Prawo.pl
Nowe prawo ma przymusić dyrektorów szpitali do egzekwowania obowiązku lekarzy uprzedniego powiadamiania na piśmie o zamiarze korzystania z klauzuli sumienia. Jednocześnie kodeks pracy nie pozwala odmówić zatrudnienia pracownika ze względu na jego wyznanie czy pogląd na aborcję. Dlatego, aby zabezpieczyć prawo kobiety do aborcji w szpitalu, do którego się zgłosi, konieczne może być wyłączenie klauzuli sumienia w publicznych podmiotach leczniczych.
Katarzyna Nocuń
13.03.2024
Pacjent
Mimo krytyki i apeli o nowelizację, od 14 marca pijany kierowca będzie mógł straci samochód. O przepadku decydować będzie sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila. Przy spowodowaniu wypadku ta granica będzie niższa - do konfiskaty wystarczy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli kierowca nie będzie właścicielem auta, w grę wchodzić będzie jego równowartość. Eksperci wieszczą wzrost opłat za leasing i ubezpieczenia, ale też wskazują niekonstytucyjność przepisów.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Aleksandra Partyk
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, zajmujący się ściganiem zbrodniarzy wojennych i przeciwko ludzkosci wybrał na trzyletnią kadencję prezesa trybunału japońską sędzię Tomoko Akane. Jest ona jedną z trojga sędziów, którzy w 2023 roku wydali nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Drugim z nich był Rosario Salvatore Aitala, a trzecim - Sergio Gerardo Ugalde Godinez z Kostaryki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2024
Prawnicy
Osoby po aplikacji notarialnej mogą zdawać egzamin wyłącznie w izbie, w której odbyły aplikację. Natomiast kandydaci, którzy przystępują do egzaminu notarialnego na podstawie alternatywnych kryteriów, mogą go zdawać w izbie zgodnej z miejscem zamieszkania. Zdaniem RPO sytuacja wszystkich kandydatów powinna być równa, a obie grupy powinny mieć możliwość zdawania egzaminu w dowolnie wybranej izbie notarialnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2024
Prawnicy
Nie wszystkie potrzeby różnych grup osób z niepełnosprawnościami uwzględniono w dwóch projektach Ministerstwa Sprawiedliwości – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W szczególności chodzi o osoby głuche i z ADHD. Rzecznik zwraca także uwagę, że projektowane zmiany powinny również dotyczyć osób, które nie posiadają prawnie orzeczonej niepełnosprawności, a mają widoczne szczególne potrzeby.
Beata Dązbłaż
12.03.2024
Niepełnosprawność
Wyrażam solidarność z prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędzią Piotrem Schabem i jego zastępcami oraz wzywam Ministra Sprawiedliwości do powstrzymania się od działań łamiących prawo i godzących ostatecznie w dobro obywateli – napisała w swoim oświadczeniu dr hab. Małgorzata Manowska, pierwsza Prezes SN. Podziela ona pogląd, że odwołanie prezesa Schaba nie wywołało skutków prawnych. Każdy z sędziów, który podejmie próbę objęcia funkcji – popełni przestępstwo i delikt dyscyplinarny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2024
Prawnicy
Sąd Najwyższy w postanowieniu dotyczącym niewykonalności zapisu na sąd polubowny z powodu niemożności poniesienia kosztów postępowania arbitrażowego przez powoda podważył tradycyjne założenia instytucji arbitrażu. Jednakże, z uwagi na nowatorski charakter tej decyzji, niejasne jest, w jaki sposób sądy będą stosować wytyczne wypracowane przez Sąd Najwyższy w postanowieniu ani czy w ogóle będą je brać pod uwagę - piszą Paweł Bukiel i Vladyslav Semerynskyi, Squire Patton Boggs Warszawa.
Vladyslav Semerynskyi Paweł Bukiel
12.03.2024
Prawo cywilne
Dziś pojęcie dowód z dokumentu ma inne znaczenie niż 10 lat temu. Dlaczego? Ustawodawca musi stale nowelizować przepisy wychodząc naprzeciw rozwojowi technologii i informatyzacji społeczeństwa, które determinują to, jakimi środkami dowodowymi strony posługują się w celu dochodzenia roszczeń bądź obrony w procesie - pisze Ewelina Rogala, radca prawny Kancelaria Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.
