Pierwsza edycja - przypomnijmy - rozpoczęła się w czerwcu 2021. - Zaufało nam wiele organizacji pozarządowych, osób prywatnych, przedstawicieli mediów. „Tour de Konstytucja” to cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, angażujący społeczności lokalne. W spotkaniach tych biorą udział przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także ludzie kultury. W 2021 r. odwiedziliśmy wynajętym wówczas TourBusem 84 miejscowości - mówi adwokat Kinga Dagmara Siadlak, wiceprezes Fundacji.

Trasa TourBusa>>

Ponad 8 tys. kilometrów, ponad 13 tys. rozdanych Konstytucji

W ubiegłym roku szlak podróży wyznaczał GPS TourBusa, odmierzając solennie wszystkie pokonane kilometry. - Zebraliśmy ich 8.640. Mieszkańcy odwiedzanych miast i miasteczek w Polsce ze spotkań zabrali do domów 13 tys. egzemplarzy Konstytucji i 12 tys. tysięcy informatorów, 8 tys. mini broszurek. Niezliczone debaty, symulacje rozpraw, koncerty, quizy, gry i zabawy dla dzieci - mówi mecenas Siadlak.

Jak dodaje, chodzi o to by z uśmiechem przybliżać Konstytucję, Kartę praw podstawowych, prawa człowieka. - Niemal każdy przystanek TDK był opisywany w lokalnych mediach, a cały tour odbił się szerokim echem w prasie ogólnopolskiej, a także w prasie zagranicznej - zaznacza. Przypomina również, że swoje uznanie dla TDK wyraziła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej - Vera Jourova.

 

 

- 8 sierpnia zakończyliśmy nasz tour finałowym koncertem w Warszawie. Okazało się jednak, że ludzie mają ogromny deficyt spotkań, rozmów i potrzebę edukacji. Dlatego po pierwszej edycji Fundacja ze środków pochodzących ze "zrzutek" i charytatywnej licytacji Allegro zakupiła własny pojazd. I ponownie wsparło nas wiele znanych i cenionych osób zachęcając do dołożenia swojej cegiełki. Aż do końca grudnia TourBus jeździł po Polsce w ramach przystanków "na żądanie". Zawitaliśmy nawet do Londynu. W ramach projektu TDK spotykaliśmy się ze studentami na uniwersytecie i przy wielu innych okazjach. W czerwcu tego roku znów wyruszamy w trasę TourBusem - podsumowuje wiceprezes.  

Czytaj: W niedzielę Dzień Wymiaru Sprawiedliwości >>

Nie tylko Konstytucja, ale i UE

Druga edycja - jak informują organizatorzy - poświęcona będzie nie tylko Konstytucji ale także Unii Europejskiej.

- Chcemy, by tak jak w ubiegłym roku, każde spotkanie było ciekawe, radosne i merytoryczne. W planach mamy, oprócz regularnych przystanków - także przystanki extra m.in. planowane są przystanki na PolandRock, w zachodniopomorskim Czaplinku, Open'er Festiwal (w Gdyni), Góry Literatury w Nowej Rudzie. Mamy też zamiar odwiedzić naszych sąsiadów tuż za granicami Polski - dodaje adwokat Kinga Dagmara Siadlak.

Start? 4 czerwca 2022 ze Słupska. Podczas inauguracji przewidziana została dyskusja o relacji przepisów Konstytucji i Karty Praw Podstawowych UE.

 

Konstytucja na pierwszym planie

Warto przypomnieć, że od 30 maja do 4 czerwca trwać będzie też Tydzień Konstytucyjny. Ta akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach wydarzenia prawnicy – sędziowie, adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy, notariusze, komornicy, pracownicy organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi, a także aplikanci i studenci prawa – przeprowadzają lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli w szkołach w całej Polsce.

 

 

Organizatorzy Tygodnia Konstytucyjnego podkreślają, że zależy im na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego obywatela. Przywołują przy tym słowa prof. Ewy Łętowskiej. "Dlatego tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto".

- Ważne jest to, by w systematyczny sposób rozmawiać z młodzieżą o wartościach, o tym jakie mają prawa, przekazywać im podstawy i wiedzę umożliwiające im zrozumienie tego co się dzieje wokół nich, wychodząc właśnie od Konstytucji. Celem tego tygodnia nigdy nie było adresowanie, omawianie bezpośrednio tego co się dzieje wokół nas, a edukacja i przybliżanie w sposób przyjazny, kompetentny i przez profesjonalistów tematyki związanej z Konstytucją. Mam nadzieję, że jak i w poprzednich edycjach chętnych - i w zakresie prawników, i szkół - nam nie zabraknie - mówiła Prawo.pl adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy”, Komitetu Obrony Sprawiedliwości oraz członkini zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy.