DWF wzmacnia praktykę Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu w Polsce

Rynek

W lipcu do zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu DWF (Poland) dołączył na stanowisko counsela Łukasz Gorek. Adwokat specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego, budowlanego i cywilnego, koncentrując się na wieloaspektowym doradztwie w ramach realizacji projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych oraz reprezentowaniu klientów w postępowaniach sądowych i arbitrażowych.

12.07.2021

DLA Piper doradcą banków inwestycyjnych w IPO platformy Shoper

Rynek

Kancelaria DLA Piper doradzała bankom inwestycyjnym (Biuro Maklerskie PKO BP, mBank oraz WOOD & Co.) w związku z pierwszą ofertą publiczną akcji Shoper S.A. („Shoper”). Chodzi o właściciela najpopularniejszej w Polsce platformy dla rynku e-commerce, sprzedawanej w modelu SaaS (Software as a Service).

12.07.2021

MS rozważa zmiany w zasadach e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości

Planowane jest, by pisma doręczane za pośrednictwem portalu informacyjnego były przed ich zamieszczeniem scalane do jednego pliku. W praktyce pisma sądowe - wraz z pismem przewodnim - mają być właśnie w ten sposób udostępniane w portalu informacyjnym sądu. Zapoznanie się z takim plikiem będzie wywoływało skutki procesowe - wynika z informacji przekazanej Prawo.pl.

12.07.2021

Sądy potykają się o e-KRS - działa, ale z problemami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenie e-KRS minister sprawiedliwości ogłosił jako sukces i przejście z ery papierowej do cyfrowej. Trochę inaczej sytuację komentują pełnomocnicy, referendarze i pracownicy sądów. Ci ostatni boją się dużych zaległości, bo przykładowo nie mogą w tej chwili wykreślać z rejestru spółek. Samych wniosków elektronicznych nie jest jeszcze dużo, ale i tak ręcznie wpisywane są do projektów postanowień.

12.07.2021

RPO: Zgodność prawa unijnego z polskim powinnien badać pełen skład TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W przyszłym tygodniu w Trybunale Konstytucyjnym są zaplanowane dwa posiedzenia w sprawach dotyczących przepisów Traktatu o UE oraz stosowania środków tymczasowych TSUE. Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował w piątek, by zostały one rozpoznane przez pełny skład TK. Adam Bodnar będzie w nich uczestniczył.

09.07.2021

Świat nauki dziękuje Bodnarowi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Pragniemy wyrazić Panu naszą wdzięczność i wielki szacunek za sposób pełnienia odpowiedzialnej funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich w trudnych czasach - napisała do prof. Adama Bodnara grupa naukowców. - Dziękujemy za pracę dla Polski i Polaków – odpowiedzialną, pełną zaangażowania i poświęcenia, niosącą ogromny potencjał edukacyjny - dodali w opublikowanym w piątek liście otwartym.

09.07.2021

Miało działać, nie działa - problem z połączeniem systemu notarialnego z e-KRS

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Miało, bo połączenie aktualnie nie działa, a notariusze informują pełnomocników by zachowywali papierowe wypisy aktów notarialnych i przesyłali je do sądu. Krajowa Rada Notarialna zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu.

09.07.2021

Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021 - rusza X edycja konkursu

Prawnicy

Młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą i przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych, mają szanse na wyróżnienia w tegorocznym konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. Ruszyła właśnie jego dziesiąta edycja, uczestników można zgłaszać - co ważne - do 5 września. Organizatorem jest Wolters Kluwer Polska.

09.07.2021

Rzecznik TSUE: Nie można kwestionować niezawisłości wszystkich sędziów powołanych w czasach PRL

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw do powzięcia wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności potencjalnie wszystkich polskich sędziów powołanych przed 2018 rokiem - stwierdził w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny. Wyrok w tej sprawie będzie odpowiedzią na pytania zadane przez sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza.

08.07.2021

Wierzyciele nadużywają zawezwania do próby ugodowej - MS chce to zmienić

Wymiar sprawiedliwości

Do przerwania biegu terminu przedawnienia dochodzi obecnie m.in. na skutek złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Nadużywają tego jednak wierzyciele. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w takich sytuacjach bieg przedawnienia był zawieszeny i to na czas trwania postępowania pojednawczego bądź mediacyjnego. Projektem zajmie się Sejm.

