Prawnicy podkreślają, że Pol’and’Rock Festival już dawno przestał być wyłącznie imprezą muzyczną. Do udziału i prezentacji swojej działalności zapraszani są m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich. Krajowa Rada Radców Prawnych również poinformowała, że na miejscu nie zabraknie radców prawnych, którzy będą propagowali i rozmawiali o przepisach prawnych. Na festiwalu zatrzyma się Tourde Konstytucja - projekt Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, w ramach którego po całej Polsce jeździ TourBus. Ta edycja - jak mówiła serwisowi Prawo.pl adwokat Kinga Dagmara Siadlak, wiceprezes Fundacji - poświęcona jest nie tylko Konstytucji, ale także Unii Europejskiej.

Na festiwalu będą też sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, w ramach programu Rządy Prawa Wspólna Sprawa i Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris"  z prelekcjami dotyczącymi prawa do czystego środowiska, ale też o konieczności zmian w definicji gwałtu.

 

Rządy Prawa Wspólna Sprawa - czyli sędziowie na Festiwalu  

- Jedziemy na Pol’and’Rock Festival, żeby słuchać ludzi. Czekamy na koncert różnych głosów. Nie tylko przyjemnych dla naszych uszu, ale i tych krytycznych. Wszystkie są tak samo ważne. Każdego wysłuchamy z uwagą, bo rządy prawa to wspólna sprawa nas wszystkich -  mówi sędzia Karolina Rokita, koordynatorka projektu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia na tegorocznym Pol’and’Rock Festival.

Rzecznik prasowy Iustitii sędzia Bartłomiej Przymusiński wyjaśnia, że „Rządy Prawa Wspólna Sprawa” to nazwa programu, który w tym roku realizowany jest na festiwalach muzycznych i licznych spotkaniach regionalnych. - Jest wiele tematów, które dzielą Polaków każdego dnia. Ale czy kwestia podejścia do przestrzegania prawa powinna nas dzielić? Tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości. Przestrzegać prawa należy niezależnie od tego kto rządzi. Każdy obywatel powinien mieć prawo do niezależnego i sprawnego sądu – nieważne gdzie mieszka, w co wierzy, czy jaki ma światopogląd – wyjaśnia.

Sędzia Monika Maćkowiak z bydgoskiego oddziału Iustitii w tym roku po raz pierwszy dołącza do festiwalowej drużyny. Wraz z sędzią Igorem Tuleyą poprowadzi warsztaty „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”. O swoim zadaniu mówi tak: „Chcemy zrozumieć różne punkty widzenia na sądownictwo i wypracować jego najlepszy model na przyszłość. Potrzebujemy partnerskiego dialogu w luźnej atmosferze. Festiwal rockowy to wymarzone miejsce na nasze warsztaty. Chcemy zaktywizować obywateli, dowiedzieć się jakich sądów chcą. Bardzo czekam na rozmowy z festiwalowiczami.” - Warsztaty to tylko jeden z punktów naszego festiwalowego programu. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie – podkreśla sędzia Rokita.

 

 

Symulacje rozpraw z sędzią Anną Marią Wesołowską

Zaplanowano też m.in. symulacje rozprawy karnej o posiadanie narkotyków, którą poprowadzi sędzia Anna Maria Wesołowska, znana wielu pokoleniom telewidzów. - Przygotowaliśmy warsztaty o prawnych aspektach aborcji i intymnych kontaktów w sieci, które poprowadzimy wspólnie z lekarzami z obywatelskiej inicjatywy „O tym się nie mówi”. Będzie  multimedialna wystawa laureata Grand Press Photo 2022 Piotra Wójcika - „Sprawiedliwość”. Tym co z pewnością przyciągnie tłumy będą warsztaty z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości. Festiwalowicze odwiedzą wirtualną salę rozpraw i obejrzą krótki filmik w iście gwiazdorskiej obsadzie. Dla najmłodszych szykujemy nietypowy proces wilka z bajki o Czerwonym Kapturku oraz kącik z animacjami. Będą też quizy z nagrodami, wodne tatuaże i mnóstwo innych atrakcji – wylicza sędzia Rokita.

