E-doręczenia - prezes NRA pisze do Ministerstwa Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Powinna być zapewniona możliwość niezwłocznego usuwania i wyjaśniania w sekretariatach sądów powszechnych wszelkich nieprawidłowości w działaniu portalu informacyjnego sądu, zgłaszanych przez pełnomocników procesowych - o to w swoim piśmie apeluje do resortu sprawiedliwości Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

05.07.2021

Rząd szuka kandydata na nowego sędziego TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rozpoczyna się procedura wyłaniania polskiego kandydata na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027. Ogłoszenie o możliwości ubiegania się o nominację na ten urząd ma być zamieszczone w‍ poniedziałek 5 lipca na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

05.07.2021

SN: Prezes Iwulski pracuje nadal, mimo uchylenia immunitetu

Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski, któremu Izba Dyscyplinarna uchyliła w piątek 2 lipca br. immunitet, przyszedł w poniedziałek do pracy jak zwykle. Nadal wydaje polecenia jako prezes Izby, gdyż jego zdaniem Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Prokurator IPN postawi teraz prezesowi zarzuty karne popełnienia zbrodni komunistycznej, która nie przedawnia się.

05.07.2021

"Nie" dla zamrożenia płac i mobbingu w sądach - rozpoczęły się protesty

Wymiar sprawiedliwości

W wielu polskich sądach w poniedziałek rozpoczęły się protesty pod hasłem "Śniadania sądowe". Pracownicy wymiaru sprawiedliwości sprzeciwiają się zamrożeniu płac i mobbingowi w sądach. Protesty organizuje Krajowy Zarząd KNSZZ Ad Rem, a przedstawiciele związku biorą udział w posiedzeniu komisji budżetowej Krajowej Rady Sądownictwa.

05.07.2021

Zażalenia w sprawie izolacji sprawcy przemocy w katalogu spraw pilnych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dołączenia do katalogu spraw pilnych, czyli tych, które sądy mają rozpatrywać w pierwszej kolejności, także zażalenia na nakaz opuszczenia mieszkania lub zbliżania się do niego. To narzędzie, które policja od listopada ubiegłego roku może stosować wobec sprawców przemocy w rodzinie. W katalogu tym znajdą się też m.in. odwołania dotyczące zamówień publicznych.

05.07.2021

Trudne początki e-doręczeń - niejasne przepisy, nie w pełni funkcjonalny system

Wymiar sprawiedliwości

Od soboty, 3 lipca, sądy mają możliwość doręczania pism sądowych poprzez portal informacyjny sądu. Prawnicy wskazują, że przepisy są niejasne, a w aktach wykonawczych są luki. Jedni wieszczą Armagedon w wydziałach, sekretariatach i kancelariach, inni apelują o szybkie zmiany. Do tego dochodzi problem adwokatów i radców, którzy z portalu dotąd nie korzystali - może ich być nawet 30 tysięcy.

05.07.2021

Oświadczenie 75 sędziów SN: Izba Dyscyplinarna to nie sąd, rozstrzygnięcie ws. Iwulskiego nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej decyzja o uchyleniu immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu nie jest rozstrzygnięciem - stwierdza w oświadczeniu 75 sędziów Sądu Najwyższego, czynnych i w stanie spoczynku. Od wydanej w piątek uchwały przysługuje zażalenie do drugiej instancji (w ramach Izby Dyscyplinarnej), ale jest ona wykonalna natychmiast.

03.07.2021

Sędzia w hotelu przy plaży ogłosi wyrok? Od soboty nie musi być w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia podczas e-rozprawy w sprawach cywilnych nie będzie musiał przebywać w budynku sądu - takie rozwiązanie wprowadza obowiązująca od soboty - 3 lipca, nowelizacja procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej. Z nowych rozwiązań cieszą się sędziowie, są też tacy, którzy planują już wkrótce wprowadzić je w czyn. Będą musieli jednak pamiętać, by nie uchybić przy tym godności urzędu.

03.07.2021

Sędziowie Izby Cywilnej SN apelują o pełną obsadę

Prawo cywilne Prawnicy

Sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócili się do Pierwszej Prezes Małgorzaty Manowskiej o uzyskanie od prezydenta informacji o stanie postępowań w kwestii obsady wolnych stanowisk oraz podjęcie przez nią wszystkich możliwych działań zmierzających do ich merytorycznego zakończenia.

02.07.2021

Nie tylko e-doręczenia - od soboty w sprawach cywilnych posiedzenia niejawne i jednoosobowe składy

Wymiar sprawiedliwości

Od 3 lipca w sprawach cywilnych zasadą mają być rozprawy online i posiedzenia niejawne, a wyjątkiem rozprawy stacjonarne. Takie rozwiązanie wprowadzane jest na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich. Co więcej w I i II instancji sąd ma rozpoznawać sprawy w jednoosobowym składzie.

02.07.2021

Prof. Strzembosz: Sędzia Iwulski po stanie wojennym miał dobrą opinię środowiska

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy Józef Iwulski, powołany 31 lat temu do Sądu Najwyższego, nie cieszył się w środowisku złą opinią - zeznał prof. Adam Strzembosz. - Byli sędziowie, którzy w stanie wojennym robili kariery i zachowywali się paskudnie, ale nie sędzia Iwulski - dodał i podkreślił, że dla niego pojęcie sędziowie stanu wojennego nie jest pejoratywne, bo większość zachowała się przyzwoicie.

01.07.2021

Służby będą mogły blokować e-doręczenia pod pretekstem czynności operacyjno-śledczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.

01.07.2021

Mecenas Agata Kowalska z tytułem Filantropa Krakowa

Prawnicy

Radca prawny Agata Kowalska, partner w kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy i wiceprezeska Stowarzyszenia Piękne Anioły otrzymała tytuł Filantropa Krakowa "Za najciekawszą formę i efektywność filantropii". Nagrodę przyznano jej m.in. za propagowanie ideę pomocy dzieciom z uboższych rodzin.

30.06.2021

Od 1 lipca rejestr notarialny łączy się z sądowym

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od 1 lipca ma nastąpić połączenie systemu Centralnego Rejestru Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Jak wyjaśnia Prawo.pl Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej, od tego dnia wypis aktu notarialnego, np. umowa spółki, która ma być zarejestrowana, nie będzie już przekazywany do sądu w postaci papierowej.

30.06.2021

17-latek rzucił kamieniem w 3-latka - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

3-latek odniósł poważne obrażenia, a nastolatek został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd zasądził też od niego zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Prokurator Generalny w kasacji wskazał, że kara jest zbyt niska, bo sprawca działał celowo, kamień rzucił w grupę dzieci i mógł przewidzieć, że naraża je niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

30.06.2021

"Nowi" sędziowie przechodzą do "starych" izb - czy potrzebne są roszady w SN

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich miesiącach sześciu sędziów z Izb Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej zostało przeniesionych do Izby Karnej i Cywilnej. Rzecznik SN tłumaczy to zaległościami w "starych" izbach i próbą wsparcia orzekających w nich sędziów. Ci ostatni uważają jednak, że może się za tym kryć przygotowanie do likwidacji "nowych" izb, ale też do wyboru prezesa Izby Cywilnej.

30.06.2021

Izbie Cywilnej SN nie udało się wybrać prezesa. Prof. Manowska oburzona

Prawnicy

We wtorek 29 czerwca 2021 r. odbyły się dwa Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Pierwsze Zgromadzenie przyjęło informację roczną z działalności Izby Cywilnej za rok 2020. Przedmiotem drugiego Zgromadzenia był wybór trzech kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej, ale obrady odroczono.

29.06.2021

E-doręczenia coraz bliżej, adwokaci piszą do ministerstwa

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wystąpiło właśnie do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi przygotowania portalu informacyjnego sądu do zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących e-doręczeń. To efekt m.in. niedawnej odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, że prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

29.06.2021

Wniosek o uzasadnienie do sądu, ale nie do drugiej strony - sądy zwracają pisma

Wymiar sprawiedliwości

Część pełnomocników, którzy złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, ale nie przesłali odpisu drugiej stronie, zostało zaskoczonych ich zwrotem z powodu braku formalnego. Choć praktyka nie dotyczy sądów w całym kraju, przykłady płyną już m.in. z Konina, Rzeszowa i Warszawy. Co więcej, pytanie w tej sprawie trafiło do Sądu Najwyższego. Sądy tłumaczą się tym, że uzasadnienie jest obecnie konieczne przy apelacji.

29.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski