Symulacja procesu w SN - Wilk skazany za połknięcie Czerwonego Kapturka

Prawo karne Szkoła i uczeń

Na największej sali Sądu Najwyższego zapadł wyrok skazujący Wilka za połknięcie babci i Czerwonego Kapturka - 10 lat ograniczenia wolności, dozór elektroniczny, zakaz opuszczania lasu i dozór kuratora. Była to rozprawa edukacyjna z udziałem znanych prawników w reżyserii Michała Zadary. W określeniu wymiaru kary uczestniczyły też przebywające na sali dzieci.

11.12.2018

Wiceszef KE: Nie wycofamy skargi do TSUE przeciw Polsce 

Wymiar sprawiedliwości

Podczas wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 traktatu o UE wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie zapowie wycofania się Komisji ze złożonej do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

11.12.2018

Irlandzki SN oceni, czy polskie sądy są praworządne

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ekstradycji Polaka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania skierowana została do Sądu Najwyższego Irlandii. Ma on rozstrzygnąć, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce może zagrażać jego prawu do uczciwego procesu.

11.12.2018

Pracownicy sądów rozpoczęli protest w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W poniedziałek rozpoczął się protest pracowników sądów. Domagają się podwyżek płac, a swoje niezadowolenie będą manifestować m.in. przez korzystanie ze zwolnień lekarskich. Akcja ma potrwać dwa tygodnie.

10.12.2018

RPO pyta o podstawy zatrzymania b. zastępcy szefa KNF

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prokuratory o informacje dotyczące okoliczności zatrzymania Wojciecha Kwaśniaka, a konkretnie czy doszło do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego, a jeśli tak to jakich. Pyta, czy b. zastępca przewodniczącego KNF złożył zażalenie.

10.12.2018

Prezydent ustawę o SN podpisze, bo jest zgodna z duchem jego projektu

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski sugeruje, że Andrzej Duda podpisze najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, "bo jest zgodna z duchem ustawy, którą w ubiegłym roku wniósł prezydent". I zapowiada, że nastąpi to przed 17 grudnia, bo wtedy mija 21-dniowy termin na decyzję.

10.12.2018

Apelacje białostocka i łódzka też nie będą opiniować kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejne apelacje - Białostocka i Łódzka - postanowiły wstrzymać się z opiniowaniem kandydatów na sędziów do czasu odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania dotyczące legalności powołania Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej takie uchwały podjęły zgromadzenia sędziów m.in. w Gdańsku, Gorzowie, Krakowie, Rzeszowie, Suwałkach.

09.12.2018

Ziobro: Byłych szefów KNF zatrzymano, by ich przesłuchać

Prokuratura

Podejrzanych ws. niedopełnienia obowiązków ws. SKOK Wołomin zatrzymano, by właściwie ich przesłuchać - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, gdyby wezwano ich listownie, to wiązałoby się to z ryzykiem, że ustalą wspólną wersję.

09.12.2018

Prawnicy: Jakość pracy i komunikacja sposobem na "wolne sądy"

Wymiar sprawiedliwości

Poprawa jakości pracy zarówno adwokatów jak i sędziów, wzajemny szacunek i współpraca także w przyszłości - to w ocenie prawników sposoby na zapewnienie praworządności i niezależności polskich sądów. Prezes SN Stanisław Zabłocki uważa, że sądownictwo powinno się też bardziej otworzyć nie tylko na adwokatów, ale też radców prawnych i notariuszy.

08.12.2018

NRA chce promować kancelarie przyjazne mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Kancelarie, które swoich klientów informują i doradzają im alternatywne metody rozwiązywania sporów, a także ułatwiają korzystanie z usług adwokata-mediatora, będą otrzymywać znak "Kancelaria Przyjazna Mediacji". W ten sposób Naczelna Rada Adwokacka chce promować prawników zaangażowanych w promowanie tej metody.

08.12.2018

Sędziowie z Krakowa też nie zaopiniują kandydatów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wstrzymujemy się z opiniowaniem kandydatów do objęcia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych m.in. przez Sąd Najwyższy, przez sądy powszechne oraz przez NSA - oświadczyli sędziowie apelacji krakowskiej. I domówili zaopiniowania kandydatów do SA.

07.12.2018

Kolejne zarzuty dla pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dopuszczanie się prania brudnych pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów cywilnoprawnych z firmami, które przywłaszczały pieniądze Sądu Apelacyjnego w Krakowie - usłyszała kolejna grupa pracowników tego sądu.

07.12.2018

Gersdorf: KRS powinna poczekać na opinie o kandydatach na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Stwierdzenie Krajowej Rady Sądownictwa, że w procesie nominacyjnym sędziów do sądów powszechnych nie potrzebuje opinii zgromadzeń, uderza w samorządność sędziów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. W jej ocenie Rada, nawet jeśli zgodnie z przepisami nie jest związana takimi opiniami, powinna na nie poczekać.

07.12.2018

Gersdorf dziękuje adwokatom broniącym sędziów, Trela zapewnia, że wsparcie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Pięknie się stało, że środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w obronie Konstytucji i praworządności - podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, otwierając konferencję "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej". Z kolei prezes NRA Jacek Trela zapewnił, że adwokaci będą zawsze pomagać sędziom odpowiadającym dyscyplinarnie za działania propaństwowe i prospołeczne.

07.12.2018

RPO: Potrzebne systemowe zmiany przepisów o "małym świadku koronnym"

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja "małego świadka koronnego" bywa nadużywana zarówno przez osoby, które chcą w ten sposób obniżyć sobie karę, jak i przez śledczych, którzy dzięki takim zeznaniom zyskują potrzebne, choć mało wiarygodne dowody - oceniają eksperci RPO. Apelują o wprowadzenie zmian, które umożliwią m.in. skuteczną ich weryfikację.

06.12.2018

KRS wybierze sędziów i bez opinii sędziowskich zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości

Opinie zgromadzeń lub kolegiów sędziów nie są konieczne w procesie nominacyjnym do sądów powszechnych - wynika z uchwały podjętej przez Krajową Radę Sądownictwa. To odpowiedź na uchwały zgromadzeń sędziów m.in. Apelacji Gdańskiej i Okręgu Gorzowskiego, które odmówiły udziału w procedurze opiniowania kandydatów.

06.12.2018

Funkcjonariusze Służby Więziennej pojadą na misję - jest projekt MS

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce by funkcjonariusze Służby Więziennej, podobnie jak inne służby mundurowe, mogli być oddelegowywani poza granice kraju by brać udział w misjach pokojowych, akcjach zapobiegania aktom terroru, ratowniczym a także szkoleniom i ćwiczeniom. Projekt trafił właśnie do opiniowania.

06.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski