Prawo.pl
Koalicja organizacji pozarządowych oraz prawników połączyła siły i stworzyła wspólną koncepcję tego, jak odbudować sądownictwo i prokuraturę. W ramach tej współpracy powstał pakiet ustaw i rekomendacji towarzyszących, które rozwiązują kluczowe problemy systemu. Projekty te nie są projektami jakiejkolwiek opcji politycznej, to projekty społeczne, które powstały w ramach działań obywatelskich. Można je już znaleźć na stronie profinfo.pl.
Agnieszka Matłacz
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, podobnie jak jej zlikwidowana poprzedniczka - Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, że sprawy dyscyplinarne sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego należy przekazać do rozpoznania sądowi dyscyplinarnemu - Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, mimo że obwiniony sędzia woli odpowiadać przed Sądem Najwyższym. Sprawę rozpoznano w ramach procedury odwoławczej od decyzji nieistniejącej izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To nie pełnomocnik tworzy stan faktyczny utrwalony w aktach postępowania administracyjnego - on ten stan zastaje. Pełnomocnik nie ma również wpływu na stopień jego skomplikowania. W każdej sprawie - tej prostszej i tej bardziej złożonej - pełnomocnik obowiązany jest dochować należytej staranności i stosować ten sam standard określony normami etyki zawodowej - pisze Bartosz Bacia, radca prawny.
Bartosz Bacia
12.01.2024
Prawo cywilne Administracja publiczna
Sprawy frankowe skutecznie przyblokowały pracę wydziałów cywilnych. W ocenie części sędziów są na tyle powtarzalne, że mogłyby być rozstrzygane przez sąd elektroniczny, poprzez specjalny system informatyczny. Wątpliwości mają tu jednak pełnomocnicy, zarówno kredytobiorców, jak i banków. Przeszkodą dla takich rozwiązań może być Konstytucja, a algorytm nie we wszystkim wyręczy sędziego.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
11 proc. pacjentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 4-5 lat wręczyło korzyść majątkową przedstawicielowi personelu medycznego, najczęściej lekarzowi lub ordynatorowi - wynika z najnowszych, niepublikowanych dotąd danych. Obok znanych od lat mechanizmów korupcji, wykształciły się nowe. Może nią być wysoka opłata za prywatną wizytę, ale także wpłata na rzecz działającej w szpitalu fundacji. Ofiarami mało przejrzystego systemu są pacjenci, a także lekarze, którzy narażają się na zarzuty korupcyjne.
Katarzyna Nocuń
12.01.2024
Zawody medyczne
14 grudnia weszły w życie kolejne przepisy z dużej nowelizacji Prawa o Prokuraturze, przyjętej latem 2023 r. w pakiecie noweli 30. ustaw. Chodzi o to, że w Prokurator Krajowy przejął od Prokuratora Generalnego kompetencje dotyczące kontroli nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi. Do opiniowania trafił właśnie drugi projekt nowego kierownictwa MS, który dostosowuje do tych zmian rozporządzenie z 13 lutego 2017 r.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2024
Prokuratura
Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła w czwartek stanowisko, w którym wyraża zaniepokojenie działaniami prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi oczywiście o sprawę odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z wygaszeniem ich mandatów poselskich. "Za" była część sędziowska Rady, zdecydowanie przeciw jej członkowie parlamentarzyści. Podkreślali, że to walka polityczna i atak na ostatniego, legalnego prezesa SN.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jesteśmy na ostrym zakręcie historii, politycy powinni przestać zajmować się w końcu samymi sobą. Nas, obywateli Rzeczpospolitej, nie interesują osobiste ambicje czy urazy przedstawicieli władz, ale rzeczywiste rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała Trybunałowi Sprawiedliwości UE, aby ten potwierdził grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za faworyzowanie swej własnej porównywarki cen produktów. Jej zdaniem Komisja Europejska oraz Sąd UE słusznie stwierdziły, że doszło do nierównego traktowania konkurentów. Spółka Google nadużyła pozycji dominującej.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października ub. roku są ważne - orzekła w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zanotowano historyczny rekord frekwencji. Ale też wyborcy zgłosili wiele protestów - 1177. Protesty te rozpoznawały przez trzy miesiące składy trzech sędziów. Dotyczyły one głównie złamania ciszy wyborczej, tzw. "turystyki wyborczej" i wydawania zaświadczeń ją umożliwiających.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2024
Wybory
Wraz z najnowszymi poprawkami w regulaminie adwokackim i kodeksie etyki adwokackiej, polska adwokatura przejmuje inicjatywę w dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniających się warunków prawnych i technologicznych - pisze Arkadiusz Lewandowski, adwokat z KPK Legal Kancelaria Adwokacka. I dodaje, że nowe zasady umożliwiają m.in. elastyczność w negocjacjach, co przekłada się na lepszą współpracę w ramach wspólnot biurowych.
Arkadiusz Lewandowski
11.01.2024
Prawnicy
Wciąż nie ma odpowiedzi Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by odwołano z delegacji w sumie 144 prokuratorów - 94 z Prokuratury Krajowej i 50 z prokuratur regionalnych. Jak ustaliło Prawo.pl, ma na to czas do 17 stycznia br. Tymczasem prokuratury regionalne alarmują, że taki krok oznacza poważne konsekwencje m.in. dla postępowań.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2024
Prokuratura
Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynnik pracy, według którego wyliczana jest wysokość minimalnej pensji zasadniczej, aby nie narazić się na zarzut nieuzasadnionego różnicowania wynagrodzeń - uznał sąd rejonowy w Kielcach. Zauważył jednocześnie, że szpital nie mógł dokonać jednostronnie zmian na niekorzyść pielęgniarek. Pozew wniosły pielęgniarki, którym po wejściu w życie tzw. ustawy podwyżkowej, szpital przestał uwzględniać wyższe wykształcenie przy określaniu wysokości pensji.
Katarzyna Nocuń
11.01.2024
Zawody medyczne
Wniosek o rejestrację zmian w zarządzie TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym został oddalony przez referendarza. Jak wskazują prawnicy, wcale nie oznacza to jednak ostatecznego stwierdzenia, że minister kultury nie miał prawa wprowadzić zmian w spółkach mediów publicznych. Wyjaśniają także, że sam wpis w KRS nie przesądza, kto ma władzę w danej spółce, bo ma on jedynie charakter informacyjny. Decyzja, co dalej, będzie teraz należała prawdopodobnie do sądu pierwszej instancji.
Inga Stawicka
10.01.2024
Spółki
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, w sprawie wygaszenia jego mandatu przez marszałka Sejmu. Jednocześnie stwierdzono, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie, które zapadło w ubiegłym tygodniu, nie ma mocy prawnej, ponieważ ta Izba nie jest sądem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kasacja pozwanego banku z racji swojej obszerności odbiera mu walory argumentacyjne, poznawcze i nierzadko procesową skuteczność – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, dlatego należało odmówić jej przyjęcia. Tym bardziej, jeżeli podnoszone w nim kwestie prawne dotyczące umów kredytu powiązanych z walutą obcą, są przedmiotem obszernego orzecznictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawo cywilne Kredyty
Osoba uzależniona od narkotyków, jak i osoba zażywająca je po raz pierwszy, jest tak samo traktowana przy orzekaniu kary za posiadanie znacznej ilości marihuany. Zatem uzależnienie stwierdzone u osoby posiadającej, wbrew przepisom ustawy, określoną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych nie wpływa na kwalifikację prawną czynu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i dodał, że narkoman nie płaci nawiązki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawo karne
Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego dużego podmiotu jest skomplikowane, bo jest to przede wszystkim proces ekonomiczny, a dopiero w następnej kolejności proces prawny. A skoro jest to proces ekonomiczny, to wymaga właściwych i sprawnych narzędzi, co odnosi się nie tylko do samych regulacji prawnych, ale także sposobu i możliwości ich stosowania - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.