Ewelina Rogala
12.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sądy zaczynają się spierać czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec sędziów, w tym tzw. neo-sędziów - z wydziałów wykonawczych. Jeśli przyjąć, że nie sprawują oni wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - nie ma ku temu podstaw. Obrońcy i część sędziów wskazują, że to ślepa uliczka, bo przecież chodzi o kwestie kluczowe z punktu widzenia praw człowieka. A to taki sam sędzia jak każdy inny - musi być bezstronny i niezawisły.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
12.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Młodszy referent z jednej z prokuratur postanowił kandydować do rady swojego miasta. Zwrócił się w tej sprawie do przełożonych, a ci poinformowali go, że nie mogą na to wyrazić zgody, bo stoją temu na przeszkodzie przepisy ustawy o pracownikach sądów i prokuratur - zakazujące wykonywania przez urzędnika zajęć podważających zaufanie do prokuratury. Innego zdania są związkowcy, którzy uważają, że w tym zakresie zakazu nie ma i nie trzeba prosić o zgodę.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2024
Prokuratura Wybory
Samorząd adwokacki odmówił zwolnienia z opłat za aplikację aplikantce, która samotnie opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością. Argumentował, że niepełnosprawność dziecka powstała przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego, więc sytuacja aplikantki nie jest wyjątkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządu adwokackiego do WSA.
Agnieszka Matłacz
11.03.2024
Prawnicy
Sądowa kontrola czynności operacyjnych służb specjalnych, w tym podsłuchów, jest iluzoryczna. Ale to nie wina sędziów, lecz braku procedur. Trwa wolna amerykanka na użytek polityków. Wniosek o kontrolę operacyjną kierowany do sądu powinien określać cele, zakres i sposób kontroli, a także zakres czasowy gromadzenia danych i ich niszczenia – wskazują prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Terminy przedawnienia deliktów dyscyplinarnych w stosunku do osób wykonujących zawody prawnicze nie zostały wstrzymane przez ustawę covidową z 2 marca 2020 r. Ustawa ta nie miała bowiem zastosowania do postępowań dyscyplinarnych, gdyż dotyczyła terminów przedawnienia przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, do których nie zalicza się przewinień naruszających zasady etyki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2024
Prawnicy
W wyniku licznych, nieprzemyślanych zmian dokonanych w ciągu ostatnich ośmiu lat, kodeks postępowania cywilnego jest w stanie kompletnego rozkładu – uważa Jacek Gudowski, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. I dodaje, że nie da się go naprawić, trzeba stworzyć nowy. Wskazuje, że święte zasady procesu sądowego, które naruszono, to m.in. kolegialność i jawność orzekania.
Krzysztof Sobczak
11.03.2024
Prawo cywilne
Osoby spłacające kredyty konsumenckie są bombardowane nieuczciwymi ofertami spółek, specjalizujących się w pozwach lub skupujących roszczenia. Chcą one wywalczyć na ich rzecz zwrot odsetek od prowizji z powołaniem się na sankcję kredytu darmowego. Skorzystanie z takiej oferty może być jednak ryzykowne. Polskie sądy orzekają różnie a na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać.
Regina Skibińska
11.03.2024
Banki Kredyty

Mnożą się wnioski o wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wnioski o wyłączenie sędziów zdecydowanie spowalniają rozpoznawanie skarg w Sadzie Najwyższym. W czwartek, 7 marca, sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gierszon wydała postanowienie o wyłączeniu sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy oskarżonej z Fundacji Lux Veritatis. A dzień wcześniej sędzia Maciej Pacuda skutecznie wyłączył trzech neo-sędziów Izby Pracy SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projekt zespołu Five Stars, który miałby umożliwić osobie doświadczającej przemocy, ale też pokrzywdzonej przestępstwem, szybki kontakt ze służbami i równoczesne nagrywania zdarzenia, wygrał tegoroczny Legal Hackathon 2024. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż w szranki stanęło 30 zespołów. II miejsce zajął zespół SwarmCheck AI, za narzędzie do weryfikowania tez i przesłanek prawniczych a III - School Street 17 za aplikację umożliwiającą m.in. wycenę usług prawniczych.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kończy się Legal Hackathon 2024 - w niedzielę, 10 marca, 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty umożliwiające wykorzystanie możliwości AI do usprawnienia pracy w kancelariach prawniczych ale też działach prawnych, już wkrótce poznamy zwycięzców. 6. edycja Legal Hackathonu jest rekordowa - samych uczestników było 160.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
10.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nastolatka bawiła się z koleżanką zapałkami i spowodowała pożar, wszystko działo się poza jej domem, kiedy teoretycznie miała być pod opieką babci drugiej dziewczynki. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał jednak, że skoro matka miała z nią kontakt, to ponosi odpowiedzialności majątkową za skutki tego zdarzenia. Uwzględnił przy tym w całości powództwo ubezpieczyciela, który domagał się 208 tys. złotych.
