Nowi sędziowie zadają TSUE pytanie o prawo zadawania pytań

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przyjęcie, że każdy skład, w którym orzekał choćby jeden sędzia, powołany na urząd po 8 grudnia 2017 r., nie spełnia wymagań sądu ustanowionego ustawą, uniemożliwiłoby zadawanie tym sądom pytań prejudycjalnych – co znacząco ograniczyłoby dialog sądowy pomiędzy sądami polskimi a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.11.2022

Prof. Taborowski: Mamy kryzys konstytucyjny, kary i niechęć do naprawienia sytuacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Gwarancje niezawisłości sądów zostały ograniczone, a standard krajowy spadł poniżej wymogów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Władza polityczna wywiera bezpośredni lub pośredni nacisk na sędziów, a dzieje się to poprzez prokuratorów, rzeczników dyscyplinarnych sądów, ministra sprawiedliwości, kierownictwa sądów i przez działania nowo nominowanych sędziów SN.

11.11.2022

Wniosek o karę dla prezes sądu odmawiającej przywrócenia sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 9 listopada br. upłynął termin, jaki sąd egzekucyjny wyznaczył prezes Sądu Okręgowego w Warszawie na wykonanie prawomocnego orzeczenia nakazującego, pod rygorem wymierzenia grzywny, dopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tuleyę. Ponieważ sędzia nie został dopuszczony do pracy, jego pełnomocnik wystąpił o wymierzenie Joannie Przanowskiej-Tomaszek grzywny z zamianą na areszt.

10.11.2022

Nowy kontratyp: Wierzący z immunitetem na obrażanie - projekt do pierwszego czytania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Kodeksie karnym, obejmujących m.in. dodanie specjalnego kontratypu – wyłączającego bezprawność głoszenia ocen i opinii związanych z religią niedługo trafi do pierwszego czytania. Wniesiono go do Sejmu w zeszłym miesiącu. To pomysł posłów Solidarnej Polski, ale będzie procedowana jako projekt obywatelski - zebrano pod nim 400 tys. podpisów.

10.11.2022

Dania może wyda Polsce zabójcę, ale pyta, czy ENA wystawił legalny sędzia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Frederiksbergu koło Kopenhagi nie podjął, wbrew zapowiedziom, w środę decyzji w sprawie ekstradycji obywatela Norwegii, podejrzanego o zabójstwo Polki i uprowadzenie dziecka. Nie podano przyczyn, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że duński sąd chce wiedzieć, czy w Polsce sprawą tą zajmować się będzie legalny sędzia, czy też tzw. neo-sędzia. Tymczasem podejrzany zostanie w duńskim areszcie.

09.11.2022

Można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale trzeba uważać na procedury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zadłużony konsument, którego sytuacja finansowa uległa zmianie, może cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi tylko wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, ale bezpieczniej jest je wskazać. Sąd może oddalić wniosek w sytuacji zagrażającej interesom wierzycieli. Pisze o tym Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

09.11.2022

Sama skarga kasacyjna do NSA nie wstrzyma aktu lub czynności, potrzebny wniosek skarżącego

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Od wyroku oddalającego skargę wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny przysługuje skarga kasacyjna do NSA. Ale trzeba pamiętać, że sama z siebie nie wstrzymuje ona wykonania danej decyzji, chyba że strona skarżąca o to zawnioskuje. Co do zasady wstrzymaniu wykonania nie podlegają wszelkie akty lub czynności odmowne.

09.11.2022

Przyjazne przesłuchania do 18. roku życia - apeluje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała propozycję zmiany przepisu dotyczącego przyjaznych przesłuchań z udziałem dzieci. Projekt zakłada rozszerzenie ochronnego trybu przesłuchań na dzieci pokrzywdzone przestępstwem znęcania się lub wykorzystywania seksualnego do 18. – a nie 15., jak jest obecnie – roku życia. Petycja wkrótce ma trafić do senackiej komisji ds. petycji.

09.11.2022

SN: Sędzia także za wykroczenie drogowe odpowiada dyscyplinarnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów obejmuje także wykroczenia drogowe i przewinienia zawodowe. Ustawa nie ogranicza odpowiedzialności sędziego tylko do uchybienia godności urzędu sędziego. Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wymierzyła więc sędziemu karę upomnienia za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze.

09.11.2022

Prokuratorzy "idą na wojnę" w sprawie wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pierwsze pozwy prokuratorów dotyczące obliczania w ostatnich latach ich wynagrodzeń, powinny trafić do sądów jeszcze w listopadzie. Pomaga im w tym Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, który stworzył specjalną komórkę do wyliczania roszczeń. Związkowcy mocno też liczą na poprawkę do ustawy okołobudżetowej, która sprawę - przynajmniej na przyszły rok - "wyprostuje".