Zbigniew Miczek
10.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa konkretne wskazywanie w akcie ministra sprawiedliwości wymogów co do treści orzeczeń, naruszałoby sferę niezawisłości sędziowskiej. Niewyobrażalnym jest w demokratycznym państwie prawa, by organ władzy wykonawczej narzucał władzy sądowniczej tego rodzaju dyrektywy, np. każdorazowe nawiązanie do art. 19 TUE czy art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - czytamy w opinii. Trzech na 18 członków Rady nie zgodziło się z tym stanowiskiem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawnicy
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie Jakub Iwaniec zdecydował z urzędu o czynnościach wyjaśniających w sprawie ewentualnych przewinień dyscyplinarnych sędziów lub asesorów sądowych, których przedmiotem było wszczęcie i prowadzenie postępowania wykonawczego w sprawie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
09.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Policja od rana poszukiwała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych niedawno prawomocnym wyrokiem sądu. Poszukiwani politycy PiS skorzystali z zaproszenia prezydenta i pojawili się w Pałacu Prezydenckim. Zdjęcia ze spotkania opublikowano w internecie. Pojawiły się pytania o możliwość wejścia policji na teren Pałacu Prezydenckiego. We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował, że Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Nocuń
09.01.2024
Prawo karne Administracja publiczna
Powołany zostanie siedmioosobowy zespół ekspertów do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Nabór na członków zespołu potrwa do 31 stycznia 2024 r.
kn/pap
09.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Prezydium KRS przedstawiło we wtorek swoje stanowisko - odpowiedź na uchwałę Sejmu dotyczącą niekonstytucyjności wyboru do Rady 15 członków. Zdecydowanie też powtórzyło, że rezygnować z działalności, do końca kadencji, nie zamierza - czego przejawem jest choćby przedstawiony przez przewodniczącą Rady Dagmarę Pawełczyk-Woicką plan posiedzeń m.in. na czerwiec. Wśród sędziów widać jednak niejednomyślność, co najmniej jeden z nich jest gotowy na rozmowy o możliwych rozwiązaniach.
Patrycja Rojek-Socha
09.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Sejmu jednomyślnie zdecydowało o przeniesieniu zaplanowanych w tym tygodniu posiedzeń Sejmu na przyszły tydzień. Powód przełożenia jest jeden, dbanie o powagę Sejmu, spokój społeczny – poinformował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.
Robert Horbaczewski
09.01.2024
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.
Patrycja Rojek-Socha
09.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Marszałek Sejmu jest zmuszony powoływać grono autorytetów prawnych, aby rozstrzygnąć dość prostą sprawę dwóch skazanych posłów. W normalnym państwie prawa wykonuje się prawomocne wyroki, bez dodatkowych ekspertyz i opinii. W tej trudnej sytuacji zmiany tym bardziej muszą być dokonywane legalnymi metodami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.01.2024
Prawnicy
Wielomiesięczne oczekiwania na 20-minutową rozprawę - to aktualnie rzeczywistość przy polskich rozwodach i to nawet tych, w których nie ma konfliktu między rozstającymi się partnerami. W ocenie prawników, w tym też sędziów, można byłoby to zmienić, umożliwiając w niektórych przypadkach rozwód przed notariuszem. Podstawą miałoby być zgodne oświadczeń małżonków nieposiadających wspólnych małoletnich dzieci.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
09.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Poprawmy prawo
We wtorek, 9 stycznia, Krajowa Rada Sądownictwa ma rozpocząć swoje styczniowe posiedzenie. Obrady mogą być burzliwe, bo to pierwsze spotkanie po uchwale Sejmu, w której wskazano, że sędziowska część składu Rady została wyłoniona niezgodnie z Konstytucją, w związku z czym powinna niezwłocznie zaprzestać swej działalności w KRS. A chodzi m.in. o opiniowanie kandydatur na stanowiska sędziowskie, bo choć nowe konkursy mają być wstrzymane, to wiele z nich jest w toku.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nie może być tak, że bardzo wąska grupa 25 sędziów związanych z władzą wykonawczą wskazuje Sejmowi kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dysfunkcjonalność tego modelu potwierdziło orzecznictwo, ponieważ liczba uchylonych przez Sąd Najwyższy uchwał KRS przez ostatnie lata sięgała nawet 80 procent – uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego, orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Cywilnej, b. prezes Prokuratorii Generalnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości