Zintegrowany System Kwalifikacji przyda się przy certyfikowaniu mediatorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest coraz głośniej w związku m.in. z pracami nad Krajowym Rejestrem Mediatorów. Co do zasady ma z jednej strony zachęcać do doszkalania się, z drugiej opisywać, uporządkowywać i zbierać różne kwalifikacje w jednym rejestrze - czyli Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. To baza, w której można znaleźć informacje jakie konkretne wymagania trzeba spełnić

19.07.2021

Dr Krawczyk: Specjalizacje szansą dla młodych prawników

Prawnicy

Nie ma potrzeby, by już na starcie kandydat na adwokata lub radcę prawnego decydował się na wybór specjalizacji zawodowej, ale to jest dobry sposób na znalezienie sobie odpowiedniego miejsca na rynku - twierdzi adwokat dr Aleksandra Krawczyk. I dodaje, że zarówno ustawa jak i samorządowe zasady etyczne powinny pozwalać na informowanie o specjalizacjach.

19.07.2021

Pierwsza prezes SN pozwala Izbie Dyscyplinarnej orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna w sprawowaniu przypisanej jej jurysdykcji - napisała w opublikowanym w piątek oświadczeniu I prezes SN Małgorzata Manowska. I poinformowała o uchyleniu zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r. Rzecznik ID ogłosił, że decyzja ta otwiera możliwość orzekania przez Izbę

16.07.2021

Trybunał w Strasburgu szybko rozpatrzy sprawę sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakomunikował w piątek polskiemu Rządowi drugą skargę złożoną w sprawie sędziego Igora Tuleyi (nr 51751/20). Oznacza to, że Trybunał rozpozna sprawę merytorycznie. Skardze przyznano także tzw. szybką ścieżkę postępowania.

16.07.2021

Pełnomocnicy wysyłają, sądy rozpatrują, ale tylko część wniosków do eKRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W e-KRS obecnie rozpatrywane są jedynie wnioski dotyczące m.in. rejestracji spółek przesyłane przez system S24, pozostałe są przyjmowane, ale czekają. Barierą są m.in. z opłaty i adresy, bo tych nowy system na razie nie przetwarza. Nadal jest też problem z połączeniem z Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Notarialnych, a tym samym z rozpatrywaniem wniosków o przekształcenie spółek.

16.07.2021

Prof. Tomaszewski: Sądy tracą na braku regulacji dotyczących biegłych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy regulujące działalność biegłych sądowych porozrzucane są w różnych aktach prawnych, a przyjęte rozwiązania prawne czy treść poszczególnych przepisów nie przystają do współczesnych realiów wymiaru sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany systemowe, bo kwestie ustanawiania biegłych, powoływania ich w konkretnych sprawach czy opłacania za wykonaną ekspertyzę są źle uregulowane

16.07.2021

Jednak pełny skład TK rozpozna pytanie o wyższość prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny poinformował, że wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym rozpozna pełny skład TK. Trybunał zaczął rozpoznawać tę sprawę we wtorek 13 lipca i miał dokończyć w czwartek 15 lipca, jednak w środę wieczorem poinformowano, że rozprawa została odroczona do 3 sierpnia br.

15.07.2021

TSUE: Polski system dyscyplinarny wobec sędziów sprzeczny z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

System odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce, który nie zapewnia niezależności Izby Dyscyplinarnej, nie jest zgodny z prawem Unii - stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

15.07.2021

Jerzy Stępień: Wszyscy ucierpimy z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny przekroczył swoje uprawnienia orzekając o Izbie Dyscyplinarnej, gdyż jest wyłącznie uprawniony do rozstrzygania sporów kompetencyjnych między organami konstytucyjnymi polskiego państwa, a nie organami unijnymi. Z tego powodu sprawa ta powinna być umorzona - uważa sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego

15.07.2021

Dobry biegły pilnie poszukiwany, dobra ustawa pilnie potrzebna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia uwypukliła problemy wymiaru sprawiedliwości, a jednym z nich są niezaprzeczalnie biegli. Wielomiesięczne oczekiwanie na opinie, brak specjalistów w części dziedzin, ale przede wszystkim błędy wynikające z braku wiedzy, doświadczenia i doszkalania się uderzają w sprawność postępowań i prawo do sądu. Wybawieniem mogłaby by być ustawa o biegłych, tyle że nie wiadomo kiedy projekt ujrzy światło dzienne.