09.11.2022

Sędziowie już wnoszą pozwy w sprawie swoich wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Trzecia z rzędu próba ustalenia wynagrodzeń, tym razem na 2023 rok, dla sędziów, prokuratorów, referendarzy i asesorów niezgodnie z przepisami ich ustaw może się skończyć licznymi pozwami. Pierwsze - dotyczące jeszcze 2022 r. - już wnoszą sędziowie, przygotowują się do tego też prokuratorzy. Podkreślają przy tym, że łamanie ich praw może skończyć się deprecjonowaniem zawodów i odejściami z nich.

08.11.2022

SN: Odmowa nakazania powrotu uprowadzonego dziecka do kraju

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy w państwie, do którego dziecko ma wrócić, wydane zostały orzeczenia normujące sytuację małoletniego, przedmiotem oceny sądu rozpoznającego wniosek konwencyjny o nakazanie powrotu dziecka jest wyłącznie zapewnienie ochrony dziecka. Sąd nie bada natomiast słuszności orzeczeń sądów państwa obcego - orzekł SN w jednej ze spraw o wydanie uprowadzonego dziecka.

08.11.2022

Spłaszczenie struktury sądów nie posłuży i sprawom karnym

Wymiar sprawiedliwości

Choć projekty spłaszczające strukturę sądów są nadal na etapie prac Rady Ministrów, budzą niezmienne duże emocje. Zastrzeżenia do nich mają również karniści. W ich ocenie wejście w życie przepisów oznaczałoby koniec marzeń o specjalizacji w wydziałach karnych i uderzy w prawa obywateli. A sam sędzia karnista będzie się zajmował wszystkim od kradzieży kur w kurniku po przestępczość zorganizowaną.

07.11.2022

Wyrok zaoczny zapadnie w sytuacji bierności pozwanego - może się bronić odpowiedzią na pozew

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W świetle przepisów cywilnych, w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod jego nieobecność, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.

07.11.2022

Syndyk obraca milionami - wkrótce być może większa kontrola

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Czy doradcy restrukturyzacyjni potrzebują nowych przepisów antykorupcyjnych? Po doniesieniach medialnych o nadużyciach popełnionych przez jednego z nich w środowisku zawrzało. Wraca pomysł powołania samorządu zawodowego, do którego przynależność byłaby obowiązkowa, wprowadzenia specjalizacji, czy wzmocnienia nadzoru nad pracą syndyków. Nad swoimi projektami pracuje też Ministerstwo Sprawiedliwości.

07.11.2022

NSA: Rzeczoznawca zawieszony za błędne wyceny, musi się douczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sam fakt toczącego się postępowania karnego w sprawie o sporządzenie niezgodnego z prawdą operatu przez rzeczoznawcę majątkowego nie stanowi powodu do zawieszenia postępowania administracyjnego. I to w przypadku, gdy organ może wydać decyzję po samodzielnych ustaleniach i ocenach - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że sprawa nie przedawniła się.

07.11.2022

Rząd chce uregulować działalność windykacyjną, projekt zbiera krytykę

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Kolejna próba cząstkowego uregulowania rynku usług prawnych, gdy tymczasem potrzeba całościowych rozwiązań - tak Naczelna Rada Adwokacka opiniuje rządowy projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. A samo środowisko windykatorów ocenia pomysł jako karkołomny, niesprawiedliwy gospodarczo i będący swoistym zamachem na małe przedsiębiorstwa windykacyjne.

07.11.2022

Z cofnięcia pozwu można się wycofać, ale liczy się czas

Wymiar sprawiedliwości

Powód też człowiek może zmienić zdanie i po wytoczeniu powództwa zrezygnować z dalszego dochodzenia swych praw na drodze sądowej. Przyczyn może być wiele, choćby uregulowanie przez pozwanego należności. Co jednak w sytuacji, gdy ta decyzja była błędem? Zgodnie z obowiązującymi przepisami można odwołać i oświadczenie o cofnięciu pozwu, i zrzeczeniu się roszczenia, ale jedynie do uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania.

06.11.2022

Prezes PiS zapowiada dokończenie reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas spotkania z mieszkańcami Suwałk, podkreślał że sądy nie mogą same orzekać, czy jakaś ustawa im się podoba, czy nie; muszą działać tak, by te ustawy były przestrzegane, bo inaczej podważają sam sens demokracji. Powiedział, że wierzy w dokonanie się reformy wymiaru sprawiedliwości i dodał, że sędziowie powinni być pod szerszą "społeczną kontrolą".

05.11.2022

Prezydencki test bezstronności sędziego jak droga donikąd

Wymiar sprawiedliwości

Ślepa uliczka, opatrzona ładną etykietką - tak w skrócie prawnicy oceniają, po kilku miesiącach od uchwalenia prezydenckiej noweli o Sądzie Najwyższym, stosowanie zaproponowanego w niej testu bezstronności sędziego. Jak podkreślają, z przepisów tych w praktyce nie da się korzystać, a próby powoływania się na nie prowadzą jedynie do przedłużania postępowań. W sprawach karnych z kolei adwokaci/ radcy alternatywnie stosują wnioski o wyłączenie.

05.11.2022