Legal Hackathon 2024 na finiszu - 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty

Wymiar sprawiedliwości

Kończy się Legal Hackathon 2024 - w niedzielę, 10 marca, 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty umożliwiające wykorzystanie możliwości AI do usprawnienia pracy w kancelariach prawniczych ale też działach prawnych, już wkrótce poznamy zwycięzców. 6. edycja Legal Hackathonu jest rekordowa - samych uczestników było 160.

10.03.2024

SO: Dziecko spowodowało pożar, rodzic odpowiada za szkodę

Wymiar sprawiedliwości

Nastolatka bawiła się z koleżanką zapałkami i spowodowała pożar, wszystko działo się poza jej domem, kiedy teoretycznie miała być pod opieką babci drugiej dziewczynki. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał jednak, że skoro matka miała z nią kontakt, to ponosi odpowiedzialności majątkową za skutki tego zdarzenia. Uwzględnił przy tym w całości powództwo ubezpieczyciela, który domagał się 208 tys. złotych.

09.03.2024

Jak wykorzystać AI w prawniczej codzienności - trwa Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 30 zespołów już drugi dzień intensywnie pracuje nad najlepszymi rozwiązaniami, które wykorzystując możliwości AI, usprawnią prace w kancelariach prawniczych. 6. edycja Legal Hackathonu mocno się rozkręca, a na stole są takie pomysły jak choćby automatyzacja rozwodów czy usprawnienie mediacji. Wielki finał już w niedzielę, a w sobotę - 9 marca - maraton może obserwować publiczność.

09.03.2024

AI w sądownictwie - Ultima RATIO we współpracy z Microsoft już nad tym pracuje

Sztuczna inteligencja może o 98 proc. skrócić czas potrzebny arbitrom do rozstrzygania spraw online. Ultima Ratio we współpracy z Microsoft pracuje nad wprowadzeniem AI, która ma pomóc m.in. w przygotowywaniu projektów uzasadnień orzeczeń, sprawdzaniu reprezentacji stron oraz prawidłowości doręczeń pozwów - poinformował serwis Prawo.pl radca prawny Robert Szczepanek, założyciel platformy Ultima RATIO.

09.03.2024

Alimenty z datą wsteczną? Uzasadnia to np. kredyt na dziecko

W dobie postapandemicznego kryzysu gospodarczego i wysokiej inflacji do sądów coraz częściej trafiają wnioski zarówno o podwyższenie, jak i obniżenie alimentów. Zdarzają się też sytuację, że strony wnosząc o alimenty wskazują, że powinny ona zostać przyznane za okres wcześniejszy niż data pozwu. Sądy to uwzględniają, o ile strona dobrze udokumentuje takie niezaspokojone potrzeby.

09.03.2024

Kamila Ferenc Adwokatką Roku 2023

Prawnicy

Mec. Kamila Ferenc, specjalizująca się w prawach człowieka i prawach kobiet, została Adwokatką Roku 2023. Prawniczka wygrała w 2023 r. precedensową sprawę ML v. Polsce, w której Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wyrok polskiego TK wyłączający jedną z przesłanek legalnej aborcji, został wydany w składzie „dublerskim” i nie może ograniczać praw ciężarnych, którym przysługiwało prawo do tego zabiegu.

08.03.2024

Rusza nabór kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego

Wymiar sprawiedliwości

Do 25 marca można zgłaszać się do konkursu. Kandydaci muszą być czynnymi sędziami lub prokuratorami i posiadać kwalifikacje wymagane do powołania co najmniej na stanowisko prokuratora prokuratury regionalnej oraz doświadczenie w prowadzeniu postępowań w sprawach przestępstw wskazanych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej.

08.03.2024

Rusza tegoroczna edycja Legal Hackathonu 2024

„AI impulsem prawniczych innowacji” to temat przewodni 6. edycji Legal Hackathonu, który rozpoczyna się 8 marca i potrwa trzy dni. Podczas maratonu programowania, w którym siły połączą prawnicy i specjaliści IT, mają powstać rozwiązania pozwalające zoptymalizować pracę w kancelariach prawnych, np. poprzez zarządzanie dokumentami, sprawami czy robotyzację procesów prawnych. Szykuje się rekordowe wydarzenie, bo zgłosiło się ponad 160 uczestników.

08.03.2024

XXI wiek, a na prawnicze feminatywy wciąż nie wszyscy gotowi

Niania, sprzątaczka, pielęgniarka, stewardesa – z jakiegoś powodu nazwy akurat tych zawodów nie wywołają skrzywienia na twarzy nawet największego przeciwnika feminatywów. Inaczej w przypadku profesji prawniczych – użycie określenia adwokatka czy radczyni wciąż potrafi wzbudzić falę oburzenia. Wszystkim Paniom, bez względu na to, czy lubią feminatywy czy nie - najlepsze życzenia od redakcji Prawo.pl!

08.03.2024

Nieodpłatna pomoc prawna potrzebuje pilnych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Nie dla wszystkich, ale dla tych, którzy rzeczywiście jej potrzebują i z wynagrodzeniem dla prawników, które nie tylko zachęci do takiej pracy, ale też pozwoli na specjalizację - to jedynie dwa obszary systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, w której eksperci widzą potrzebę zmian. Bolączek jest jednak zdecydowanie więcej - począwszy od kwestii technicznych, skończywszy na edukacji.

08.03.2024

Wynagrodzenia asystentów prokuratorów wzrosną o 20 proc.

Prokuratura

Od 5 do 8 tys. zł, a niej jak do tej pory od 4300 do 6500 zł mają zarabiać asystenci prokuratorów - jest już gotowy projekt rozporządzenia w tym zakresie, a zmiany wynikają z m.in. z ustawy budżetowej. Zróżnicowano również wynagrodzenia zasadnicze asystentów i starszych asystentów prokuratorów. Podwyżki będą obowiązywać z wyrównaniem od stycznia 2024 r. Takie samo rozwiązanie ma dotyczyć asystentów sędziów.

07.03.2024

Decyzje prokuratora Barskiego ważne, czy nie? Prokuratorzy liczą na SN

Prokuratura

Prokuratorzy liczą, że Sąd Najwyższy, i to najlepiej w siódemkowym składzie oraz uchwałą, rozstrzygnie problem ważności przywrócenia ze stanu spoczynku i powołania na stanowisko prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Sprawa staje się pilna, bo sądy zaczynają kwestionować m.in. asesorów prokuratorskich powołanych przy jego udziale, chodzi jednak i o inne decyzje choćby kadrowe.

07.03.2024

NRA: Wybór kandydatów na sędziego ETPCz pod okiem organizacji pozarządowych

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka pozytywnie ocenia projekt zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia polskich kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz projektu Regulaminu ich wyłaniania, ale zastrzega, że z procedury nie powinny być wyłączone organizacje pozarządowe. Postuluje też m.in. zapewnienie parytetu płci w zespole i przeprowadzenie publicznych wysłuchań.

07.03.2024

RPO interweniuje w sprawie dostępu asystentów prokuratorów do egzaminu wstępnego na aplikację prokuratorską uzupełniającą

Prokuratura

Asystenci prokuratorów skarżą się, że zasady egzaminu wstępnego do KSSiP na aplikację prokuratorską uzupełniającą nie zapewniają im obiektywnych kryteriów oceny i proszą Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w tej sprawie. RPO już raz podejmował działania, pisząc do poprzedniego ministra sprawiedliwości z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych. Teraz ponawia swoje wystąpienie.

07.03.2024

Gwałt zawsze, gdy nie było zgody - w czwartek pierwsze czytanie projektu noweli

Prawo karne

Ani przemoc, ani groźba czy podstęp, a brak zgody powinien być kluczowy by orzec, że doszło do zgwałcenia. Od października 2023 roku zapisy Konwencji Stambulskiej obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu Polska powinna w końcu zmienić definicję gwałtu, o co od lat zabiegają organizacje pozarządowe zajmujące się prawami kobiet. W czwartek, 7 marca, odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji w tej sprawie.

07.03.2024

Komisje kodyfikacyjne wznowią prace, społeczne projekty do wykorzystania

Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczną prace cztery komisje kodyfikacyjne – prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz ds. ustroju sądownictwa i prokuratury. W dwóch pierwszych przypadkach ma to być wznowienie prac komisji rozwiązanych zaraz po objęciu rządów przez ministra Zbigniewa Ziobro. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy do prac wrócą tamte zespoły. Ale projekty, nad którymi prace były kontynuowane społecznie, są do wykorzystania.

07.03.2024

Sejm podjął uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Sejm podjął uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wskazał w niej, że sędziowie dublerzy i ich następcy nie są sędziami TK, zaś Julia Przyłębska nie jest osobą uprawnioną do sprawowania funkcji prezesa. Uchwała zawiera apel - do wszystkich sędziów Trybunału, by zrezygnowali i przyłączyli się do demokratycznych przemian. Konstytucjonaliści wskazują jednak, że brakuje bezpośredniego odniesienia do wyroków wydawanych w wadliwym składzie, dzięki czemu można by ich nie publikować.

06.03.2024

Gdański sąd pyta SN, czy Barski jest prokuratorem krajowym

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skierował właśnie do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne dotyczące podstawy przywrócenia ze stanu spoczynku prokuratura Dariusza Barskiego. Pyta, czy przepis, na który się powołano, miał moc obowiązywania ograniczoną w czasie oraz czy sama decyzja wywołała skutki prawne - czyli czy Barski został skutecznie powołany na stanowisko prokuratora krajowego. Pyta też o ważność decyzji Barskiego.

06.03.2024

W prokuraturze wewnętrzna batalia o zażalenia w sprawie prokurator Zapaśnik

Prokuratura

Prokurator regionalny w Szczecinie złożył właśnie pisemny wniosek do tamtejszego Sądu Apelacyjnego o pozostawienie bez rozpoznania zażalenia sporządzonego w imieniu zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego w sprawie prokurator Bogusławy Zapaśnik. Podstawą ma być to, że zażalenie wniosła osoba nieuprawniona - dowiedziało się Prawo.pl. Sąd ma zająć się sprawą 13 marca.

06.03.2024

Z dużej chmury mały deszcz - zmiany w Konstytucji niepewne i kosmetyczne

Wymiar sprawiedliwości

Sytuację w Trybunale Konstytucyjnym ma poprawić m.in. ustawa zmieniająca Konstytucję. Część konstytucjonalistów zwraca jednak uwagę, że choć proponowane zmiany brzmią dobrze i wydają się iść w dobrym kierunku, większych zmian ze sobą nie niosą. Są też tacy, którzy mówią wprost, że zasadniczy problem pozostaje, bo nadal decyzja o tym, kto zostanie sędzią TK, pozostaje w gestii polityków.

06.03.2024