MS nie będzie uściślać "tarczowych" przepisów o terminach przedawnienia

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

RPO zwrócił się do resortu sprawiedliwości w sprawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową "odwieszających" terminy przedawnień. Miał wątpliwości, czy na ich mocy następuje wznowienie czy rozpoczęcie. Wiceminister Marcin Warchoł nie ma jednak wątpliwości, że chodzi o rozpoczęcie dalszego biegu.

24.09.2020

Nowi liderzy praktyk w Baker McKenzie

Rynek

Kancelaria Baker McKenzie ogłosiła nowych liderów dwóch praktyk: na czele Praktyki Nieruchomości i Inwestycji Budowlanych stanął dr Mateusz Grabiec, natomiast Praktyką Energetyki i Infrastruktury będzie kierował mec. Michał Piekarski.

23.09.2020

Krajowy Zjazd Adwokatury dopiero w... marcu 2021 r.

Prawnicy Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę zmieniającą termin zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury. Decyzją NRA Zjazd ma się odbyć w dniach 19-21 marca 2021 roku w Bydgoszczy. Wcześniej planowano go na koniec listopada.

23.09.2020

Przemysław Rosati kandyduje na prezesa NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Przemysław Rosati ogłosił na ostatnim posiedzeniu NRA, że będzie kandydował na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Krajowy Zjazd Adwokatury zaplanowany został na marzec 2021 r. Nie wiadomo jeszcze w jakiej formule zostanie zorganizowany.

23.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja za kontynuacją procedury ws. praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nie ma podstawy do tego, żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier - zapowiedział minister ds. europejskich sprawujących w tym półroczu prezydencję Niemiec Michael Roth. I zapowiedział, że niemiecka prezydencja w grudniu planuje przeprowadzić wysłuchanie Polski i Węgier w tej sprawie.

22.09.2020

TSUE: W styczniu opinie rzecznika, potem wyroki w sprawie nowych sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE 12 stycznia 2021 r. wyda opinie w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących sędziów Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka. Podczas wtorkowej rozprawy ich pełnomocnicy przekonywali, że Izba SN, która decydowała w ich sprawach, została powołana z naruszeniem prawa, a przedstawiciele rządu, że pytania są nieuzasadnione.

22.09.2020

TSUE odpowie, czy nowi sędziowie SN mogą orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęła we wtorek analizę pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz powołanych do nich osób przy udziale nowej KRS. Trybunał odpowie, czy zasiadające w tych izbach osoby zostały powołane legalnie i czy ich orzeczenia są wiążące.

22.09.2020

Radcy prawni szykują się na krajowy zjazd - termin początek listopada

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

7 listopada i w sposób tradycyjny ma odbyć się XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Ze względu na obostrzenie nie są jednak planowane długotrwałe debaty - choćby nad zmianami w kodeksie etyki. Podczas zjazdu mają być przeprowadzone m.in. głosowania nad sprawozdaniami ustępujących władz i wybór nowych.

22.09.2020

Nie wydamy ściganych ENA, bo Holandia pyta o niezależność polskich sądów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Stołeczny sąd okręgowy odmówił wykonania wystawionego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania, bo ma poważne wątpliwości, co do niezależności holenderskich organów władzy sądowniczej. Drugim wskazanym przez polskiego sędziego argumentem było to, że "strona holenderska od ponad dwóch lat nie wykonała żadnego polskiego ENA,

21.09.2020

Strasburg: Trybunał zajmie się szykanami wobec sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargę złożoną przez sędziego warszawskiego Sądu Okręgowego Igora Tuleyę w związku z wszczętymi przeciwko niemu postępowaniami dyscyplinarnymi. Przedmiotem oceny Trybunału ma być naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego.

21.09.2020

We wtorek TSUE rozpatrzy pytania o powołanie sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dwie kolejne sprawy dotyczące sędziów z Polski rozpatrzone zostaną 22 września przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania prawne dotyczą Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka, a chodzi w nich o to, czy powołane w politycznej procedurze do Sądu Najwyższego osoby mogą być uznawane za niezawisłych sędziów i czy polski sąd może oceniać status takich osób.

21.09.2020

Wybory dzielą adwokaturę - jedni czekają, inni szykują się na formułę hybrydową

Prawnicy

Koronawirus postawił izby adwokackie przed nie lada wyzwaniem. Jesienią miały się odbyć przesunięte zgromadzenia, istotny punkt procedury wyborczej. Część izb - ze względu na epidemię - na razie ich nie organizuje i czeka na ruch Ministerstwa Sprawiedliwości, które obiecało wsparcie legislacyjne. Są też takie - jak izby w Krakowie czy Wrocławiu - które przygotowują się na wersję hybrydową.

21.09.2020

Przemysław Czarnek może zostać nowym ministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Poseł PiS Przemysław Czarnek, prawnik konstytucjonalista z KUL, może w poniedziałek zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości - wynika z nieoficjalnych informacji.

20.09.2020

Przez dwa lata działalności Izba Dyscyplinarna SN rozstrzygnęła 474 sprawy

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu dwóch lat od powstania Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zakończyła 474 sprawy prawników, wydając łącznie 606 orzeczeń. Łącznie wpłynęło do niej 647 spraw. Najwięcej z nich, bo 259 dotyczyło prokuratorów i sędziów sądów powszechnych - 183 sprawy.

19.09.2020

Kontakty z rodzicem - luki w przepisach uderzają w dzieci i... kuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Koronawirus spotęgował problem utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem. Sposobem na najtrudniejsze sytuacje ma być udział w kontaktach kuratora, ale problem w tym, że przepisy są niedoskonałe, a wyjątkowe narzędzie w wielu sprawach staje się wieloletnią normą. Kuratorzy sądowi mówią o potrzebnych zmianach standardów, ale także prawa.

19.09.2020

W dobie COVID-19 trudny dostęp do sądowych akt - RPO ponownie interweniuje

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W związku z koniecznością zaskarżenia wcześniejszej decyzji obywatel chciał zapoznać się z dokumentami w sądzie. Usłyszał, że ma przyjść 2 października – tymczasem termin na zaskarżenie mija już zaraz. RPO w piśmie do sądu apeluje o ustalanie priorytetów w dostępie do akt sądowych.

19.09.2020

Posłowie PiS poprzez TK chcą zakończyć kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Grupa posłów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem dotyczącym zgodności z konstytucyją ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku niewybrania następcy. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. TK ma zająć się sprawą 20 października.

18.09.2020

MS: Jest dobrze, nie trzeba lepszego dostępu zatrzymanego do obrońcy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w zakresie dostępu zatrzymanego do adwokata czy radcy prawnego są od dłuższego czasu postulowane przez samorządy prawnicze i obrońców praw człowieka. Wskazują oni, że polskie realia odbiegają od międzynarodowych standardów. Ministerstwo - w odpowiedzi przesłanej NRA - informuje, że obecnie nie planuje takich prac legislacyjnych, a obowiązujące przepisy są wystarczające.

18.09.2020

Pisemne zeznania coraz bardziej popularne w sądach, chociaż prawnicy mają wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy, w związku z koronawirusowymi obostrzeniami, zaczęły niemal masowo sięgać po zeznania świadków na piśmie i to mimo że wcześniej podchodziły do tej zmiany raczej ostrożnie. A pełnomocnicy skarżą się, że procedura jest nadużywana i wieszczą liczne apelacje. Sędziowie uspokajają, że praktyka się dopiero kształtuje,

18.09.2020

Adam Bodnar odznaczony Orderem Legii Honorowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas czwartkowej uroczystości w rezydencji ambasadora kończący kadencję Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar otrzymał insygnia kawalera Orderu Legii Honorowej. - Jest pan prawdziwym strażnikiem praw obywatelskich i wartości, pana głos jest ważny, liczą się z nim zarówno pana rodacy, jak i cała Europa - powiedział ambasador Francji Frederic Billet.

17.09.2020