Aleksandra Partyk
09.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ponad 30 zespołów już drugi dzień intensywnie pracuje nad najlepszymi rozwiązaniami, które wykorzystując możliwości AI, usprawnią prace w kancelariach prawniczych. 6. edycja Legal Hackathonu mocno się rozkręca, a na stole są takie pomysły jak choćby automatyzacja rozwodów czy usprawnienie mediacji. Wielki finał już w niedzielę, a w sobotę - 9 marca - maraton może obserwować publiczność.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2024
Wymiar sprawiedliwości

SN: Skarga w sprawie usługi pre-paid odrzucona

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej w sprawie niedozwolonej klauzuli w prawie telekomunikacyjnym. Mimo, że sąd w II instancji orzekał jednoosobowo, Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zauważyła, że zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie został wydany przed 27 kwietnia 2023 r. Czyli zanim zaczęła obowiązywać uchwała Izby Pracy SN kwestionująca jednoosobowe składy "covidowe".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.03.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Syndyk Getin Noble Bank planuje zawierać z frankowiczami ugody - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy niezbyt wierzą tym zapewnieniom. Uważają, że wnioski o zawezwanie do próby ugodowej, które obecnie otrzymują kredytobiorcy, służą jedynie do zawieszenia biegu przedawnienia. Wskazują też, że ugody wymagałyby zgody rady wierzycieli, co wcale nie jest takie oczywiste.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.03.2024
Banki Kredyty frankowe
System nieodpłatnej pomocy prawnej wymaga nie tylko zmian, ale przede wszystkim kompleksowego spojrzenia. Populistyczne pomysły – np. by był dostępny dla każdego, nie pomagają. Co gorsza, uderzają w prawników, którzy próbują znaleźć swoje miejsce na rynku - mówi Dorota Kulińska, adwokat, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sztuczna inteligencja może o 98 proc. skrócić czas potrzebny arbitrom do rozstrzygania spraw online. Ultima Ratio we współpracy z Microsoft pracuje nad wprowadzeniem AI, która ma pomóc m.in. w przygotowywaniu projektów uzasadnień orzeczeń, sprawdzaniu reprezentacji stron oraz prawidłowości doręczeń pozwów - poinformował serwis Prawo.pl radca prawny Robert Szczepanek, założyciel platformy Ultima RATIO.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2024
W dobie postapandemicznego kryzysu gospodarczego i wysokiej inflacji do sądów coraz częściej trafiają wnioski zarówno o podwyższenie, jak i obniżenie alimentów. Zdarzają się też sytuację, że strony wnosząc o alimenty wskazują, że powinny ona zostać przyznane za okres wcześniejszy niż data pozwu. Sądy to uwzględniają, o ile strona dobrze udokumentuje takie niezaspokojone potrzeby.
Aleksandra Partyk
09.03.2024
Mec. Kamila Ferenc, specjalizująca się w prawach człowieka i prawach kobiet, została Adwokatką Roku 2023. Prawniczka wygrała w 2023 r. precedensową sprawę ML v. Polsce, w której Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wyrok polskiego TK wyłączający jedną z przesłanek legalnej aborcji, został wydany w składzie „dublerskim” i nie może ograniczać praw ciężarnych, którym przysługiwało prawo do tego zabiegu.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2024
Prawnicy
Do 25 marca można zgłaszać się do konkursu. Kandydaci muszą być czynnymi sędziami lub prokuratorami i posiadać kwalifikacje wymagane do powołania co najmniej na stanowisko prokuratora prokuratury regionalnej oraz doświadczenie w prowadzeniu postępowań w sprawach przestępstw wskazanych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wątpliwości co do działalności publicznej i postawy kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego nie mogą zadecydować o odrzuceniu jej kandydatury – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Jednostkowa sytuacja, nawet kontrowersyjna, nie powinna przeważyć nad całokształtem oceny doświadczenia zawodowego i oceny kwalifikacyjnej kandydatki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.03.2024
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niania, sprzątaczka, pielęgniarka, stewardesa – z jakiegoś powodu nazwy akurat tych zawodów nie wywołają skrzywienia na twarzy nawet największego przeciwnika feminatywów. Inaczej w przypadku profesji prawniczych – użycie określenia adwokatka czy radczyni wciąż potrafi wzbudzić falę oburzenia. Wszystkim Paniom, bez względu na to, czy lubią feminatywy czy nie - najlepsze życzenia od redakcji Prawo.pl!
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.03.2024
„AI impulsem prawniczych innowacji” to temat przewodni 6. edycji Legal Hackathonu, który rozpoczyna się 8 marca i potrwa trzy dni. Podczas maratonu programowania, w którym siły połączą prawnicy i specjaliści IT, mają powstać rozwiązania pozwalające zoptymalizować pracę w kancelariach prawnych, np. poprzez zarządzanie dokumentami, sprawami czy robotyzację procesów prawnych. Szykuje się rekordowe wydarzenie, bo zgłosiło się ponad 160 uczestników.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2024