15.07.2021

Wyrok neoTK dopełnieniem eurosceptycznego zwrotu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok z 14 lipca 2021 roku jest dopełnieniem eurosceptycznego zwrotu w narracji neoTK. Przed 2015 rokiem Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał nadrzędność polskiej Konstytucji, jednak w praktyce zawsze orzekał tak, by zapewnić w praktyce efektywne stosowanie prawa Unii Europejskiej w polskim porządku prawnym - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka,

14.07.2021

Bunt przeciwko Unii nas zaboli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jaka piękna katastrofa - można rzec za Hrabalem. Mamy zderzenie czołowe Trybunału Konstytucyjnego i stojącej za nim całej koalicji rządzącej z Unią Europejską. Kilkadziesiąt minut po postanowieniu wydanym przez TSUE zakazującym działania Izby Dyscyplinarnej SN, polski Trybunał orzeka o tym, że unijny Trybunał nie ma kompetencji w tym zakresie.

14.07.2021

TSUE: Natychmiast zawiesić Izbę Dyscyplinarną. TK: Nie musimy wykonywać postanowień TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przepis traktatowy w zakresie, w jakim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje środki tymczasowe odnoszące się do polskich sądów jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Także w środę ogłoszone zostało postanowienie TSUE nakazujące Polsce natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej.

14.07.2021

TSUE: Polska ma zawiesić Izbę Dyscyplinarną SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu takich środków tymczasowych podjęła w środę wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sędzia Rosario Silva de Lapuerta.

14.07.2021

Polska 2050: Trybunał Konstytucyjny rozwiązać albo przekształcić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po zamianie władzy w Polsce Trybunał Konstytucyjny powinien być zlikwidowany, a kompetencje do badania konstytucyjności ustaw powinny otrzymać wszystkie sądy, albo przekształcony tak, by jego skład został uformowany na nowo, z udziałem parlamentu, korporacji prawniczych i samorządów lokalnych - proponuje Polska 2050 Szymona Hołowni.

14.07.2021

Krakowscy sędziowie punktują nowelę procedury cywilnej - zagrożenie dla praw stron

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany wprowadzone niedawną nowelizacją procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej rodzą poważne konsekwencje procesowe i uderzają w standardy konstytucyjne. Zagrożona jest m.in. realizacja podstawowych praw procesowych stron, a efektem zmienionych przepisów są istotne trudności interpretacyjne co do zakresu i sposobu ich stosowania - piszą do MS sędziowie apelacji krakowskiej.

14.07.2021

Kandydat na referendarza będzie mógł potwierdzić aplikację sędziowską lub prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wśród dokumentów, które mają potwierdzać kwalifikacje kandydatów na referendarza ma być również oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dyplomu ukończenia aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. Projekt zmieniający rozporządzenie trafił już do opiniowania, a Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia go luką w przepisach.

14.07.2021

TK na razie nie odpowiedział na pytanie o nadrzędność prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny do godz. 13 w czwartek odroczył rozpatrywanie wniosku premiera w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. W środę TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy jest obowiązek wykonywania postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszających Izbę Dyscyplinarną. A w czwartek ma zapaść wyrok TSUE w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.

13.07.2021

SN: Delegacja sędziego na czas pełnienia funkcji jest nieważna

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skoro sędzia sprawozdawca nie dysponował uprawnieniem do orzekania w sądzie apelacyjnym, to siłą rzeczy nie mógł wydać wyroku, a wyrok nie powodował skutków prawnych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dlatego, że delegacja sędziego ,,na czas pełnienia określonej funkcji”, nie jest znana polskiemu prawu kształtującemu ustrój sądów powszechnych - dodał sąd.

13.07.2021

e-KRS, e-doręczenia - prawnicy boją się o swoje dane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Tegoroczny lipiec, mimo sezonu urlopowego, przynosi duże zmiany dla prawników. Od pierwszych jego dni obowiązują budzące spore wątpliwości e-doręczenia pism sądowych oraz e-KRS. Systemy nadal nie mają wszystkich funkcjonalności, problemem jest też ich połączenie z innymi bazami. Tymczasem coraz głośniejsze są także obawy o dane, do których "w sieci" dostęp może mieć praktycznie każdy.

13.07.2021