SO: Sędzia Gąciarek ma być przywrócony do pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi orzekł, że sędzia Piotr Gąciarek ma być przywrócony do pracy przez prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Tak orzekł 10 października sąd w postanowieniu, które jest prawomocne, nie przysługuje już od niego odwołanie. Sędzia Gąciarek uważa, że nie potrzebuje już żadnej procedury oczyszczającej przed nową "prezydencką Izbą Odpowiedzialności Zawodowej".

11.10.2022

Sędzia Zawistowski pyta TSUE o ważność zarządzenia prezes Misztal-Koneckiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już dwa lata czeka na rozstrzygnięcie zagadnienie prawne dotyczące przedawnienia roszczenia w sytuacji wezwania do próby ugodowej. Trójkowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w październiku 2020 r. przedstawił swoje wątpliwości rozszerzonemu składowi z udziałem tzw. neo-sędziów. Sędzia Zawistowski skierował więc pytanie do TSUE, czy zarządzenie o utworzeniu nieprawidłowego składu wywołuje skutki prawne.

11.10.2022

Nowa Izba wraca do rozpoznawania kasacji oraz odwołań sędziów i prokuratorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W tym tygodniu Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego rozpozna sprawy dyscyplinarne sędziów, które były zawieszone na mocy zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2020 roku. Trybunał nakazał wstrzymanie przez Izbę Dyscyplinarną postępowań w sprawie odwołań od orzeczeń Sądów Apelacyjnych - Sądów Dyscyplinarnych II instancji. Teraz na wokandę wracają odwołania Ministra Sprawiedliwości oraz obwinionych i ich obrońców.

10.10.2022

Wyrok ETPC to odszkodowanie dla Juszczyszyna i zachęta dla innych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bezpośrednią konsekwencją orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego Juszczyszyna jest wypłata odszkodowania przez państwo za stosowane wobec niego represje. A pośrednią, kolejne oddalenie nas od pieniędzy z Unii, jeśli polskie władze nie zmienią swej praktyki. A co więcej - wyrok dał dużą broń do ręki obywatelom i adwokatom, którą będzie można wykorzystać w sądach.

10.10.2022

SN: Podpis pod sentencją i pod uzasadnieniem, inaczej orzeczenie jest nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym jest orzeczeniem nieistniejącym w sytuacji, gdy podpis został złożony wyłącznie pod całym dokumentem obejmującym sentencję i zasadnicze powody rozstrzygnięcia - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zagadnienie przedstawiła sędzia z sądu okręgowego rozpoznająca zażalenie na postanowienie, które było niezwykle zwięzłe.

08.10.2022

Pokojowy Nobel dla obrońców praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali w tym roku białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. - Są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli - przekazał Norweski Komitet Noblowski w ogłoszonej w piątek decyzji.

07.10.2022

Strasburg: Bezprawne zawieszenie sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. I dodał, że ta izba nie była legalnym i prawidłowo ustanowionym sądem.

06.10.2022

NSA gotowy do przejścia na rozprawy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI LegalTech

Rośnie liczba skarg na organy państwa, wpływających do sądów administracyjnych. Sądy te radzą sobie jednak z postępowaniami m.in. dzięki stosowaniu rozpraw zdalnych. Takie są wnioski z raportu o funkcjonowaniu sądów administracyjnych w pandemicznych latach 2020-21, przedstawionego w Sejmie.

05.10.2022

Martin O'Malley: Zawód prawnika ma przyszłość. Cyfrową przyszłość

Prawnicy Prawo AI LegalTech

Wielu prawników już zaakceptowało fakt, że technologia odgrywa i będzie odgrywać wielką rolę w ich pracy, mimo że nie wszyscy są dobrze przygotowani do jej wykorzystywania. I choć przechodzą do świata elektroniki, to wciąż będą korzystać z papierowych wydawnictw - mówi Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.

05.10.2022

SN: Nowa izba wypowie się w sprawie zbrodni sądowej z PRL z uwzględnieniem zmienionych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zbrała się w tym tygodniu tylko raz. We wtorek 4 października, miała zdecydować o uchyleniu immunitetu sędzi w stanie spoczynku Ewy G. z powodu przyczynienia się do skazania w 1982 roku dwóch związkowców NSZZ "Solidarność". Sędzia Wiesław Kozielewicz odroczył posiedzenie do 9 listopada br. , aby wezwać świadka i rozstrzygnąć, czy nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać 15 lipca br. pozwalają na ściganie sędziego za wydanie wyroku.

04.10.2022

Odchodzą sędziowie z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od soboty 1 października 2022 r. w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Cywilnej - Teresa Bielska-Sobkowicz, Katarzyna Tyczka-Rote, a także Krzysztof Strzelczyk. Po ich odejściu Izba Cywilna Sądu Najwyższego, która od dłuższego już czasu znajduje się nadal w trudnej sytuacji kadrowej, będzie miała jeszcze większe problemy.

