dwa rozbieżne orzeczenia spadkowe w tej samej sprawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W 1948 roku sąd grodzki stwierdził, że spadek po zmarłej nabył jej syn, a w 1999 r. sąd rejonowy w tym samym mieście za spadkobierców uznał dwóch synów zmarłej. RPO wniósł skargę nadzwyczajną o uchylenie tego późniejszego postanowienia spadkowego, a Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę.

12.04.2022

Sądy szafują etatami urzędników - potwierdza inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Dyrektor Sądu Rejonowego w Wejherowie właśnie stracił prace. Ma to związek z zatrudnianiem w tej jednostce urzędników na czas nieokreślony. Skargę dotyczącą naruszenia przepisów do Państwowej Inspekcji Pracy złożyła “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, a przeprowadzona kontrola to potwierdziła. Szkopuł w tym, że nie chodzi o jeden sąd, takich sytuacji w kraju może być znacznie więcej.

12.04.2022

WSA: Prezes TK ma podać informacje o zmianach składów orzekających

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny jest zobligowany udostępnić Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sygnatury spraw, w których doszło do zmiany składu sędziowskiego rozpoznającego sprawę oraz wyznaczenia sędziego sprawozdawcy z pominięciem listy alfabetycznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w odpowiedzi na skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

11.04.2022

Dzieci z Ukrainy potrzebują opiekunów tymczasowych, a bez tłumaczy to trudne do wykonania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sądy zasypują kuratorów wywiadami środowiskowymi dotyczącymi ustanowienia opiekuna tymczasowego dla ukraińskich dzieci. Do zweryfikowania informacji potrzebni są tłumacze, których brakuje. Ministerstwo sugeruje, że niekoniecznie muszą być przysięgli, ale takich zwykłych też nie ma na zawołanie, a to utrudnia dotrzymanie wymaganego ustawą 3-dniowy termin na załatwienie sprawy.

11.04.2022

Za szpiegostwo nawet dożywocie - projekt wkrótce w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Nawet dożywocie za szpiegostwo lub jego organizowanie, a 25 lat pozbawienia wolności za udział w działalności obcego wywiadu. Ścigane ma być też samo zgłoszenie takiej gotowości - projekt zmian w Kodeksie karnym w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu, będzie rozpatrywany z projektem noweli, nad którym już trwają prace

11.04.2022

Więcej bezpieczeństwa, wyższe stawki - adwokaci chcą zmian w nieodpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie w karcie pomocy obowiązku opisywania problemu klienta i opisu udzielonej porady, wprowadzenie do oświadczenia o sytuacji finansowej rygoru odpowiedzialności karnej, usunięcie spośród beneficjentów przedsiębiorców i zaangażowanie organów administracji w proces przyznawania prawa do korzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej - postuluje Naczelna Rada Adwokacka.

09.04.2022

I Salomon miałby problem - ukraińskie sieroty testują polski system

Wymiar sprawiedliwości

Do Polski docierają również dzieci z ukraińskich sierocińców, w tym niemowlaki. I tu pojawia się problem, jak zapewnić im dobre warunki bytowe i właściwą opiekę. Są miejsca w Polsce, gdzie się to udało, w innych wolontariusze już biją na alarm. Prawnicy apelują, by zachować rozsądek, bo pójście na skróty, rozdzielanie dzieci, umieszczanie ich w niesprawdzonych rodzinach, może przynieść więcej szkód niż pożytku.

09.04.2022

Egzekucja może dotyczyć też luksusu i nie tylko drogich rzeczy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Czy egzekucja komornicza ma coś wspólnego z luksusem? Jedni odpowiedzą, że egzekucja luksusu jest wtedy, gdy komornik zajmuje bardzo drogi samochód. Inni będą zdania, iż luksus nie ma nic wspólnego z egzekucją, gdyż typowe działania komornicze nijak mają się do luksusowych historii. Niestety, nie można zagwarantować potencjalnemu dłużnikowi bezbolesności takiej operacji.

09.04.2022

Koniec covidowego zakazu eksmisji - wkrótce zniknie z przepisów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Wprowadzony na początku epidemii Covid-19 zakaz blokuje eksmisje z lokali. Ich właściciele nie rozumieją, dlaczego kolejne ograniczenia pandemiczne są znoszone, a to wciąż istnieje. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl, ma się to zmienić i zakaz zniknie z przepisów. Stosowny projekt jest już w Sejmie.

09.04.2022

SN: Obwiniony adwokat nie może bronić innych w sprawie furgonetki antyaborcyjnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Osoba obwiniona nie może być obrońcą pozostałych obwinionych w tej samej sprawie, nawet jeśli ma uprawnienia adwokata - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uniemożliwił adwokatowi występowanie w tym charakterze. A został on obwiniony o zablokowanie furgonetki antyaborcyjnej, choć sąd uczestników tej demonstracji nie ukarał.

09.04.2022

KE już potrąca kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska zdecydowała w piątek o potrąceniu z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN (suma kar wynosi już 157 mln euro). Wcześniej Komisja potrąciła już 45 mln euro z środków dla Polski za kopalnię niewykonanie postanowienia dotyczącego kopalni Turów (cała kara to ponad 68 mln euro)".

08.04.2022

8 lat dla matki za zabicie noworodka - SN uchyla wyrok, bo zbyt łagodny

Wymiar sprawiedliwości

Kobieta zabiła swoje nowo narodzone dziecko, sąd pierwszej instancji skazał ją na 12 lat więzienia, apelacja uznała jednak, że była niedojrzała emocjonalnie i działania pod wpływem chwili - i zmniejszył karę do 8 lat. Kasacje wniósł jednak Prokurator Generalny podnosząc, że kara jest rażąco niewspółmiernie niska, a oskarżona przedłożyła swoją wygodę nad życie dziecka. SN właśnie ją uwzględnił.

08.04.2022

MS przyznaje, że sprawy ukraińskich dzieci mocno dociążą wydziały rodzinne

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości pisze do prezesów sądów, że w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu zadań sądów opiekuńczych w niektórych okręgach sądowych, a tym samym większej liczby zadań zlecanych zawodowym kuratorom sądowym wykonującym orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Rekomenduje monitorowanie obciążenia kuratorów, a w razie konieczności przenoszenie ich tam, gdzie rąk do pracy nie wystarcza.

07.04.2022

Zbrodnie wojenne trzeba udowodnić, a dane świadków - zabezpieczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na terenach, z których wycofały się rosyjskie wojska, zaczęto zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym te, które mogłyby świadczyć o ludobójstwie. Także w Polsce - bo takimi dowodami mogą być choćby relacje uchodźców wojennych. I powstaje problem - informacje o nich muszą być chronione. Prawnicy analizują, jak to zrobić, by nic nie umknęło, ale też, by nie traumatyzować i nie wystawiać na zagrożenie tych, którzy zbrodniarzom umknęli.

07.04.2022

Problemy z praworządnością w Polsce dotyczą też stosowania prawa antymonopolowego

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne Ochrona konkurencji

Działalność szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddana jest kontroli sądowej. Jednakże problem pogorszenia stanu praworządności dotyka również sądy. Trzeba wobec tego pamiętać, że gdyby doszło do rozpoznania odwołania od decyzji Prezesa UOKiK przez skład sędziowski obsadzony z udziałem „neoKRS”, mielibyśmy do czynienia z nieważnym wyrokiem.

07.04.2022