„Dlaczego tu nie ma kobiet”? – w taki, nieco prowokacyjny sposób, pytali uczestnicy warsztatów prawnych, prowadzonych przez poznańskich prawników.  Dla wkraczających w dojrzałe życie ludzi obawy związane ze znalezieniem się na rynku pracy czy pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi i społecznymi wydają się być dziś najbardziej interesującymi zagadnieniami. Chodzi zarówno o problemy instytucjonalne, jak i, a może przede wszystkim, kwestie prawne. To bowiem dzięki nim, możemy napotykać na ułatwienia lub utrudnienia w codziennym życiu.

Równość i niedyskryminacja

- Mając na uwadze wysoką świadomość i otwartość społeczną osób, które odwiedzają Festival PolandRock (wcześniej Przystanek Woodstock), a także ich dojrzałość, zaproponowaliśmy jako jeden z tematów warsztatów podczas tegorocznej edycji imprezy tematy dotyczące wspierania równości i przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji, z jakimi młodzi ludzie, zwłaszcza kobiety, mogą zderzyć się już dziś. Dotyczą one każdego niemal aspektu funkcjonowania w społeczeństwie – mówi Elżbieta Czarnecka-Hempowicz, radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, współorganizatorka warsztatu. Temat ten okazał się jak najbardziej „trafiony” i wywołał mądrą, dojrzałą dyskusję, skłaniając uczestników do ciekawych refleksji.

 


Zaskoczyło nas, że młodzież potrafiła bezbłędnie wskazać na przyczyny diagnozowanie w badaniach statystycznych jako źródła mniejszej aktywności kobiet, wskazując m.in. wykluczenie transportowe, większe zaangażowanie kobiet w prace opiekuńcze nad dziećmi i starszymi członkami rodziny oraz dyskryminację w zatrudnieniu – relacjonuje Elżbieta Czarnecka-Hempowicz, wskazując również, że dużo uwag dotyczyło zachowań społecznych jako przyczyn ograniczających kobietom wejście na rynek czy „tradycyjnego” pojmowania ról kobiety i mężczyzny w rodzinie. - Jak się okazało podczas rozmów z uczestnikami, pracodawcy nadal pytają podczas rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatkami o plany zajścia w ciążę - choć wydawałoby się, że od dawna już pozostaje w świadomości, że pytania te mają charakter dyskryminacyjny – zauważa Elżbieta Czarnecka-Hempowicz.

 

Potwierdziła to również dr Hanna Machińska, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspertka od dyskryminacji, która włączyła się aktywnie w warsztat. - Posługując się konkretnymi przykładami, uczestnicy pytali między innymi o sposoby radzenia sobie z dyskryminacją w pracy. Widać było, że ten temat jest im znany – stwierdza Elżbieta Czarnecka-Hempowicz. Odnotowuje, że młodzi ludzie aktywne wzięli udział również w dyskusji o parytetach. – Choć zdania były tu często rozbieżne i dyskusja burzliwa, to ostatecznie większość doszła do przekonania, że jako instytucja przejściowa i umiejętne zastosowana - mogą się sprawdzić, natomiast większe znaczenie w wyrównaniu szans należy położyć na właściwą edukację dziewczynek i zmiany społeczne, czyli np. odejście od przypisywania kobietom tradycyjnych ról lub zawodów – mówi Elżbieta Czarnecka-Hempowicz. Zdaniem organizujących i prowadzących zajęcia poznańskich prawników, warsztat pokazał, że młodzież ma wiele do powiedzenia w tym temacie. - Co więcej sama aktywnie poszukuje rozwiązań problemu nazywanego luką płacową. Warto wspomnieć, że Unia Europejska pracuje właśnie nad dyrektywą o jawności wynagrodzeń, która ma sprzyjać zmniejszeniu dyskryminacji w zatrudnieniu – podsumowuje Elżbieta Czarnecka-Hempowicz.

Potrzebna obywatelska debata i praktyczne rady

- Obserwując uczestników warsztatów, można powiedzieć, że rośnie społeczeństwo obywatelskie, świadome i aktywnie biorące w dyskusji publicznej, co cieszy i zachęca radców prawych do dalszej aktywności i prowadzenia edukacji wśród młodzieży – mówi radca prawny Michał Pankiewicz, który także współorganizował i prowadził warsztaty.

Radcowie z Poznania, przez cały czas trwania Festivalu PolandRock, prowadzili też bezpłatną poradnię prawną pod nazwą „#zapytajradcę”.  Kolejki do nich ustawiały się także długo po wyznaczonych godzinach porad. Stałym elementem namiotu radców prawych były konkursy prawne z nagrodami, które w miękki sposób budują wśród uczestników festiwalu wiedzę prawną. Jak wskazują radcy, w tej właśnie części działalności ich namiotu powróciło „Koło tortury”, ale także pojawiła się nowość konkurs „Traf w organy władzy”.  W organy trafił między innymi nowy Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek - bezbłędnie odpowiadając na pytania.

- Pol’and’Rock Festival już dawno przestał być imprezą wyłącznie muzyczną. Jest to miejsce kolorowe i bezpieczne, gdzie uczestnicy przybywają całymi rodzinami – zauważa radca prawny Michał Pankiewicz. Jak relacjonuje, właśnie z uwagi na liczny udział dzieci, radcowie prawni przygotowali specjalnie dla nich przedstawienie kostiumowe „Świnka Chrumka przed sądem”. Pełen humoru spektakl miał za zadanie wyjaśnić najmłodszym, jak wygląda proces karny i kto w nim występuje. Starszym zaś, że radca prawny – tak jak adwokat – może pełnić w procesie karnym rolę obrońcy.

W dniach 28.07.2021 – 1.08.2021 r. miała miejsce 27 edycja festiwalu Pol’and’Rock Festival organizowanego przez Fundację WOŚP. Oprócz muzyki, od wielu lat jego integralną częścią jest także strefa Akademii Sztuk Przepięknych (ASP) stanowiąca przestrzeń dyskusji uczestników imprezy z organizacjami społecznymi i samorządowymi. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu współtworzyła ASP, już trzeci raz reprezentując cały samorząd radcowski.