Stowarzyszenie Sędziów „Themis” wyraziło oburzenie publicznymi wypowiedziami ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego na temat osoby prawomocnie skazanej za usiłowanie rozboju i sędzi, która wydała wyrok w sprawie.

 

Medialny happening

W swoim oświadczeniu sędziowie ze Stowarzyszenia Themis stwierdzają, że czas, jaki upłynął od uprawomocnienia się wyroku oraz od rozpoczęcia przez skazaną odbywania kary pozbawienia wolności, wskazuje, że sprawa ta została wyselekcjonowana i „odgrzana” w celach politycznych, na potrzeby kampanii przedwyborczej. Uważają, że taka akcja ma służyć pogłębieniu polaryzacji społeczeństwa, a przez to osiągnięciu partykularnych celów autorów tego medialnego happeningu.

Przejawem rażącej hipokryzji jest posłużenie się tą sprawą do medialnego uderzenia w sądy przez prokuratora generalnego-ministra sprawiedliwości, który sam doprowadził do zaostrzenia przepisów, przywracając znaną z czasów PRL, instytucję przestępstw chuligańskich, która znalazła w sprawie zastosowanie.

Sędziowie ze Stowarzyszenia Themis uważają, że polska prokuratura potrzebuje apolitycznego prokuratora generalnego, zaś polskie sądownictwo ministra sprawiedliwości, który będzie dobrym gospodarzem zmierzającym do usprawnienia jego działalności. Według sędziów, łączący obydwie te funkcje Zbigniew Ziobro niezależność zastąpił upolitycznieniem, a profesjonalizm ideologicznym zacietrzewieniem.

 

Podważenie autorytetu

Sytuacja, w której minister sprawiedliwości-prokurator generalny, dla osiągnięcia doraźnego celu polityczno-propagandowego, traktuje sędziego jak bandytę, jednocześnie, rozwijając czerwony dywan przed osobą prawomocnie skazaną za poważne przestępstwo, podważa autorytet zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i samego ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.

Czytaj teżPopulistyczna nowelizacja, czyli niewłaściwe akcenty w polityce karnej

Sędziowie przypominają, że w świetle Konstytucji RP wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawują sądy i trybunały. Ostatnie wypowiedzi medialne Zbigniewa Ziobry, który z racji pełnionych funkcji powinien znać i szanować przepisy Konstytucji, stanowią niedopuszczalną ingerencję w zasadę trójpodziału władzy, podważają zaufanie obywateli do państwa, w imieniu którego orzekają przecież sądy, naruszają dobra osobiste i obrażają konkretnych sędziów i prokuratorów, a nawet stanowią inspiracją dla hejtu i gróźb kierowanych pod ich adresem.

- Nie wchodząc w szczegóły sprawy, co możliwe będzie dopiero po upublicznieniu całości akt postępowania, zauważamy, że dzielenie sprawców poważnych przestępstw i ich ofiar z uwagi na ich światopogląd nieuchronnie prowadzi do pogwałcenia zasad sprawiedliwości - piszą sędziowie.

Czytaj w LEX: Badanie wymogów niezawisłości i bezstronności sędziego na podstawach określonych w ustawie z 9.06.2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw >

 

Paraliż decyzyjny w prokuraturach

Takie wypowiedzi prokuratora generalnego pogłębią także już dostrzegalny paraliż decyzyjny w prokuraturach. Każdy prokurator, który przecież jest podległy służbowo i nie korzysta z przymiotu niezawisłości, będzie się zastanawiał, czy sprawca przestępstwa nie deklarował poglądów politycznych lub społecznych zgodnych z oficjalną linią władzy wykonawczej i czy postawienie go w stan oskarżenia nie spowoduje konsekwencji służbowych i dyscyplinarnych.

Sędziowie ze Stowarzyszenia Themis przypominają przedstawicielom władzy wykonawczej i ustawodawczej, że równość wszystkich obywateli wobec prawa stanowi jedną z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa. Tylko ta zasada oraz poszanowanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów gwarantują obywatelom sprawiedliwe i bezstronne rozstrzyganie ich sporów i ochronę ich praw.

Czytaj w LEX: Zaufanie do prawa jako wartość i jego ochrona w porządku prawnym państwa >

Stowarzyszenie Sędziów „Themis” wyraża także zdziwienie brakiem stanowczej reakcji kierownictwa prokuratury prowadzącej postępowanie przygotowawcze i popierającej oskarżenie przed sądem na skandaliczne, personalne ataki na prokuratorów oraz brakiem reakcji KRS wobec ataku na sędzię która wydała w sprawie wyrok. Taki brak reakcji tworzy w tych środowiskach poczucie zastraszenia i osamotnienia i prowokuje autorów i inspiratorów hejtu do eskalacji swoich działań, czego skutki mogą być bardzo poważne.

Czytaj w LEX: Mowa nienawiści to nie wolność wyrażania opinii. Omówienie orzecznictwa ETPC na podstawie art. 10 Konwencji o prawach człowieka >

 

Przeciwko hejtowi na sędzię

- Domagamy się całkowitego upublicznienia akt omawianej sprawy karnej – oczywiście po ich anonimizacji – a w szczególności zeznań ofiary przestępstwa, która w świetle przepisów procedury karnej powinna być w pierwszej kolejności chroniona przez prawo – czytamy w oświadczeniu Themis.

- Domagamy się od polityków opamiętania w dążeniu do realizacji partyjnych interesów, gdyż sposób w jaki odbywa się to w niniejszej sprawie podważa niezależność sądownictwa. Wyrażamy solidarność z sędzią orzekającą w sprawie, która została pomówiona przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, a przez to narażona na falę gróźb i hejtu.

Czytaj w LEX: Przestępstwo mowy nienawiści >