08.07.2021

Z jednych sądów orzeczenie przez portal, z innych nie - trudny start e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości

Sądy różnie podchodzą do kwestii doręczania pism procesowych, a konkretnie orzeczeń przez portal informacyjny sądów. W części - przykładem są sądy krakowskie - zarządzono by sędziowie korzystali na razie z drogi tradycyjnej, z kolei w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu rozszerzono katalog pism doręczanych przez portal. Prawnicy uważają jednak, że potrzebna jest interwencja ministerstwa.

08.07.2021

Prawnicy: Nie ograniczajcie obywatelom prawa do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich i organizacje zrzeszające prawników ogłosiły w środę memorandum, w którym domagają się uchylenia przepisów lub ich skutków oraz zaprzestania dalszych działań legislacyjnych ograniczających prawo do sądu i dostęp do sądu oraz ingerujących w niezależność, niezawisłość i samodzielność orzeczniczą sądów.

07.07.2021

Mediator łatwiej wywalczy swoje wynagrodzenie - MS chce zmienić przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Mediacja w dobie pandemii stała się szansą na odciążenie sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje więc zmiany dotyczące mediacji i list mediatorów. Na pierwszy ogień może pójść jednak kwestia wynagrodzeń - propozycja w tym zakresie znalazła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu, a według nieoficjalnych informacji Prawo.pl, ma pomóc mediatorom w sytuacji gdy strony nie chcą zapłacić.

07.07.2021

"Krzyształowe Serca" - radcowie prawni nagrodzeni za pomoc innym

Prawnicy Pomoc społeczna

Dziesięcioro radców zostało nagrodzonych 6 lipca za chęć bezinteresownego pomagania innym i wielkie serce. Dziewięć nagród przyznała kapituła, o dziesiątej zdecydowali internauci. Radcowie prawni nagrodzeni "Kryształowym sercem" - jak wskazywano - tworzą lepszy świat dla potrzebujących. Nagrodzono prawniczki i prawników walczących z dyskryminacją, wspierających dzieci i mniejszości czy też np. medyków zaangażowanych w przeciwdziałanie COVID-19.

06.07.2021

6 lipca Dniem Radcy Prawnego

Prawnicy

Dziś, po 35 latach, jesteśmy największym samorządem prawniczym w Polsce. Z tej okazji wszystkim radcom prawnym i aplikantom chciałbym złożyć najlepsze życzenia! - powiedział Maciej Bobrowicz, b. prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Życzenia z okazji Dnia Radcy Prawnego na Twitterze złożył też m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

06.07.2021

Polka we władzach Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Adwokat Małgorzata Surdek-Janicka, partner kierująca zespołem postępowań spornych w kancelarii CMS objęła stanowisko wiceprezesa w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Od 1 lipca br. będzie współkierować największą instytucją arbitrażową o globalnym zasięgu i ponad 100-letnim doświadczeniu w rozwiązywaniu międzynarodowych sporów gospodarczych.

06.07.2021

Sądy będą dostępniejsze dla niepełnosprawnych, sędziowie poćwiczą na symulatorach

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by sądy był bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planuje doposażenie w tym zakresie 35 sądów w całym kraju i przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla 3,5 tys. pracowników wymiaru sprawiedliwości. A wisienką na torcie ma być dokument zawierający ujednolicone zasady i wytyczne dla pozostałych sądów.

06.07.2021

PIE: e-KRS to dla przedsiębiorców przede wszystkim oszczędność czasu

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Cyfryzacja procesu składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego jest kolejnym elementem przenoszenia relacji obywatel-państwo i przedsiębiorca-państwo do sfery cyfrowej. Może to być znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, przede wszystkim jeśli chodzi o oszczędność czasu – ocenia Ignacy Święcicki, kierownik działu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

05.07.2021

E-doręczenia - prezes NRA pisze do Ministerstwa Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Powinna być zapewniona możliwość niezwłocznego usuwania i wyjaśniania w sekretariatach sądów powszechnych wszelkich nieprawidłowości w działaniu portalu informacyjnego sądu, zgłaszanych przez pełnomocników procesowych - o to w swoim piśmie apeluje do resortu sprawiedliwości Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

05.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski