SN: Wierzyciel może żądać uzupełnienia księgi wieczystej o wpis hipoteki

Skarga wierzyciela hipotecznego na niedokonanie z urzędu wpisu hipoteki do księgi wieczystej podlega odrzuceniu także wtedy, gdy do założenia tej księgi doszło na skutek wniosku o odłączenie części nieruchomości sprzedanej w postępowaniu upadłościowym nie obciążonej hipoteką - stwierdza uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej SN.

10.08.2020

SN: Niespieszne rozpoznanie wniosku o ustanowienie pełnomocnika niekoniecznie przewlekłością

Wymiar sprawiedliwości

Strona w apelacji zawarła wniosek o ustanowienie dla niej pełnomocnika. Żądanie to rozpoznano dopiero po kilku miesiącach. Tego rodzaju stan nie oznacza jednak - w ocenie Sądu Najwyższego - że postępowanie drugoinstancyjne było prowadzone opieszale, skoro pierwsza rozprawa odbyła się w ciągu 7 miesięcy od wpływu akt do sądu odwoławczego.

03.08.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Upomnienie dla prokuratora już wydalonego ze służby

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna wydała interesujący wyrok - pozbawionego stanu spoczynku prokuratora ukarała za wykłady, które wygłaszał 6 lat temu bez pozwolenia przełożonego. A ponadto do tego czynu zastosowała ustawę Prawo o prokuraturze obecnie obowiązującą, a do opóźnienia w złożeniu zeznania o stanie majątkowym - ustawę z 2005 roku.

23.07.2020

WSA: Koronawirus nie uzasadnił bezczynności prokuratora

Administracja publiczna Prokuratura

Epidemia koronawirusa nie miała wpływu na bieg terminu do rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Sprawy te zostały zakwalifikowane przez ustawodawcę jako pilne, więc nie można było zastosować przepisów o zawieszeniu ich biegu. Tym samym skoro prokurator nie udostępnił w terminie wnioskowanej informacji publicznej, to dopuścił się bezczynności.

23.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nawet zasłużony prokurator nie może być bezkarny

Prawnicy Prokuratura

Zasługi dla prokuratury obwinionego prokuratora w stanie spoczynku nie mają znaczenia, skoro popełnił on przestępstwo umyślne - stwierdził sędzia Ryszard Witkowski. - Obwiniony nie może z powodu tych zasług pozostać bezkarny - dodał sąd i pominął kwestię, że obwiniony poddał się dobrowolnie karze. Został pozbawiony stanu spoczynku przez Izbę Dyscyplinarną.

22.07.2020

SN: Sędzia nie mógł kwestionować uchwały KRS dot. podziału czynności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia uważał za niezasadne przeniesienie go do orzekania w wydziale innego sądu w trybie bez uzyskiwania jego zgody. Krajowa Rada Sądownicza wydała uchwałę o umorzeniu postępowania w tym przedmiocie. Taka uchwała nie mogła być kwestionowana przez sędziego, skoro z przepisów wynika, iż nie można jej zaskarżyć - orzekł Sąd Najwyższy.

20.07.2020

TSUE: Kompensata dla ofiary przestępstwa nie może być symboliczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Państwa członkowskie powinny przyznawać kompensaty wszystkim ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, w tym ofiarom mającym miejsce zamieszkania na ich własnym terytorium - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że kompensata nie musi obejmować pełnego naprawienia szkody, ale jej kwota nie może być czysto symboliczna.

17.07.2020

Sąd: Bez próby doręczeń pism sądowych przez komornika, nie można zawiesić postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd w sprawie cywilnej zawiesił postępowanie z uwagi na niemożność doręczenia pism dla pozwanego. Sąd przyjął, że pozwany nie wskazał w terminie adresu pozwanego i zaistniała podstawa do zawieszenia postępowania. To błędny pogląd, skoro w takim wypadku pisma dla pozwanego powinien wcześniej doręczyć komornik sądowy - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

17.07.2020

TK: Nowela Kodeksu karnego nie wejdzie w życie - tryb uchwalenia niezgodny z konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości miał prezydent Andrzej Duda. W czerwcu ubiegłego roku skierował nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że procedowanie nad nią było niezgodne z konstytucją i wskazał, że pośpiech w toku prac legislacyjnych może prowadzić do niedopracowanych norm prawnych, które nie nadają się do stosowania bez szerokiego wsparcia ze strony orzecznictwa i doktryny.

14.07.2020

Sąd: Zwrotu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie można zaskarżyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik powoda złożył wniosek o sporządzenie przez sąd uzasadnienia wydanego w sprawie wyroku. Pismo zwrócono z przyczyn formalnych. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują, aby strony mogły zaskarżyć tego rodzaju zarządzenie. Nie można skutecznie wnieść ani zażalenia poziomowego ani pionowego na to rozstrzygnięcie

14.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat odpowiada za swego wspólnika, który za usługę oferował laptop

Prawo karne Prawnicy

Adwokata obowiązuje zakaz reklamy oraz zakaz pozyskiwania klientów sprzeczny z godnością zawodu, a zwłaszcza oferowania klientom bonusów czy prezentów. Nawet jeśli taką premię proponuje wspólnik z kancelarii - taki jest sens postanowienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Utrzymano więc karę pieniężną za przewinienie, choć była ona wadliwie wyliczona.

11.07.2020

Izba Dyscyplinarna rozważa uchylenie immunitetu prokuratorowi, który nie postawił zarzutów szefowi BOR

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała 9 lipca br. w drugiej instancji na posiedzeniu niejawnym sprawę prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Józefa G. Chodziło o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej na wniosek prokuratury z powodu przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Orzeczenie zapadnie 22 lipca br.

09.07.2020

SN: Izba Pracy 15 lipca zajmie się pozwami ws. sędziów powołanych przez nową KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w środę posiedzenia niejawne w sprawie siedmiu pozwów sędziów tego sądu o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego. Sprawy dotyczą przede wszystkim sędziów z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw, powstałych w 2018 r. Skarżący to głównie sędziowie Stowarzyszenia "Iustitia".

08.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN wydaliła ze służby prokuratora, który pił w pracy i po pracy

Prawo karne Prawnicy

Adekwatna do poziomu, stopnia społecznej szkodliwości czynów i ciężaru gatunkowego popełnionych przez niego przewinień jest kara wydalenia ze służby. Izba Dyscyplinarna uznała, że sankcja czyni zadość wymogom prewencji ogólnej i indywidualnej - orzekł Izba Dyscyplinarna SN w składzie dwóch sędziów zawodowych i ławnika.

07.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Niecenzuralne słowa adwokata słusznie ukarane

Prawnicy

Karę finansową w wysokości siedem tysięcy złotych za używanie epitetów wobec kolegów z adwokatury nałożył na obwinionego adwokata Wyższy Sąd Dyscyplinarny. A Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego potwierdziła słuszność tego orzeczenia, oddaliła kasację, a nawet zasugerowała prawnikowi zmianę zawodu.

07.07.2020

Izba Dyscyplinarna: Adwokat ukarany dyscyplinarnie nie może wnosić o wznowienie

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego pozostawiła bez rozpoznania wniosek adwokata o wznowienie postępowania kasacyjnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem. Wznowienie postępowania z powodu nie właściwej obsady sądu następuje jedynie z urzędu, a strona postępowania nie ma możliwości prawnych skutecznego formułowania wniosku - dodał sąd.

06.07.2020

Sędzia skazany na rok w zawieszeniu za kradzież sprzętu elektronicznego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków ogłosił w piątek wyrok skazujący na kary jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu sędziego sądu apelacyjnego Roberta W. oraz jego żonę Ewę W., oskarżonych o kradzież sprzętu elektronicznego o łącznej wartości ponad 4 tys. zł z marketów we Wrocławiu i Wałbrzychu w lutym 2017 r.

03.07.2020