Świat nauki dziękuje Bodnarowi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Pragniemy wyrazić Panu naszą wdzięczność i wielki szacunek za sposób pełnienia odpowiedzialnej funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich w trudnych czasach - napisała do prof. Adama Bodnara grupa naukowców. - Dziękujemy za pracę dla Polski i Polaków – odpowiedzialną, pełną zaangażowania i poświęcenia, niosącą ogromny potencjał edukacyjny - dodali w opublikowanym w piątek liście otwartym.

09.07.2021

Miało działać, nie działa - problem z połączeniem systemu notarialnego z e-KRS

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Miało, bo połączenie aktualnie nie działa, a notariusze informują pełnomocników by zachowywali papierowe wypisy aktów notarialnych i przesyłali je do sądu. Krajowa Rada Notarialna zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu.

09.07.2021

Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021 - rusza X edycja konkursu

Prawnicy

Młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą i przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych, mają szanse na wyróżnienia w tegorocznym konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. Ruszyła właśnie jego dziesiąta edycja, uczestników można zgłaszać - co ważne - do 5 września. Organizatorem jest Wolters Kluwer Polska.

09.07.2021

Rzecznik TSUE: Nie można kwestionować niezawisłości wszystkich sędziów powołanych w czasach PRL

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw do powzięcia wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności potencjalnie wszystkich polskich sędziów powołanych przed 2018 rokiem - stwierdził w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny. Wyrok w tej sprawie będzie odpowiedzią na pytania zadane przez sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza.

08.07.2021

Wierzyciele nadużywają zawezwania do próby ugodowej - MS chce to zmienić

Wymiar sprawiedliwości

Do przerwania biegu terminu przedawnienia dochodzi obecnie m.in. na skutek złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Nadużywają tego jednak wierzyciele. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w takich sytuacjach bieg przedawnienia był zawieszeny i to na czas trwania postępowania pojednawczego bądź mediacyjnego. Projektem zajmie się Sejm.

08.07.2021

Z jednych sądów orzeczenie przez portal, z innych nie - trudny start e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości

Sądy różnie podchodzą do kwestii doręczania pism procesowych, a konkretnie orzeczeń przez portal informacyjny sądów. W części - przykładem są sądy krakowskie - zarządzono by sędziowie korzystali na razie z drogi tradycyjnej, z kolei w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu rozszerzono katalog pism doręczanych przez portal. Prawnicy uważają jednak, że potrzebna jest interwencja ministerstwa.

08.07.2021

Prawnicy: Nie ograniczajcie obywatelom prawa do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich i organizacje zrzeszające prawników ogłosiły w środę memorandum, w którym domagają się uchylenia przepisów lub ich skutków oraz zaprzestania dalszych działań legislacyjnych ograniczających prawo do sądu i dostęp do sądu oraz ingerujących w niezależność, niezawisłość i samodzielność orzeczniczą sądów.

07.07.2021

Mediator łatwiej wywalczy swoje wynagrodzenie - MS chce zmienić przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Mediacja w dobie pandemii stała się szansą na odciążenie sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje więc zmiany dotyczące mediacji i list mediatorów. Na pierwszy ogień może pójść jednak kwestia wynagrodzeń - propozycja w tym zakresie znalazła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu, a według nieoficjalnych informacji Prawo.pl, ma pomóc mediatorom w sytuacji gdy strony nie chcą zapłacić.

07.07.2021

"Krzyształowe Serca" - radcowie prawni nagrodzeni za pomoc innym

Prawnicy Pomoc społeczna

Dziesięcioro radców zostało nagrodzonych 6 lipca za chęć bezinteresownego pomagania innym i wielkie serce. Dziewięć nagród przyznała kapituła, o dziesiątej zdecydowali internauci. Radcowie prawni nagrodzeni "Kryształowym sercem" - jak wskazywano - tworzą lepszy świat dla potrzebujących. Nagrodzono prawniczki i prawników walczących z dyskryminacją, wspierających dzieci i mniejszości czy też np. medyków zaangażowanych w przeciwdziałanie COVID-19.

06.07.2021

6 lipca Dniem Radcy Prawnego

Prawnicy

Dziś, po 35 latach, jesteśmy największym samorządem prawniczym w Polsce. Z tej okazji wszystkim radcom prawnym i aplikantom chciałbym złożyć najlepsze życzenia! - powiedział Maciej Bobrowicz, b. prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Życzenia z okazji Dnia Radcy Prawnego na Twitterze złożył też m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

06.07.2021

Polka we władzach Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Adwokat Małgorzata Surdek-Janicka, partner kierująca zespołem postępowań spornych w kancelarii CMS objęła stanowisko wiceprezesa w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Od 1 lipca br. będzie współkierować największą instytucją arbitrażową o globalnym zasięgu i ponad 100-letnim doświadczeniu w rozwiązywaniu międzynarodowych sporów gospodarczych.

06.07.2021

Sądy będą dostępniejsze dla niepełnosprawnych, sędziowie poćwiczą na symulatorach

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by sądy był bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planuje doposażenie w tym zakresie 35 sądów w całym kraju i przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla 3,5 tys. pracowników wymiaru sprawiedliwości. A wisienką na torcie ma być dokument zawierający ujednolicone zasady i wytyczne dla pozostałych sądów.

06.07.2021

PIE: e-KRS to dla przedsiębiorców przede wszystkim oszczędność czasu

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Cyfryzacja procesu składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego jest kolejnym elementem przenoszenia relacji obywatel-państwo i przedsiębiorca-państwo do sfery cyfrowej. Może to być znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, przede wszystkim jeśli chodzi o oszczędność czasu – ocenia Ignacy Święcicki, kierownik działu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

05.07.2021

E-doręczenia - prezes NRA pisze do Ministerstwa Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Powinna być zapewniona możliwość niezwłocznego usuwania i wyjaśniania w sekretariatach sądów powszechnych wszelkich nieprawidłowości w działaniu portalu informacyjnego sądu, zgłaszanych przez pełnomocników procesowych - o to w swoim piśmie apeluje do resortu sprawiedliwości Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

05.07.2021

Rząd szuka kandydata na nowego sędziego TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rozpoczyna się procedura wyłaniania polskiego kandydata na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027. Ogłoszenie o możliwości ubiegania się o nominację na ten urząd ma być zamieszczone w‍ poniedziałek 5 lipca na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

05.07.2021

SN: Prezes Iwulski pracuje nadal, mimo uchylenia immunitetu

Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski, któremu Izba Dyscyplinarna uchyliła w piątek 2 lipca br. immunitet, przyszedł w poniedziałek do pracy jak zwykle. Nadal wydaje polecenia jako prezes Izby, gdyż jego zdaniem Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Prokurator IPN postawi teraz prezesowi zarzuty karne popełnienia zbrodni komunistycznej, która nie przedawnia się.

05.07.2021

"Nie" dla zamrożenia płac i mobbingu w sądach - rozpoczęły się protesty

Wymiar sprawiedliwości

W wielu polskich sądach w poniedziałek rozpoczęły się protesty pod hasłem "Śniadania sądowe". Pracownicy wymiaru sprawiedliwości sprzeciwiają się zamrożeniu płac i mobbingowi w sądach. Protesty organizuje Krajowy Zarząd KNSZZ Ad Rem, a przedstawiciele związku biorą udział w posiedzeniu komisji budżetowej Krajowej Rady Sądownictwa.

05.07.2021

Zażalenia w sprawie izolacji sprawcy przemocy w katalogu spraw pilnych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dołączenia do katalogu spraw pilnych, czyli tych, które sądy mają rozpatrywać w pierwszej kolejności, także zażalenia na nakaz opuszczenia mieszkania lub zbliżania się do niego. To narzędzie, które policja od listopada ubiegłego roku może stosować wobec sprawców przemocy w rodzinie. W katalogu tym znajdą się też m.in. odwołania dotyczące zamówień publicznych.

05.07.2021

Trudne początki e-doręczeń - niejasne przepisy, nie w pełni funkcjonalny system

Wymiar sprawiedliwości

Od soboty, 3 lipca, sądy mają możliwość doręczania pism sądowych poprzez portal informacyjny sądu. Prawnicy wskazują, że przepisy są niejasne, a w aktach wykonawczych są luki. Jedni wieszczą Armagedon w wydziałach, sekretariatach i kancelariach, inni apelują o szybkie zmiany. Do tego dochodzi problem adwokatów i radców, którzy z portalu dotąd nie korzystali - może ich być nawet 30 tysięcy.

05.07.2021

Oświadczenie 75 sędziów SN: Izba Dyscyplinarna to nie sąd, rozstrzygnięcie ws. Iwulskiego nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej decyzja o uchyleniu immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu nie jest rozstrzygnięciem - stwierdza w oświadczeniu 75 sędziów Sądu Najwyższego, czynnych i w stanie spoczynku. Od wydanej w piątek uchwały przysługuje zażalenie do drugiej instancji (w ramach Izby Dyscyplinarnej), ale jest ona wykonalna natychmiast.

03.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski