Udział radców prawnych to już tradycja. Podobnie jak w roku ubiegłym - w strefie ASP znajdzie się Namiot Radców Prawnych, w którym przedstawiciele tego zawodu zaplanowali szereg aktywności dla uczestników Pol’and’Rock. Z kolei Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zaprasza na wspólne stoisko z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Będą też adwokaci i prokuratorzy ze Stowarzyszenia Lex Super Omnia - będa prowadzić warsztaty, zajęcia pod hasłem przewodnim: Demokratyczne państwo prawa i co mi z tego. 

- Zadbaliśmy o to, żeby każdy znalazł u nas coś dla siebie, bez względu na wiek i zainteresowania. Zadbaliśmy o dobrą zabawę i atmosferę, ale będziemy też mówili o prawiem tak jak radcowie potrafią to robić najlepiej, czyli w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego - zachęca radca prawny Michał Pankiewicz z OIRP Poznań.

Czytaj: Od ochrony środowiska, po prawo do sądu - radcowie, adwokaci, sędziowie na 28. Pol’and’Rock Festival>> 

Start 2 sierpnia - od porad prawnych po konkursy 

Już o godz. 10, 2 sierpnia rozpocznie swoją działalność poradnia #zapytajradcę, w której radcowie będą udzielać nieodpłatnie porad prawnych. W programie są również trzy sesje eksperckie: o zawodzie radcy prawnego, o ochronie więzi emocjonalnej człowieka ze zwierzętami oraz prawach konsumenta w internecie.

Sędziowie w środę 2 sierpnia 2023 r. zapraszają przede wszystkim dzieci (i dorosłych, którzy chcą poczuć się jak dzieci) na Dzień Dziecka, na program skierowany głównie do dzieci, wzmacniający - jak informują - wiedzę i świadomość prawną. W tym roku zaplanowano rozprawę bohaterki Disneya - Cruelli de Mon, pokaz zawodów prawniczych, wspólne pisanie konstytucji, quiz konstytucyjny. 

W czwartek 3 sierpnia radcowie oprócz poradni prawnej i konkursów: zarówno dla dzieci jak i dorosłych, zaplanowali poruszenie takich tematów jak odszkodowania za odwołane loty i nieudane wakacje, plusy i minusy upadłości konsumenckiej, zaangażowanie w inicjatywy lokalne oraz obowiązki policji i prawa zatrzymanych. - Koncentrujemy się na tematach i problemach prawnych, które są bardzo blisko codziennego życia. Nasi eksperci będą mówić o sytuacjach, które mogą dotyczyć każdego z nas i które są interesujące dla młodego odbiorcy. Tego właśnie oczekują od nas uczestnicy Pol’and’Rock - wyjaśnia radca prawny Marta Kruk, Przewodnicząca Komisji Promocji Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych.

Z kolei sędziowie postawią tego dnia na nowe technologie - zaplanowali quiz prawo w internecie „nie daj się przestępcom”, będzie można sprawdzić, jak to jest być sędzią przy pomocy okularów VR, sędziowie zmierzą się również w pojedynku z chatGPT. A wisienką na e-torcie ma być panel „Technologia a zagrożenia dla praw człowieka”.

Czytaj w LEX: Markiewicz Ryszard, ChatGPT i prawo autorskie Unii Europejskiej >

 

 

Lekcja demokracji i egzorcyzmy 

Piątek - jak zapewniają radcy - będzie dniem szczególnym, o godz. 16 poprowadzą bowiem „Lekcję demokracji” z udziałem specjalnego gościa – byłego Marszałka Sejmu a zarazem radcy prawnego, dr. Józefa Zycha. Warsztaty prawne poprowadzi zaś Marcin Kruszewski - prawnik, a zarazem znany youtuber i tiktoker. Najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mogli uszyć swoją własną, radcowską togę.

- Ostatniego dnia festiwalu, gospodarzem Namiotu Radców Prawnych będą muzycy z zespołu Łydka Grubasa, którzy zadbają o odpowiednią atmosferę. Wcielą się w rolę prowadzących Koła Tortury - szlagierowego konkursu organizowanego codziennie przez radców prawnych. Oprócz tego, radcowie zapraszają na debaty ekspertów: m.in. o egzorcyzmach i sztucznej inteligencji - informuje KRRP.

