Anna Jaczun zwyciężczynią konkursu Adwokatka Roku 2021

Prawnicy

Adwokatka Anna Jaczun, aktywistka współpracująca z Grupą Granica, która koordynuje zespół prawników udzielających pomocy prawnej migrantom na granicy polsko-białoruskiej, została laureatką konkursu Adwokatka Roku 2021. Doceniono ją za profesjonalizm, sprawczość, wrażliwość i determinację w działaniu na rzecz ochrony praw i wolności człowieka.

15.03.2022

Strasburg: Neo-KRS łamie prawo do rzetelnego procesu

Prawo karne Prawnicy

Wprowadzone w 2017 roku zmiany w funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa oraz przedwczesne zakończenie mandatu ówczesnego członka KRS stanowią naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowiek - stwierdziła we wtorek po raz kolejny Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Czławieka. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny orzeka, że takie wyroki ETPC są sprzeczne z polską konstytucją.

15.03.2022

Komitet PAN apeluje o zakończenie kryzysu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konieczne jest pilne podjęcie rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce. Ma on daleko idące skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i polityczne. W obliczu zagrożeń i wyzwań stojących obecnie przed Polską, zwłaszcza w związku z agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, jego dalsza eskalacja jest niebezpieczna i nie leży w polskim interesie narodowym.

15.03.2022

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Praworządność to priorytet także w edukacji prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojna, która toczy się obecnie w Ukrainie, pokazała nam, jak istotne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz obecność w NATO. Obrazuje też konsekwencje braku praworządności w Rosji i negowania orzeczeń międzynarodowych trybunałów. A wiedza o tym jest bezspornie priorytetem, jeśli chodzi o edukację prawną młodych Polaków - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

15.03.2022

Praworządność tematem tegorocznego dnia edukacji prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Łączy nas praworządność” – to hasło tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, który jak co roku, obchodzony jest 15 marca. Jak podkreślają organizatorzy, to hasło nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji toczącej się poza naszymi granicami wojny oraz sporów o praworządność dotyczących naszego kraju. Z uwagi na ciągle trwającą pandemię, działania edukacyjne przeprowadzone są przede wszystkim online.

15.03.2022

Piotrowska-Albin: Szkoły coraz bardziej zainteresowane edukacją prawną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są traktaty międzynarodowe – przynależność Polski do NATO i Unii Europejskiej. Na webinariach 15 marca porozmawiamy o tym, po co nam NATO oraz UE. Powiemy też, dlaczego system sądownictwa europejskiego jest tak dla nas Polaków i dla każdego demokratycznego społeczeństwa taki ważny - mówi mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

14.03.2022

Dubois i Stępiński: Prawo uchwalane na rympał

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O tym, że Ukrainie i Ukraińcom trzeba pomagać, nie należy nikogo uczciwego i rozsądnego przekonywać. Zatem uchwalenie ustawy mającej pomóc już ponad milionowi uchodźców, to oczywista konieczność. I dobrze się stało, że taka ustawa w kilka dni została uchwalona. Nie ma jednak nic paskudniejszego niż dbałość o własne interesy przy okazji udzielania pomocy ofiarom - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

14.03.2022

Sędziowie TK w stanie spoczynku: Gorszący wyrok w sprawie orzeczeń ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający, że przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją, jest kolejnym gorszącym przykładem orzecznictwa naruszającego Konstytucję - oceniają sędziowie TK w stanie spoczynku.

14.03.2022

SN: Najlepsza prezentacja i orzekanie w sądzie to za mało do nominacji sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez Krajową Radę Sądownictwa za decydujące kryterium „orzekania w sądzie” w sytuacji, gdy pozostali kandydaci legitymują się innym doświadczeniem zawodowym, w ocenie Sądu Najwyższego ma charakter dyskryminujący. A ponadto - prezentacja na wideokonferencji nie może być decydującym kryterium - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

14.03.2022

Ukraińscy prawnicy chcą wykonywać zawód w Polsce - podstawa w przepisach jest

Prawnicy Rynek

Wśród osób, które przedostają się do Polski z Ukrainy, uciekając przed wojną, jest także wielu prawników, głównie prawniczek. Chciałyby pracować dalej w zawodzie, o czym świadczą liczne posty i zapytania pojawiające się w mediach społecznościowych. Mimo jednak tego, że i polskie kancelarie szukają prawników z językiem ukraińskim, sytuacja wcale nie jest prosta. Samorządy adwokacki i radcowski zapewniają jednak, że są gotowe do pomocy.

14.03.2022

Najem lokali tematem konferencji w Krakowie

Prawo cywilne Prawnicy Budownictwo

Ciągle zmieniający się stan prawny dotyczący umów najmu spleciony z nowymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi zachęca do dyskusji nad kształtem obowiązujących konstrukcji prawnych. Do tego dochodzi konflikt interesów podmiotów splecionych ze sobą tym rodzajem umowy, który to stanowi przedmiot licznych sporów doktrynalnych i sądowych. Problematyce tej ma być poświęcona zaplanowana w maju konferencja.

11.03.2022

Radcowskie Centrum Koordynacji pomoże obywatelom Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych działało na granicy polsko-białoruskiej, teraz będzie pomagać obywatelom Ukrainy. Do współpracy zaproszone zostały wszystkie samorządy prawnicze, a prezes Włodzimierz Chróścik planuje zaangażować w prace centrum ukraińskich prawników. Zapowiada dla nich szkolenia i wsparcie merytoryczne.

11.03.2022

TK: Trybunał w Strasburgu nie ma prawa do oceny statusu polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją - rzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. To kolejna próba zakwestionowania prawomocności kilku już orzeczeń ETPC, w których stwierdził on wątpliwości co do statusu sędziów powoływanych z udziałem obecnej KRS.

10.03.2022

Rząd szykuje zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Prawo karne Prawnicy Ordynacja

W drugim kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć zmiany dotyczące czynnego żalu i wydłużenia okresów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych. Chodzi też o zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych. Za zmiany odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Projektowane rozwiązania mają na celu m.in. redukcję szarej strefy.

09.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Prokurator i policjant zlekceważyli doniesienie o pedofilii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator rejonowa została karnie przeniesiona na inne miejsce służbowe, gdyż przez dwa lata nie podejmowała postępowania przygotowawczego w sprawie policjanta, który zaniedbał zgłoszenia o przypadku pedofilii. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej, które zdecydowała o karze, brak reakcji w takiej sprawie nie jest czynem mniejszej wagi, gdyż narusza społeczne poczucie sprawiedliwości.

09.03.2022

Nowi sędziowie Sądu Najwyższego powołani przez prezydenta

Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda 8 marca 2022 r. powołał do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego cztery osoby. Trzy z nich zasiądą w Izbie Cywilnej, w której jest najwięcej wakatów. Są to: sędzia Maciej Kowalski, adwokat Mariusz Andrzej Załucki i prof. Krzysztof Wesołowski. Jedna osoba, prof. Elżbieta Karska będzie orzekać w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

08.03.2022

Europejscy sędziowie krytycznie o projektach dotyczących SN i naborze do nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oczekujące na rozpatrzenie przez Sejm projekty zmian legislacyjnych dotyczących Izby Dyscyplinarnej i całego Sądu Najwyższego niewątpliwie będą stanowić dalsze naruszenia zasady rządów prawa w Polsce - uważa Zarząd Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów MEDEL. Podobnie ocenia trwający obecnie nabór sędziów na nową kadencję do Krajowej Rady Sądownictwa.

08.03.2022

Prawniczki nadal w gorszej sytuacji na rynku, szklany sufit je ogranicza

Prawnicy Rynek

Są zdolne, specjalizują się w kilku obszarach prawa, znają biegle języki obce, działają chętnie pro bono - polskie prawniczki mimo tego nadal zmagają się ze szklanym sufitem, mają niższe wynagrodzenia, rzadziej awansują, doznają mobbingu i molestowania. Aż 85 proc. przyznaje, że doświadczyło pomniejszania swoich kompetencji ze względu na płeć - wynika z raportu "Sytuacja kobiet w branży usług prawnych".

08.03.2022

W Izbie Dyscyplinarnej trwa rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych prokuratorów i sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przestaje intensywnie pracować. W tym tygodniu, od jutra rozpozna osiem spraw dyscyplinarnych prokuratorów. Dwie sprawy radców prawnych, jedną sprawę adwokata i pięć spraw sędziowskich dotyczących zarówno uchylenia immunitetu, jak i zawieszenia w czynnościach służbowych oraz błędnych - zdaniem Prokuratora Generalnego - decyzji procesowych.

07.03.2022

Dla Ukrainy Prawo.pl w języku ukraińskim

Prawnicy

Tuż po agresji Rosji na Ukrainę uruchomiliśmy w serwisie Prawo.pl specjalne miejsce "Pomoc prawna dla Ukrainy". Trafia tu codziennie mnóstwo artykułów, które w praktyczny i przystępny sposób wyjaśniają często skomplikowane problemy prawne. Do piątku, aby je przeczytać w innym języku, trzeba było korzystać z internetowych tłumaczy. Od dziś wystarczy jedno kliknięcie, by cały serwis był po ukraińsku.

07.03.2022