Od 1 kwietnia ruszy Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Powstanie z przekształcenia wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która działa od 2018 r. Zadaniem przekształconej uczelni będzie - podobnie jak obecnie - szkolenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości, Od 1 października 2021 rusza na niej nowy kierunek - prawo.

24.03.2021

29 marca pierwsze posiedzenie plenarne "nowej" NRA

Prawnicy

W najbliższy poniedziałek - 29 marca - odbędzie się posiedzenie plenarne "nowej" Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Wyłonione zostanie prezydium - wiceprezesi, sekretarz i skarbnik. Przypomnijmy, 19 marca na nowego prezesa NRA wybrany został adwokat Przemysław Rosati.

24.03.2021

TK 28 kwietnia zajmie się sprawą zawieszenia Izby Dyscyplinarnej przez TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Trybunale Konstytucyjnym 28 kwietnia br. odbędzie się rozprawa w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. TK rozpatrzy pytanie skierowane w kwietniu ubiegłego roku przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

23.03.2021

Rząd wciąż nie wie jak wyłonić polskiego kandydata do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE prosił polski rząd, by do końca ubiegłego roku wskazał kandydata z Polski na nowego sędziego. Dotąd to nie nastąpiło, a w rządzie cały czas trwają analizy, jak to zrobić. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który sugeruje, by zostało to przeprowadzone w ramach procedury konkursowej. Kadencja prof. Marka Safjana kończy się w październiku.

23.03.2021

NSA: Klient uciekł z więzienia, aplikant wpisany na listę adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aplikant adwokacki, który dostarczył osadzonemu dokumenty, złamał zasady etyki i godności zawodu. Wobec tego nie posiada nieskazitelnego charakteru. Jednak został wpisany na listę adwokatów, gdyż sprzeciw ministra sprawiedliwości okazał się nieskuteczny. Został podpisany po przekroczeniu ustawowego terminu 30 dni - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zarówno decyzję ministra,

23.03.2021

Sąd z Katowic pyta o status sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił skierować pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące legalności powołania wszystkich sędziów, którzy otrzymali rekomendację nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Postanowienie w tej sprawie wydał skład orzekający pod przewodnictwem sędziego Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

22.03.2021

Sprawa immunitetów sędziów SN - zdaniem I prezes sędziowie też winni

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach - stwierdza I prezes SN w oświadczeniu wydanym "w związku z ujawnieniem nieprawidłowości przy wykonywaniu orzeczeń". I dodaje, że obowiązek ten spoczywa także na Sądzie Najwyższym, w tym na sędziach i pracownikach sekretariatów.

19.03.2021

Adwokat Przemysław Rosati nowym prezesem NRA

Prawnicy

Adwokaturę skuteczną, aktywną, nowoczesną, profesjonalną, stojącą na straży praw i wolności obywatelskich, otwartą na nowe wyzwania i gotową do ich realizacji - zapowiada adwokat Przemysław Rosati, nowy prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Podkreśla, że będzie łączył a nie dzielił. Wybory prezesa rozstrzygnęły się dopiero w drugiej turze, Rosati wygrał z prof. Maciejem Gutowskim, dziekanem ORA w Poznaniu.

19.03.2021

Izba Dyscyplinarna 21 kwietnia zajmie się wnioskiem o doprowadzenie sędziego Tulei na przesłuchanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Izba Dyscyplinarna ma rozpatrzyć ten wniosek 21 kwietnia. Sędzia Tuleya nie uznaje tych wezwań, ani decyzji Izby Dyscyplinarnej o pozbawieniu go immunitetu.

19.03.2021

Nowy kodeks etyki, zapobieganie skutkom pandemii - prezes NRA o swojej kadencji

Prawnicy Koronawirus

Opracowanie projektu nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, zapobieganie skutkom pandemii poprzez wspieranie izb i adwokatów, szereg propozycji legislacyjnych, w tym - projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych - to według adwokata Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, najważniejsze działania adwokatury w mijającej kadencji.

19.03.2021

Wsparcie prawników potrzebne obywatelom, obywateli prawnikom - trwa Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Państwo prawa nie umiera nigdy samo z siebie, osobami przyczyniającymi się do tej śmierci są zawsze prawnicy. Potrzebuje ich i potrzebował każdy populistyczny i autorytarny reżim - mówiła do delegatów uczestniczących w XIII Krajowym Zjeździe Adwokatury prof. Ewa Łętowska. RPO Adam Bodnar podkreślał, że w kolejnych latach istotnym wsparciem dla prawników będą obywatele, których teraz oni wspierają.

19.03.2021

SN: Protest "ponad podziałami" w sprawie wniosków o uchylenie immunitetów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nie sprawdzają osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych, a po ujawnieniu nieprawidłowości były postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom sądu - stwierdzają prezesi Joanna Lemańska i Michał Laskowski w oświadczeniu Sądu Najwyższego wydanym po wniosku prokuratury o uchylenie immunitetów trzem sędziom. Oświadczenie w tej sprawie wydało też 65 sędziów SN.

18.03.2021

Absolwenci z Łodzi, Poznania i Torunia zwycięzcami konkursu na prace o prawie podatkowym

Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe

Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

18.03.2021

Adw. Ziobrowski: Kończy się dobra kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, mimo pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Upływająca kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w latach 2016-2020 była wyjątkowa. Wpłynęło i zostało zakończone postanowieniami lub orzeczeniami najwięcej spraw w historii sądownictwa dyscyplinarnego Adwokatury, a w stosunku do poprzedniej kadencji rozpoznano o 300 spraw więcej. Wszystko to mimo trwającej pandemii i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem kancelarii WSD

18.03.2021

Izba Dyscyplinarna: Dwa delikty adwokata - musi być kara łączna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach adwokata na osiem miesięcy - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - nie narusza poczucia sprawiedliwości, ale wyrok musi być uchylony, bo sąd dyscyplinarny drugiej instancji nie wymierzył kary łącznej. A były do tego podstawy, ponieważ obwiniony prowadził kancelarię mimo zawieszenia, a do tego nie rozliczał się z klientem.

18.03.2021

Prawnik bez kasy fiskalnej tylko wyjątkowo

Prawnicy VAT

Usługi prawnicze świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Resort nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.

17.03.2021

Sąd pracy zdecyduje, czy sędzia Juszczyszyn wróci do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna złożył w środę wniosek do sądu pracy o natychmiastowe nakazanie dopuszczenia go do orzekania. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki odmawia i twierdzi, że decyzja w tej sprawie nie leży w jego gestii. - W tej sprawie wiąże mnie decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział.

17.03.2021

Strasburg: Niedopuszczalna sankcja dla prokuratora za publiczną wypowiedź o sprawach sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna w postaci przeniesienia do innego miasta dla prokuratora, który skrytykował przebieg postępowań sądowych, stanowiła m.in. naruszenie wolności wyrażania opinii, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do rzetelnego procesu - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Turcji, ale wkrótce ETPC zajmie się podobnymi skargami z Polski.

17.03.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Opóźnienie informacji o nabyciu nieruchomości przez Niemców to poważny delikt

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Notariusz musi zdawać sobie sprawę z wagi informacji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Natomiast sąd dyscyplinarny musi wziąć pod uwagę funkcje rejestrów publicznych z punktu widzenia polityki państwa. To nie jest rytuał bez znaczenia, gdyż ma on głęboki sens społeczny - orzekła Izba Dyscyplinarna uznając za zasadną kasację ministra sprawiedliwości.

17.03.2021