03.10.2022

Szanuj pracę prawnika - pro bono to wyjątek i nie zawsze marketing

Prawnicy

Dla prawnika prowadzącego kancelarię na zasadach komercyjnych zasadą jest, że usługa jest odpłatna, a porady pro bono to wyjątek. Bywa jednak, że klienci próbują naciągnąć prawnika na darmową poradę, gdyż sądzą, że sprawa jest prosta i nie wymaga wysiłku. Dlatego - radzą prawnicy - należy z góry ustalić z klientem cennik i zakres usługi, kiedy pomoc jest pro bono, a kiedy za najniższą stawkę, lecz odpłatnie.

01.10.2022

Nowi sędziowie w Izbie Pracy Sądu Najwyższego, cztery stanowiska zablokowane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego jest pięć wakatów, z tym, że cztery z nich zostały zablokowane poprzez odwołania. Wczoraj prezydent wręczył nominacje trzem osobom. Są to sędzia Romuald Dalewski, sędzia Renata Żywicka oraz prof. Robert Stefanicki - cywilista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

30.09.2022

Kurkowska: Przed nowymi technologiami kancelarie nie uciekną, cyfryzację wymusi klient

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Kancelarie, prawniczki i prawnicy powinni pogodzić się z faktem, że nowe technologie na stałe wpisały się w rynek prawniczy. To z kolei oznacza konieczność inwestycji i nauki jak z nich korzystać. Zyski to łatwiejsza organizacja pracy, cięcie kosztów, prostsza komunikacja, w końcu większe możliwości pozyskiwania klienta - mówi Kamila Kurkowska, prezeska Fundacji Women in Law, ekspertka w zakresie innowacji, komunikacji i LegalTech.

29.09.2022

Polska przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie inwigilacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

27 września przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka odbędzie się rozprawa przeciwko Polsce w sprawie inwigilacji. Skargę złożyli aktywiści związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Panoptykon oraz adw. Mikołaj Pietrzak. Twierdzą, że obowiązujące przepisy dotyczące inwigilacji pozwalają na naruszenie ich prawa do prywatności, bo w Polsce nie ma mechanizmu informowania, że ktoś był przedmiotem działań służb.

26.09.2022

Pogrom na egzaminach na aplikacje - izby mogą mieć problem z ich organizacją

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w tym roku poszły dużo gorzej niż w poprzednich latach. Nie są to drobne różnice - rezultaty pogorszyły się średnio o kilkanaście procent. Przykładowo w ORA w Warszawie na 910 zdających wynik pozytywny uzyskało jedynie 386 osób. Nie lepiej jest w innych adwokackich izbach - zdawalność to od 33 do 50 proc.

26.09.2022

Sąd: Prof. Romanowski nie pomówił sędziego Radzika

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia uznał, że nie doszło do pomówienia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Przemysława Radzika przez znanego adwokata i profesora Wydziału Prawa i Administracji UW Michała Romanowskiego, który jest m.in. pełnomocnikiem sędziego Pawła Juszczyszyna w jego zabiegach o cofnięcie skutków decyzji Izby Dyscyplinarnej SN o zawieszeniu go w czynnościach służbowych.

26.09.2022

MS rozważa rezygnację lub obniżenie kryterium wieku dla kandydatów na asystenta sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Asystenci sędziego czują się potraktowani niesprawiedliwie, bo żeby pracować w zawodzie, muszą mieć nie tylko wykształcenie prawnicze ale i ukończone 24 lata. Na problem zwracał uwagę też RPO. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wyeliminowanie tej przesłanki spośród warunków formalnych wymaganych od kandydatów na asystenta lub... jej zmianę.

24.09.2022

KE: Nie będzie funduszy, bo sądy w Polsce nie są niezależne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska nie dostanie pieniędzy z krajowego planu odbudowy (KPO), jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa - oświadczyła w piątek po raz kolejny przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że członkowie Komisji są głęboko przekonani, iż nie ma już niezależności sądownictwa w Polsce. Jej zdaniem polskie władze nie wykonały porozumienia w sprawie KPO.

23.09.2022

Prokuratura przyznaje, że podsłuchiwała doradcę podatkowego bez zgody sądu

Prawnicy Doradca podatkowy Prokuratura

Czy prokuratura może dowolnie korzystać z podsłuchanych informacji, które są objęte tajemnicą zawodową? Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie toczy się sprawa znanego doradcy podatkowego i radcy prawnego Marka K., w której śledczy ujawnili, że podsłuchiwali jego rozmowy z klientami i używali zgromadzonych w ten sposób informacji bez zezwolenia sądu.

23.09.2022