Izba Dyscyplinarna SN: Zero punktów szkoleniowych - radca musi ponieść karę

Prawnicy

Coraz częściej radcowie prawni są karani za brak udziału w szkoleniach, które są ich obowiązkiem. Od szkoleń chcą się "wymigać" doświadczeni radcowie, ludzie starsi, którzy uważają, że ich wiedza jest kompletna. Sąd Najwyższy stoi po stronie korporacji prawniczej uznając, że doskonalenie zawodowe to podstawa zaufania

07.10.2020

SA: Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto popełnił przestępstwo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek

05.10.2020

SN rzuca koło ratunkowe stronom procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli skarżący wniósł pismo do sądu, co do którego są wątpliwości, czy jest to wniosek o uzasadnienie wyroku czy apelacja, to sąd ma obowiązek spytać stronę o cel pisma i jej zamiar - taki jest sens uchwały podjętej przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób Izba złagodziła rygory nowej procedury cywilnej i rzuciła "koło ratunkowe" stronom.

30.09.2020

Izba Dyscyplinarna oskarża Izbę Pracy i TSUE o brak bezstronności i złą wiarę

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, których dotyczą pytania prejudycjalne, przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa

29.09.2020

SN: Notariusz zamiast wniosku złożył protokół on-line do księgi wieczystej

Prawo cywilne Prawnicy

Protokół z dokonania czynności notarialnej - poświadczenia europejskiego dziedziczenia - nie jest wnioskiem o wpis do księgi wieczystej - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że notariusz przekroczył swoje uprawnienia. Wnioski złożone poprzez system teleinformatyczny powinny być składane na formularzu urzędowym.

28.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Radca prawny ukarany za błędne wypełnienie weksla

Prawnicy

Minister sprawiedliwości miał rację wnosząc kasację od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który ukarał radcę prawnego po wcześniejszym uniewinnieniu. Sąd w drugiej instancji wytykając delikt obwinionemu, sam popełnił rażący błąd. Sąd mógł wyłącznie uchylić orzeczenie i przekazać do ponownego rozpoznania - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

26.09.2020

SN: Kara dla notariusza, który porzucił dane osobowe klientów

Prawnicy

Obwiniony notariusz wynosząc poza kancelarię zbędne dokumenty, objęte tajemnicą notarialną, pozostawił je bez dozoru, czym naruszył tajemnicę i w ten sposób istotę swego zawodu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i uznała za trafny wyrok sądu samorządowego. Kara 10 tys. zł została uznana za adekwatną do wagi czynu.

24.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nie wolno straszyć mailami kolegi adwokata

Prawo karne Prawnicy

W prowadzonej korespondencji radca prawny powinien zachować umiar. Nie można sugerować w mailu, że brakiem honoru jest dalsze prowadzenie sprawy przez kolegę adwokata, a już zupełnie niedopuszczalna jest próba szantażu i groźby - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie o karze upomnienia.

23.09.2020

SO: Cofnięcie uznania powództwa możliwe, ale nie zawsze skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cofnięcie oświadczenia o uznaniu powództwa, aż do zakończenia postępowania odwoławczego jest dopuszczalne. Nie wystarczy jednak tylko przejawić zmianę stanowiska. Okoliczności, które do tego doprowadziły należy bowiem przynajmniej uprawdopodobnić orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN uniewinnia prokurator - czyn nie naruszał zasad etyki

Prawnicy Prokuratura

Nie jest deliktem zachowanie prokuratora, które mieści się w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wadliwe rozpoznanie pisma procesowego podlega swobodnej ocenie dowodów, a prokurator jest niezależny w swoich decyzjach

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna uniewinnia radcę prawnego, bo była ofiarą dwóch interpretacji

Prawnicy

Na radcy prawnym odbiło się wprowadzenie do obrotu prawnego skargi nadzwyczajnej. Od kwietnia 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać, ukształtowały się dwie linie orzecznicze w Sądzie Najwyższym. W spór interpretacyjny dostała się radca prawny i zapłaciła za to karą upomnienia. Izba Dyscyplinarna SN jednak dostrzegła niespójność i uniewinniła pełnomocniczkę

22.09.2020

Izba Dyscyplinarna 14 miesięcy rozpatruje prokuratorską dyscyplinarkę - nie ma przyspieszenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to sąd faktów, a nie prawa. Rozprawa w pierwszej instancji zaczyna się od ustalania stanu faktycznego, powołuje się dowody pisemne, przyjmuje zeznania świadków. Procesy dyscyplinarne prawników zamiast przyspieszać, spowolniły. Cel nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2016 r. nie w pełni został osiągnięty.

18.09.2020

SN: Lepiej nie wnosić zażalenia na błąd w wyroku

Prawo cywilne

Od zażalenia na postanowienie w przedmiocie sprostowania albo odmowy sprostowania orzeczenia pobiera się opłatę proporcjonalną w związku z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Oznacza to dużo większy koszt dla strony niż, gdyby była to opłata podstawowa - 30 zł.

15.09.2020

WSA: Nieuzupełnione mankamenty skargi kasacyjnej tamują drogę do jej rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości

Skarżący został wezwany do uzupełnienia różnych braków formalnych skargi kasacyjnej. W zakreślonym terminie jedynie z część została usunięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że skoro nie wskazano numeru PESEL skarżących i nie wyjaśniono, czy strony chcą rozpoznania sprawy na rozprawie, to skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.

13.09.2020

Niepoinformowanie o odmowie doprowadzenia na rozprawę, nie oznacza nieważności postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Sąd orzekał w oparciu o dokumenty i uznał, że nie jest koniecznym doprowadzenie na rozprawę osadzonego powoda. Ten pozwał Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego o zapłatę, a następnie złożył skargę kasacyjną. W ocenie Sądu Najwyższego to, że sąd zaniechał stosowania określonych pouczeń nie może być utożsamiane z pozbawieniem strony możliwości obrony jej praw.

12.09.2020

SN: Należności komorników przedawniają się po trzech latach

Prawo cywilne Prawnicy

Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

12.09.2020

SN: Niewygodny prokurator bez kary za brak dyscypliny pracy

Prawnicy Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej pozostawił bez rozpoznania kasację prokuratora generalnego od postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztof Parchimowicz. Sąd stwierdził, że kasacja jest niedopuszczalna, gdyż postępowanie zakończyło się w fazie in rem, a prokuratorowi nie postawiono żadnych zarzutów.

11.09.2020

SN: Ocena wiarygodności biegłego należy do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Strona podnosiła zarzuty co do obiektywizmu biegłego sądowego, którego opinia została uznana przez sąd za dowód miarodajny. W ocenie Sądu Najwyższego biegły podlega wyłączeniu z mocy samego prawa tylko wyjątkowo. Jeśli strona powołuje się na okoliczności, które mogą przemawiać za brakiem obiektywizmu eksperta, to sąd ocenia kwestię tę w dyskrecjonalnie.

08.09.2020

Izba Dyscyplinarna: Kara dla asesora za bierność w śledztwie

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała, że obwiniony były asesor prokuratorski ponosi winę nieumyślną polegającą na zaniechaniu czynności, czyli niezawiadomieniu sądu rodzinnego o przemocy w rodzinie zastępczej. Zginęło wtedy z rąk rodziców zastępczych dwoje dzieci. Asesor po ośmiu latach procesu został ukarany upomnieniem.

07.09.2020

SN: Sprawa zniesławienia b. sędziego Łączewskiego - do ponownego rozpoznania

Prawo karne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na skutek skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie zniesławienia b. sędziego Wojciecha Łączewskiego. Sąd zgodził się, że zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.

02.09.2020