Wśród nominowanych znaleźli się radcy (alfabetycznie): Krzysztof Balczunas z OIRP w Wałbrzychu, Magdalena Bartosiewicz z OIRP w Warszawie, Mateusz Buczkowski z OIRP w Gdańsku, Piotr Cybula z OIRP w Krakowie, Zbigniew Dworak z OIRP w Katowicach, Hubert Guz z OIRP w Rzeszowie, Oskar Hładki z OIRP w Zielonej Górze, Angelika Kimbort z OIRP we Wrocławiu, Anna Kuźmińska OIRP w Szczecinie, Jakub Ławniczak OIRP w Białymstoku, Jerzy Makowski OIRP we Wrocławiu, Aneta Miechowicz OIRP w Kielcach, Michał Pankiewicz OIRP w Poznaniu, Joanna Pińskowska OIRP w Olsztynie, Jerzy Podmokły OIRP w Bydgoszczy, Justyna Rokita-Kasprzyk OIRP w Lublinie, Michał Rytel OIRP w Warszawie, Jakub Rzeszowski OIRP w Łodzi, Karol Siergiej OIRP w Olsztynie, Anna Strama OIRP w Krakowie, Michał Urban OIRP w Gdańsku.

W tym roku wyróżnienie w konkursie przyzna też Wolters Kluwer Polska.

Czytaj: Do 6 maja zgłoszenia do konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” >>

 

 

Cel - nagrodzenie "dobroci serca"

Konkurs „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” został stworzony w celu realizacji idei nagradzania tych radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc została dostrzeżona przez innych. Przyznawane wyróżnienia  - jak mówią organizatorzy - są najszlachetniejszą formą podziękowania i wdzięczności, jaką mogą otrzymać laureaci konkursu.

Do udziału w konkursie mogą zostać zgłoszeni wszyscy radcowie prawni i aplikanci radcowscy, którzy wyróżnili się bezinteresowną działalnością na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów, związków wyznaniowych lub grup osób dotkniętych klęskami.

Czytaj też: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >

W skład kapituły konkursu wchodzą radcowie prawni, członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych: Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, Maciej Bobrowicz, Weronika Filiks, Alicja Juszczyk, Gabriela Krajczewska, Jan Łoziński oraz Teresa Żurowska. Laureaci konkursu otrzymają tytuł honorowy „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”. Kandydaci zgłoszeni kapitule otrzymują tytuł nominowanych w konkursie. Kapituła dokonuje oceny nominowanych w konkursie oraz wybiera laureatów konkursu w kategorii „Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”.

XIV edycja konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” organizowana była tym razem w dwóch etapach, a nie jak dotychczas w jednym.  W pierwszym radcy prawni, aplikanci radcowscy, organizacje społeczne, organizacje pozarządowe, organy administracji publicznej, organy wymiaru sprawiedliwości, środowiska prawnicze i inne podmioty wskazane w Regulaminie Konkursu mogły zgłaszać do Kapituły Konkursu kandydatów spośród radców prawnych i aplikantów danej Izby. Nabór trwał do 6 maja 2022 roku.

Czytaj też: Tajemnica zawodowa adwokatów i radców prawnych >

Następnie kandydaci zgłoszeni Kapitule otrzymali tytuł nominowanych w Konkursie, a spośród nich Kapituła ma wybrać  laureatów Konkursu w Kategorii 1 – „Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”.

 

 

Ważnym dodatkowym elementem konkursu jest głosowanie internetowe, w Kategorii 2 – „Nagroda Internautów. Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”. Laureat zostaje wyłoniony spośród nominowanych w Konkursie w wyniku głosowania internetowego przeprowadzonego za pośrednictwem strony internetowej KIRP. Udział w głosowaniu może wziąć każdy.

 

Dziesięcioro wspaniałych - różne obszary, bezinteresowna pomoc

W ubiegłym roku "Kryształowym Sercem" nagrodzeni zostali (kolejność alfabetyczna):

  • Maciej Bałaziński - z krakowskiej OIRP za działalność dobroczynną i społeczną, m.in. organizację i udział w wielu akcjach charytatywnych na rzecz chorych dzieci oraz ich rodzin a także dzieci z najuboższych rodzin. A także upowszechnianie wiedzy o prawie, aktywności pro bono i procedur arbitrażowych wśród studentów.
  • Agata Bzdyń - wpisana na listę radców prawnych przy OIRP w Toruniu, za walkę z dyskryminacją i łamaniem praw człowieka, zaangażowanie w działalność pro bono i litygację strategiczną. Mecenas jest członkinią i współpracuje z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami m.in. z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Feminoteka.
  • Aleksandra Ejsmont - z warszawskiej OIRP za m.in. przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy rówieśniczej, walkę o prawa dziecka, kierowanie uwagi na problemy prawne dotyczące dzieci i w końcu edukację prawnę najmłodszych. Kapituła doceniła też m.in. to, że mecenas współorganizowała akcję „Korona Ci z głowy nie spadnie”, której celem było wsparcie medyków w czasie pandemii, w tym zapewnienie opieki nad ich dziećmi, ale też wsparcie seniorów, organizowanie laptopów dla dzieci w trakcie zdalnego nauczania.
  • Beata Łajtar - wpisana na listę przy OIRP w Rzeszowie za wspieranie akcji charytatywnych, uczestniczenia w programach edukacyjnych i szkoleniowych dla dzieci i młodzieży oraz seniorów. Dzięki niej udało się m.in. wspomóc radców prawnych seniorów, dostarczając im noworoczne paczki żywnościowe. Mecenas wspiera również akcje charytatywne na rzecz zwierząt, prowadząc coroczną zbiórkę na rzecz schroniska „Kundelek” w Rzeszowie.
  • Joanna Orłowska - radca prawny z Zielonej Góry, za wspieranie inicjatyw kobiecych wywodzących się z grup mniejszościowych (religijnych, narodowych), pogłębienie świadomości prawnej dzieci i młodzieży. Mecenas od 2010 r. udziela bezpłatnych porad prawnych na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem, przede wszystkim na rzecz ofiar przemocy domowej m.in. w ramach działalności prowadzonej przez Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze.
  • Leszek Sierputowicz - radca prawny z OIRP Olsztyn zaangażowany w obronę praw zwierząt, członek Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, Społeczny Inspektor Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Mecenas od wielu lat nieodpłatnie zajmuje się obroną praw zwierząt i wielokrotnie występuje jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego w procesach przeciwko sprawcom ich niezwykle okrutnego traktowania, doprowadzając do ich prawomocnego skazania.
  • Mikołaj Strzelecki - radca prawny z Bydgoszczy, za pomoc ubogim i wykluczonym społecznie. Mecenas wspiera dzieci z rodzin rozbitych, niepełnych, dyssocjalnych. Od 2004 roku świadczy usługi pro bono pomagając osobom ubogim, często wykluczonym społecznie. Pomaga również rodzinom, których nie stać na odpłatną pomoc prawną. Specjalizuje się w prawie rodzinnym.
  • dr Małgorzata Szreniawska - z OIRP Lublin za pracę z dziećmi i młodzieżą w zakresie przeciwdziałania i rozwiązywania problemów związanych z przemocą rówieśniczą i wiążącymi się z nimi problemami natury prawnej. Mecenas m.in. opracowała autorski program pracy z młodzieżą. Upowszechnia też specyfikę wykonywania zawodu radcy prawnego i go promuje.
  • Jakub Turski - radca prawny z Gdańska, za działania na rzecz równości społecznej, przeciwdziałania dyskryminacji. Mecenas udzielał bezpłatnych porad prawnych w ramach programu „Niebieski Parasol Radcy Prawnego”. Prowadził zajęcia dla uczniów szkół, które poświęcone były prawu konstytucyjnemu. Jego działalność pro bono koncentruje się na zagadnieniach dotyczących prawa antydyskryminacyjnego. W latach 2015-2017 współpracował m.in. z gdańskim Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT „Tolerado”.