W Warszawie wystartował Global Legal Hackathon - maraton prawniczego programowania

Nowe technologie LegalTech

Od piątku 6 marca w ponad 20 krajach, kilka tysięcy uczestników stara się stworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. W Warszawie o finał w Londynie i 10 tys. zł walczy 20 zespołów. Jesteście szczęściarzami, bo tworzycie przyszłość – powiedział im Richard Susskind, światowej sławy guru LegalTech.

06.03.2020

TK w kwietniu oceni wstrzymane przez prezydenta zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 15 kwietnia wyznaczył rozprawę w sprawie nowelizacji kodeksu karnego, którą w czerwcu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda skierował do TK przed jej podpisaniem. Zmiany zmierzają m.in. do podwyższenia kar za wiele przestępstw, ale zarzuty prezydenta dotyczą kwestii proceduralnych.

06.03.2020

Zbrodnie w Afganistanie pod lupą Trybunału w Hadze

Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zgodził się na wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Afganistanie. Chodzi o żołnierzy amerykańskich, ale także afgańskich i talibów. W sprawie przewija się jednak też polski wątek - tajne więzienia CIA.

06.03.2020

Apel do kandydatów na prezydenta o zniesienie przestępstwa zniesławienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Press Club Polska oraz dziewięć innych organizacji pozarządowych, m.in. dziennikarzy, wydawców oraz zajmujących się wolnością słowa i prawem do informacji, zwróciły się do osób kandydujących na urząd Prezydenta RP z pytaniami dotyczącymi możliwości zniesienia art. 212 kodeksu karnego, czyli przestępstwa zniesławienia.

05.03.2020

Wysłuchanie w Senacie: Zmiany w KRS, ale nie całkiem powrót do przeszłości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powrót do wyboru członków KRS przez sędziów oraz uwzględnienie w nim czynnika społecznego poprzez powołanie Rady Społecznej są pożądanymi zmianami - przekonywała większość uczestników zorganizowanego w czwartek wysłuchania publicznego ws. senackiego projektu ustawy o KRS.

05.03.2020

Niewiarygodny jak świadek koronny - luka w przepisach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Instytucja świadka koronnego co do zasady ma pomagać służbom i prokuraturze w rozwiązaniu trudnych dowodowo spraw. W wielu z nich "nawróceni" przestępcy stanowią istotne źródło informacji. Problem w tym - że jak wskazują eksperci - praca z nimi jest jak stąpanie po cienkim lodzie, tym bardziej, że nie ma przepisu, który zobowiązywałby do dokładnej weryfikacji tego co mówią.

05.03.2020

W prokuraturach też batalia o wynagrodzenia - w Łodzi spór zbiorowy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Różnice w wynagrodzeniach pracowników łódzkich prokuratur sięgają obecnie nawet ponad 2 tys. zł. Związkowcy chcieli to zmienić - bo według nich takie różnice nie mają uzasadnienia. A z powodu braku odzewu weszli właśnie w spór zbiorowy. Podobna sytuacja może być w innych jednostkach. Do tego dochodzi krytyczna ocena projektu rozporządzania dotyczącego wynagrodzeń.

05.03.2020

Korupcja w Polsce coraz większym problemem, choć zwykłe łapówki przechodzą do lamusa

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polskie przepisy nie są dostosowane do zmiany charakteru korupcji w Polsce. Czasy, kiedy w Polsce przez korupcję rozumiało się niemal wyłącznie dawanie i przyjmowanie łapówek, dawno przeminęły - wskazuje Fundacja Batorego i dodaje, że konieczna jest m.in. reforma służby cywilnej, która powinna rozciągnąć jednolite standardy pracy urzędników na wszystkie typy instytucji rządowych.

04.03.2020

TK ogłosi dziś, czy można wnioskować o wyłączenie sędziego wybranego przez nową KRS

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie konstytucyjności wniosków o wyłączanie sędziów, z uwagi na fakt, że dany sędzia został wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Wniosek w tej sprawie sformułowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. To jedna z serii spraw dotyczących tego zagadnienia, które trafiły do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r.

04.03.2020

Trwają prace nad ustawą naprawczą - krytykuje ją nie tylko MS, ale i prawnicy

Wymiar sprawiedliwości

Senacki projekt w założeniu ma implementować wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r. - zakłada wygaszenie obecnej kadencji Krajowej Rady Sądownictwa oraz uchylenie podjętych przez nią uchwał. Resort sprawiedliwości podnosi, że jest niekonstytucyjny. Prawnicy, że to krok w dobrym kierunku, ale z brakami.

04.03.2020

Trwa konflikt wokół podwyżek dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W lutym Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowania projekt rozporządzenia podnoszący dolną i górną granicę wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości. I o ile pierwsza kwestia nie budzi zastrzeżeń, o tyle druga - bardzo duże. Związki mówią o tworzeniu kominów płacowych, a nieoficjalnie - warunków do rozwoju nepotyzmu.

04.03.2020

TK 31 marca oceni zgodność uchwały trzech izb SN z konstytucją i traktatem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 31 marca wyznaczył rozprawę w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego styczniowej uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Premier chce zbadania jej zgodności m.in. z konstytucją, Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych UE.

03.03.2020

Za przemoc domową na bruk - rząd proponuje zmiany w prawie

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sprawca przemocy, który zagraża życiu lub zdrowiu domowników ma dostać od policjantów bezzwłoczny nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Nawet wtedy kiedy przed policją ucieknie - projekt zmian w procedurze cywilnej przyjął rząd. Projekt chwalą i organizacje pozarządowe i Rzecznik Praw Obywatelskich, choć mają uwagi.

03.03.2020

Kancelaria DLA Piper doradzała w finansowaniu projektu Forest

Rynek

Kancelaria DLA Piper doradzała konsorcjum czterech banków Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, PKO Bank Polski i Bank Pekao w związku z udzieleniem HB Reavis kredytu w wysokości 162 milionów euro na budowę kompleksu biurowego Forest.

03.03.2020

TSUE nie przesłucha sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek Polski o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku KE o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha w tej sprawie strony postępowania.

03.03.2020

Gowin: Poprzemy zmiany w sądach, ale ewolucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy spłaszczyć strukturę sądów i upraszczać struktury sądowe oraz przyśpieszyć informatyzację sądów - twierdzi szef partii Porozumienie Jarosław Gowin. I deklaruje, że w tego rodzaju rozwiązaniach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może liczyć na 100 proc. poparcie ze strony jego ugrupowania.

03.03.2020

Dziś TK zajmie się sporem kompetencyjnym z wniosku marszałek Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek w samo południe Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmie się sporem kompetencyjnym pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. Wniosek w tej sprawie złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów.

03.03.2020

RPO do TSUE: Jest problem sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Problem postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów ma w Polsce charakter systemowy - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że ustawa "represyjna" z 20 grudnia 2019 r. wprowadziła mechanizm faktycznie uniemożliwiający wykonywanie niektórych orzeczeń TSUE.

03.03.2020