- Naszą mocną stroną jest nie tylko fantastyczny lineup, ale też nasz zespół. Przyjeżdżamy ze wszystkich stron Polski, mamy różne doświadczenia i spojrzenia na świat. Najmłodsza z nas ma dopiero 16 lat. Na Pol’and’Rock przybywamy z mnóstwem pozytywnej energii i otwartością na ludzi. Jestem pewna, że nasz głos będzie dobrze słychać na najpiękniejszym festiwalu świata – podsumowuje Karolina Rokita.

Prawo do czystego powietrza i do decydowania o sobie  

Na 28. Pol'and'Rock Festival będą również po raz drugi z rzędu - Defensorki i Defensorzy - adwokatki/adwokaci ze Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

I tak trzeciego sierpnia będzie można posłuchać prelekcji: od 13:00-14:00 o Prawie do czystego powietrza i środowiska na wokandzie sądowej -  adw. Filip Tohl , adw. Dagmara Miler , adw. Karolina Gnysińska
17:30-18:30 Czy reklama może być eko - adw. Dagmara Miler.
 
W czwartek 4 sierpnia:

13:00-14:00 Tylko tak oznacza zgodę - adw. Danuta Wawrowska
16:00-17:00 Tylko tak oznacza zgodę - adw. Michał Chochoła

I w piątek piątego sierpnia:
 
14:00-15:00 Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alimentach - adw. Kinga Dagmara Siadlak , adw. Danuta Wawrowska

oraz w sobotę 6 sierpnia:
 
16:00 Jak egzekwować prawo do czystego środowiska? - adw. Filip Tohl, adw. Karolina Gnysińska  
      

Radcowski namiot by krzewić kulturę prawną

W namiocie radców prawnych, mają być prezentowane istotne z punktu widzenia każdego Polaka zagadnienia - jak zapewnia KRRP - w sposób nieskomplikowany, z humorem, ale bez pomijania treści merytorycznych. - Celem, oprócz krzewienia kultury prawnej, jest inspirowanie do debaty na tematy fundamentalne, dotyczące każdego z nas oraz budowanie świadomości obywatelskiej - wskazano.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Wojnie nie”, nie zabraknie więc też zagadnień związanych z pomocą, jakiej samorząd radców prawnych udziela uchodźcom i osobom ich wspierającym w związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Na Pol’and’Rock będą także radcowie prawni na co dzień koordynujący pomoc prawną na granicy polsko-ukraińskiej.

 

 

Państwo prawa z klocków lego

Z kolei dla dzieci radcowie zorganizują zajęcia w formie warsztatów z użyciem klocków LEGO, pod hasłem „Budujemy państwo prawa”. Na miejscu będzie również Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych - by rozmawiać z uczestnikami o prawie.

- Uczestnicy festiwalu dowiedzą się także, jak dzięki ogólnopolskiej wyszukiwarce szukajradcy.pl znaleźć prawnika, który pomoże rozwiązać ich problem prawny - informuje KRRP. Przypomnijmy, że to narzędzie działa od połowy maja br., jest dostępne dla wszystkich radców i ma pomagać przy poszukiwaniu zawodowego pełnomocnika.

W pierwszej kolejności radcy prawni tworzą w niej swoje zawodowe profile – wizytówki, w których wpisują m.in. specjalizacje prawne i dane teleadresowe. Z kolei potencjalni klienci znajdują w wyszukiwarce wizytówki radców prawnych, wpisując w odpowiednie okno słowa kluczowe, takie jak np. miejscowość czy specjalizacja.

Czytaj: TourBus od czerwca znowu w drodze - cel przybliżanie Konstytucji >>

TourBus na festiwalu się zatrzyma

Adwokaci biorący udział w Tour de Konstytucja są już w drodze dwa miesiące. W tym czasie ich TourBus odwiedził ponad 40 miejscowości. Na przystankach adwokaci, sędziowie, prawnicy, ludzie kultury rozmawiali o ustawie zasadniczej, praworządności, prawach i wolnościach obywatelskich.

Teraz na trzy dni zatrzyma się na festiwalu Pol and Rock w Czaplinku. O prawie i Konstytucji rozmawiać będzie można z prawnikami ze Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris i m.in. byłym RPO Adamem Bodnarem oraz sędzią Igorem Tuleyą.