Czytaj w LEX: Wpływ rozwoju sztucznej inteligencji na proces stanowienia prawa w Polsce >

Z kolei sędziowie zaplanowali na piątek 4 sierpnia 2023 r. - Dzień Społeczny z quizem o prawach obywatelskich i wolnościach oraz m.in. wystawę prac Young Creatives i warsztaty Rządy Prawa Wspólna Sprawa

Z sobota 5 sierpnia 2023 r. będzie też Dniem prawa do Sądu. Odbędzie się pokaz rozprawy ostatniej czarownicy spalonej na stosie, quiz historyczno-prawny oraz spotkanie w głównym namiocie ASP z Prawem Marcina na temat prawa do sądu.

Demokratyczne państwo prawa i co mi z tego 

W festiwalu biorą też udział adwokaci z izby warszawskiej. - Będziemy prowadzić zajęcia, warsztaty i podobnie jak w poprzednich latach razem z prokuratorami ze Stowarzyszenia Prokuratorów LEX Super Omnia. Tegorocznym temat przewodnim będzie hasło: Demokratyczne państwo prawa i co mi z tego - mówi adwokatka Joanna Jakubowska – Siwko, Kancelaria Jakubowska-Siwko&Kołtuniak.

Jak wyjaśnia adwokaci przygotowali warsztaty dotyczące hejtu, mowy nienawiści. - Będą spotkania z psychologiem, który będzie mówił o szkodliwości hejtu, będzie debata z udziałem naszego dziekana Mikołaja Pietrzaka oraz sędziego Wojciecha Hermelińskiego, który jest i byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego, i byłym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Będziemy mieć również spotkania dotyczące różnych propozycji np. Netflix-u - "Oskarżam, bronię kryminalny Netflix", ale tematem będzie rola prokuratura, obrońcy w uczciwym przebiegu procesu karnego na przykładach seriali dokumentalnych. Z kolei w piątek w naszym namiocie odbędzie się debata o "Demokratycznym Państwie Prawie adwokat w prokuraturze", a w sobotę, w namiocie warsztatowym będziemy wspólnie z prokuratorami prowadzili kultowy warsztat "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" o prawach osób zatrzymanych - dodaje.

- Jeśli natomiast chodzi o dzieci, to będą u nas m.in. kolorowanki z naszym Misiem Adwokatem, który jest symbolem akcji propagowania zawodu adwokata prowadzonej od kilku miesięcy w szkołach, przedszkolach. Będziemy mieć też np. bańki dla dzieci z naszymi emblematami izbowymi" - zaznacza.

#AniJednejWięcej czyli prawa kobiet na Pol'and'Rock

W festiwalu organizowany przez WOŚP pojawi się też ekipa Kongresu Kobiet, w tym m.in. adwokatki. Pierwszego dnia - 3 sierpnia - będą mówiły o prawach reprodukcyjnych i różnych obliczach macierzyństwa. 

  • 4 sierpnia poświęcony będzie różnym obliczom przemocy, pod hasłem #WolneOdPrzemocy. Będzie można wziąć udział w warsztatach: Sypiając z hejterem, czyli o języku przemocy, warsztat Agata Baryła;
  • Wyślij przemocowca na wakacje – warsztaty Patrycja Kasica;
  • #TylkoTAKoznaczaZgodę – warsztat Anita Kucharska-Dziedzic, Danuta Wawrowska;
  • Systemowa przemoc ekonomiczna wobec kobiet – warsztat Dominika Zenka-Podlaszewska i Violetta Ratajczak. Materiały dotyczące przemocy od Fundacja BABA; 

W końcu soboa - 5 sierpnia poświęcona będzie prawom kobiet pod hasłe #DziedzictwoNaszychBabekiPrababek, czyli kobiety maja głos. A omawiane tematy dotyczyć będą ekofeminizmu, kobietom w polityce, politycznej sile kobiet i feminatywom.