Skarga nadzwyczajna uchyla dawne wyroki, ale skutki nie zawsze do odwrócenia

Prawo cywilne Prawnicy

Jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyla po wielu latach prawomocne orzeczenie sądowe, to może sama ustalić komu przysługują prawa lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli skutki zaskarżonego wyroku są nieodwracalne, można sprawę umorzyć lub przyznać odszkodowanie, ale dodatkowego postępowania odszkodowawczego prowadzić nie trzeba.

20.05.2021

TSUE: Zmiany w "dyscyplinarkach" sędziów i prokuratorów nie mogą prowadzić do nacisków

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

18.05.2021

SN: Cofnięcie skargi kasacyjnej na analogicznych zasadach jak cofnięcie apelacji

Wymiar sprawiedliwości

Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.

18.05.2021

NSA: Kolejne wyroki w sprawie obsady urzędu sędziego

Prawnicy

NSA rozpoznał kolejne odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z sierpnia 2018 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Podobnie jak w wyrokach z 6 maja 2021 r. uchylił uchwały KRS. Sąd stwierdził, że „obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności

17.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

SN: Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na wpis referendarza

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.05.2021

Prokuratorzy mają prawo do kasacji w sprawach dyscyplinarnych

Prawnicy Pacjent Prokuratura

Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

11.05.2021

ETPC: Udział dublera w składzie Trybunału narusza prawo do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim Trybunale Konstytucyjnym doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego wynikającego z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą - orzekł w piątek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tym samym przyznał rację firmie, która skarżyła się, że decyzję umarzającą jej sprawę podpisał sędzia-dubler.

07.05.2021

SN: Jan Rokita nie otrzyma więcej pieniędzy za represje w PRL

Prawo karne

Sąd Najwyższy uznał, że zarzuty skargi kasacyjnej i skargi nadzwyczajnej są takie same, a więc nie może skargi nadzwyczajnej uwzględnić. Stwierdził, że sąd nie może ograniczać się wyłącznie do badania ich podstaw prawnych, wskazywanych przez skarżącego – najpierw w kasacji lub skardze kasacyjnej, a następnie w skardze nadzwyczajnej. SN sięgnął także do części motywacyjnej tych skarg.

07.05.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Uzależnienie od klienta poprzez pożyczki grozi zawieszeniem

Prawnicy

Nawet trudna sytuacja finansowa adwokata nie pozwala mu na zaciąganie pożyczek u klienta, którego sprawę prowadzi - stanowi kodeks etyki zawodu. A Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego dodaje, że żaden prawnik nie powinien zaciągać pożyczek, których nie może spłacić w terminie, a zwłaszcza wyłudzać pieniędzy od kolegów. Prokuratorom za taki czyn grozi uchylenie immunitetu.

05.05.2021

WSA: W czasie pandemii ostrożność ważniejsza od formalizmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ocena zachowania pełnomocnika, który nie wniósł w terminie odwołania musi uwzględniać pandemiczną rzeczywistość - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Jeżeli zatem pełnomocnik podejrzewał, że jest chory na Covid-19, mógł podjąć zalecane przez organy państwa działania, w tym kwarantannę dokumentów.

01.05.2021

SN: Skargi nadzwyczajnej nie wolno wnosić od orzeczenia Sądu Najwyższego

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Jeśli zarzut oczywistej sprzeczności istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego jest powtórzony w skardze nadzwyczajnej, tak jak w rozpoznawanej wcześniej kasacji, to musi być ona oddalona - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Wniesiona przez Prokuratora Generalnego skarga była więc niezasadna.

30.04.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Kara za nierozliczenie się z klientem, nagrywanie bez sankcji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna mimo zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu nadal rozpoznaje sprawy deliktów radców prawnych i adwokatów. W środę 28 kwietnia br. oddaliła kasację obwinionego radcy prawnego, który nie rozliczał się z klientem z pobranej zaliczki, a także nagrywał z nim rozmowy bez jego zgody i wiedzy.

29.04.2021

SA: Komornikowi nie wolno otwierać mieszkania w celu ustalenia miejsca pobytu dłużnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepis dotyczący otworzenia i przeszukania mieszkania nie może być wykorzystywany przez komornika z pełną świadomością do wyznaczania czynności egzekucyjnych niezgodnie z obowiązującą właściwością miejscową po to, aby „ustalić miejsce pobytu dłużnika” - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i nie zgodził się z uniewinnieniem komornika. Dlatego, że to narusza powagę urzędu.

28.04.2021

SN: Gdy oskarżyciel publiczny staje się oskarżonym - trzeba zmienić sąd

Prawo karne

Jeśli świadkami w sprawie pani prokurator oskarżonej o przekroczenie uprawnień mają być sędziowie i prokuratorzy z miejscowych jednostek, to sprawa powinna być rozpatrywana przez inny sąd. Wielu z nich nawiązało z oskarżoną relacje wykraczające poza kontakty zawodowe i służbowe, zatem Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek o przeniesienie w imię dobra wymiaru sprawiedliwości.

24.04.2021

SN: Wyszkowski nie musi przepraszać Wałęsy za "Bolka"

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił wyrok nakazujący Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go TW "Bolek". Zaskarżony wyrok potwierdzał naruszenie dóbr osobistych byłego prezydenta, a został wszczęty w związku z nieprawdziwymi twierdzeniami o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

21.04.2021

SN oceni, czy wydanie ściganego w Hiszpanii możliwe bez wysłuchania

Prawo karne Prawnicy

Izba Karna Sądu Najwyższego rozpozna 23 kwietnia br. kasację w sprawie ekstradycji do Hiszpanii ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania oskarżonego polskiego obywatela. W kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzono, że sąd apelacyjny nie zgodził się na złożenie osobiście dodatkowych wyjaśnień przez ściganego.

20.04.2021

Po wyroku sądu sędzia Juszczyszyn stawił się do pracy, ale prezes tego nie uznaje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o przywróceniu do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, w poniedziałek rano stawił się on w pracy. Jednak prezes Maciej Nawacki stwierdził, że nie pozwoli mu wrócić do orzekania i zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie "sporu kompetencyjnego" między sądami. Innego zdania są wiceprezesi sądu, a Sąd Okręgowy żąda wykonania wyroku.

19.04.2021

SN: Jeden dzień zabawy, a kariera radcy - w gruzach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli kasacja jest kopią osobistej kasacji obwinionego radcy prawnego, choć podpisana przez adwokata, to nie może być uwzględniona przez sąd. Tym samym Izba Dyscyplinarna utrzymała w mocy orzeczenie sądu dyscyplinarnego o pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu radcę, który zorganizował grę hazardową za pieniądze bez wymaganej koncesji.

17.04.2021

TK: Po zakończeniu kadencji RPO nie może sprawować urzędu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się 9 września 2020 r. zapowiedział, że będzie pełnił te obowiązki do czasu wejścia wyroku w życie.

15.04.2021