SN: Badanie skarg więźniów pod kątem naruszenia prawa nie rozwiązuje problemu

Prawo karne

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej nie podjął uchwały, której domagał się Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ocenie RPO przepisy dotyczące podstawowych praw jednostki muszą je chronić skutecznie, a nie tylko formalnie. Sąd Najwyższy zgodził się z tym poglądem lecz uznał, że mamy do czynienia tylko ze sferą faktów a nie zagadnieniem prawnym.

26.06.2020

SN: Sędzia Zaradkiewicz walczy z własnym sądem o dopuszczenie do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz sędzia Sądu Najwyższego występuje przeciwko prezesowi izby, w której ma orzekać. Sędzia Kamil Zaradkiewicz domaga się od Sądu Najwyższego nakazania dopuszczenia go do wykonywania funkcji orzeczniczych w Izbie Cywilnej oraz przydzielenia mu asystenta. Izba Dyscyplinarna uznała się za niewłaściwą i przekazała sprawę do innego wydziału.

22.06.2020

WSA: Prokurator nie przeszkodzi zapoznać się z treścią rozstrzygnięcia w sprawie

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wgląd do akt postępowania przygotowawczego jest ograniczony. Jednak powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej można żądać odpisu postanowienia o umorzeniu dochodzenia, a prokuratura ma obowiązek taki dokument wydać - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

18.06.2020

TSUE: Nie ma definicji dużej ilości narkotyków, sąd może to sam ocenić

Wymiar sprawiedliwości

W polskim prawie nie ma definicji dużej ilości narkotyków i to sąd decyduje, czy w konkretnej sprawie uznać posiadaną przez oskarżonego ilość za dużą i w związku z tym zaostrzyć karę. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w czwartek, że nie jest to sprzeczne z wspólnotowymi regulacjami,

11.06.2020

Izba Dyscyplinarna po raz kolejny odmawia osądzenia sędziego

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego 9 czerwca br. nie zezwoliła na uchylenie immunitetu sędziemu z Sądu Rejonowego w Łowiczu - Honoracie W. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa tzw. urzędniczego - przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego informował adwokat strony poszkodowanej i wnosił o to, by sędzia za czyn odpowiadała przed sądem karnym.

10.06.2020

SN: Urlop dla poratowania zdrowia sędziego nie zależy od rodzaju choroby

Prawnicy

Istotą urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie przejścia leczenia, które spowoduje, że stan zdrowia sędziego poprawi się, co umożliwi mu dalsze pełnienie służby. Dlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła decyzję odmowną prezesa sądu apelacyjnego i przekazała sprawę referendarza do ponownego rozpoznania.

09.06.2020

Po wyrokach Sądu Najwyższego KRS zapowiada powtórzenie konkursów na stanowisko sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur zapewnił, że Rada uwzględni zalecenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, który uchylił jej uchwały o powołaniu sędziów i powtórzy konkurs. Wypowiedź sędziego Mazura jest odpowiedzią na serię wyroków Izby Kontroli rozpoznawanych w maju i czerwcu br.

06.06.2020

Izba Kontroli blokuje powołanie dyrektora z MS do Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa rekomendującą prezydentowi powołanie dyrektora Departamentu Kadr w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusza Pawłyszcze na sędziego Izby Cywilnej SN. Odwołanie w tej sprawie wniósł sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS, który także startował w tym konkursie.

03.06.2020

SN: Sąd okręgowy ma zdecydować, czy wyłączyć sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Wymiar sprawiedliwości

Ustawodawca celowo usunął z kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoznawanie wniosków lub oświadczeń dotyczących wyłączenia sędziego albo o oznaczenie sądu, obejmujących zarzut braku bezstronności - orzekł sędzia tej izby Oktawian Nawrot. I skierował sprawę sędziego powołanego przez nową KRS do sądu okręgowego.

02.06.2020

SN: Izba Kontroli uchyliła uchwałę KRS w sprawie awansu sędziego Nawackiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uznał, że niedopuszczalne jest, by na wyższe stanowisko sędziowskie Krajowa Rada Sądownictwa nominowała swego członka - Macieja Nawackiego. Szczególnie, że na czele organu opiniującego stał sam kandydat. Zdaniem SN uchwała KRS powinna prowadzić do wyłonienia sędziów o najwyższych kompetencjach etycznych.

29.05.2020

SN: Asesor może orzekać o skazaniu jednoosobowo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu karnego skazujący oskarżonego, w którym orzeka tylko jeden asesor sądowy na posiedzeniu, nie jest dotknięty wadą nieważności - taki jest sens uzasadnienia postanowienia Izby Karnej SN. Sprawa dotyczyła ojca, uchylającego się od płacenia alimentów, a sąd zobowiązał oskarżonego do łożenia na utrzymanie małoletniego syna.

28.05.2020

SN: Ławnik niepotrzebny przy zażaleniu na uchylenie immunitetu prokuratorowi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów odmówiła podjęcia uchwały dotyczącej obsady sądu w postępowaniu zażaleniowym w kwestii uchylenia immunitetu prokuratorowi. Uznano, że w zażalenia na postanowienie o uchylenie immunitetu prokuratorowi rozpatruje trzech sędziów, bez udziału ławnika.

26.05.2020

Sąd: Termin biegł nawet w czasie zagrożenia epidemicznego

Administracja publiczna

Terminów procesowych, które upłynęły przed wejściem "specustawy koronawirusowej", nie można przywrócić, nawet jeżeli data końcowa przypadła, gdy na terenie RP obowiązywał już stan zagrożenia epidemicznego - uznał WSA we Wrocławiu. To brak zrozumienia intencji ustawodawcy i celu wprowadzanych przepisów - ocenia prof. Robert Suwaj.

23.05.2020

SN: Izba Kontroli nie wyłączy sędziego, bo nie uznaje uchwały trzech izb

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można wyłączyć sędziego od orzekania, jeśli pełnomocnik powołuje się tylko na uchwałę trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. bez wykazania, że sędzia mógłby w konkretnej sprawie być stronniczy - orzekł jednoosobowo w postanowieniu sędzia z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

19.05.2020

TK: Obniżenie o połowę wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu - niekonstytucyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, 23 kwietnia br., że stawki wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu zawarte w rozporządzeniu z 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniach cywilnych są złamaniem konstytucyjnej zasady równości i ochrony własności. Orzekał jednomyślnie trzyosobowy skład sędziowski.

24.04.2020

TK: Spór kompetencyjny przesądzony na rzecz prezydenta i Sejmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł 21 kwietnia br., że Sąd Najwyższy w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego nie ma kompetencji do dokonywania wiążącej wykładni przepisów w zakresie powoływania sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa. - Powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją Prezydenta RP i nie może być podważane przez uchwały SN - stwierdził TK.

21.04.2020

SN: Zainteresowanie mediów sporem nie wpływa na dobro wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozgłos medialny nie ma żadnego negatywnego wpływu na dobro wymiaru sprawiedliwości. A przekazywanie spraw do rozpoznania innemu sądowi jedynie z tego powodu, że określone grupy społeczne postrzegają ten sąd jako stronniczy, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.04.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej wróciła do orzekania. Teraz skargi wyborcze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego od 6 kwietnia już nie powstrzymuje się od orzekania. Powodem jest wejście w życie przepisu, który zakazuje oceny sposobu powoływania sędziów, którzy mieliby wykonywać zadania związane z wymiarem sprawiedliwości.

09.04.2020