Prawo.pl
Tuż przed końcem starego roku - 29 grudnia, Adam Bodnar - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, chce spotkać się z Krajową Radą Prokuratorów. Tematem ma być zarówno przyłączenie do Prokuratury Europejskiej, ale też kwestie kadrowe - zarówno te dotyczące prokuratorów, jak i pracowników prokuratury. Minister chce też zapoczątkować nawet comiesięczne posiedzenia Rady.
Patrycja Rojek-Socha
29.12.2023
Prokuratura
Wynagrodzenie sędziego, ale też prokuratora w 2024 r., będzie liczone zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych i Prawem o prokuraturze, a nie tak jak od 2021 r. - na podstawie ustawy okołobudżetowej. To oznacza, że podstawą do wyliczeń będzie 7005,76 zł. W nowym projekcie okołobudżetówki, który przygotował rząd po wecie prezydenta, nie ma już słowa o tych grupach zawodowych. Chodzi też o referendarzy i asesorów.
Patrycja Rojek-Socha
28.12.2023
Choć z zapowiedzi ministra kultury wynika, że stan likwidacji ma przysłużyć się spółkom mediów publicznych i pomóc w ich odbudowie, prawnicy nie mają wątpliwości - to tak nie działa. Przepisy wskazują bowiem jednoznacznie, że wszystkie czynności mają zmierzać do wygaszenia działalności, a pracownicy zostaną zwolnieni. Pozostaje też pytanie, co zrobi sąd rejestrowy - i czy nie uzna, że likwidacja ma charakter jedynie pozorny.
Inga Stawicka Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
28.12.2023
Spółki
Komisja UE pozytywnie zaopiniowała przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Wcześniej polski rząd przyjął stanowisko w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zakomunikowała równocześnie, że przystąpienie do tej organizacji umocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zwalczają nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.12.2023
Prawnicy

NSA: Dożywocie za 30 kur i 2 litry mleka, a winny notariusz

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Chcąc unieważnić dożywocie, klienci zakwestionowali akt mianowania notariusza, który umowę tę sporządzał. Nie udało się. Wniosek o unieważnienie mianowania asesora notarialnego został negatywnie rozpatrzony przez ministra sprawiedliwości i sądy dwóch instancji. Wszczęcie postępowania cywilnego o ustalenie treści księgi wieczystej nie sprawia, że wnioskodawcy stali się stroną postępowania administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.12.2023
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu własny projekt ustawy okołobudżetowej, który nie przewiduje przekazania w 2024 r. prawie 3 mld zł na publiczną TVP i Polskie Radio. Zdaniem ekspertów rząd może pieniądze na ten cel przenieść bezpośrednio do ustawy budżetowej. I choć prezydent nie może zawetować budżetu, to może go skierować do Trybunału Konstytucyjnego. A wtedy nawet przez cały rok możemy stać się świadkami prawniczych przepychanek. Nie grozi nam za to rozwiązanie parlamentu.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz
28.12.2023
Finanse publiczne
W poprzednich latach odwoływanie prezesów spółek czy zarządów następowało przez tymczasowe aresztowanie. Najpierw stawiana była przez prokuraturę hipoteza, a potem szukano dowodów. Prokuratorom zdarza się stawiać zarzuty menadżerom na wyrost, a to uderza nie tylko w ich życie zawodowe, ale i przypina im "łatkę" przestępcy. Prawnicy wskazują, że taki proceder powinien wreszcie zostać zastopowany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.12.2023
Prawo karne
Rząd wycofał trzy polskie kandydatury na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskie: prof. dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej, prof. dr hab. Arkadiusza Radwana i sędzi Aleksandry Rutkowskiej. Powodem tej decyzji miały być nieprawidłowości w procedurze konkursowej – wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.12.2023
Prawnicy
Trwa spór wokół zmian w mediach publicznych i podstawy działań ministra kultury, który właśnie ogłosił, że postanowił postawić spółki mediów publicznych w stan likwidacji. Sytuacja wciąż jest jednak dynamiczna - sam minister podkreślił w oświadczeniu, że stan likwidacji można w każdej chwili cofnąć, nic nie jest więc przesądzone. Przed ogłoszeniem tej decyzji poprzednio odwołana rada nadzorcza ogłosiła powołanie swojego prezesa, eksperci tłumaczą jednak, że to typowy przykład uchwały nieistniejącego organu.
Inga Stawicka
27.12.2023
Spółki
W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej czyli e-doręczeń, przesuwający datę z 30 grudnia 2023 r. na 1 października 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2023
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
W każdej chwili byli ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogą spodziewać się policji, która ich doprowadzi do zakładu karnego – mówi Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości. Jednak dotychczas nie ma decyzji o zatrzymaniu i doprowadzeniu do aresztu, gdyż obrońca skazanych złożył wnioski o umorzenie postępowania w związku z decyzją prezydenta o zastosowaniu prawa łaski sprzed ośmiu lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.12.2023
Prawo karne
Usunięcie sędziego z zawodu uniemożliwia rozpoznanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych i wydanie orzeczenia merytorycznego. Utrata statusu sędziego czyni dalsze procedowanie w sprawie o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu formalnego bezprzedmiotowym – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i dalsze postępowanie umorzyła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Domownicy mają prawne możliwości ochrony swojego zdrowia i życia, jeśli nałogowy palacz odmawia wychodzenia na zewnątrz. W praktyce jednak uzyskanie zakazu palenia dla współdomownika będzie wyzwaniem. W szczególnym przypadku można uznać jego zachowanie za przemoc domową czy znęcanie się. W grę wchodzi także powołanie się na naruszenie dobra osobistego, jakim jest zdrowie. Z kolei na pozasądowej ścieżce bierni palacze mogą wnioskować o założenie Niebieskej Karty.
Katarzyna Nocuń
27.12.2023
Opieka zdrowotna
195 wniosków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, czyli ukształtowanej na podstawie nowelizacji ustawy z grudnia 2017 roku, dotyczących powołania na stanowiska sędziowskie czeka na decyzję prezydenta. W przypadku 10 kandydatów prezydent podjął decyzje pozytywną - poinformowała Prawo.pl Kancelaria Prezydenta RP. Jak wskazała, ponad połowa wniosków wpłynęła w listopadzie i grudniu 2023 roku.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Adwokatowi, który broni się sam, można powiedzieć, że ma beznadziejnego obrońcę. Nawet profesjonalista, nie jest bowiem dobrym obrońcą we własnej sprawie. Wielokrotnie gorsza jest sytuacja osoby, której cała wiedza w tym zakresie, ogranicza się do tekstu pouczeń otrzymanych podczas pierwszej czynności. Każdego dnia wielu podejrzanych samodzielnie uczestniczących w czynnościach zostaje faktycznie pozbawionych prawa do obrony - pisze Dariusz Dutkowski, adwokat.
Dariusz Dutkowski
26.12.2023
Prawo karne
W aktualnym kryzysie konstytucyjnym padają wiecowe hasła o „bezprawnym” działaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: skoro mamy do czynienia z kryzysem „konstytucyjnym” w zakresie spółek, to dlaczego nie rozstrzygnie go sąd rejestrowy? Czy Krajowy Rejestr Sądowy nie zajmuje się spółkami? - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni, laureat konkursu “Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra 2018”.
Dawid Kulpa
25.12.2023
Do 31 grudnia br mają zostać wypłacone wyrównania wynagrodzeń prokuratorów za 2023 r. - zakłada nowelizacja ustawy okołobudżetowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej cel to zrównanie sytuacji prokuratorów z sędziami. Chodzi o to, że po raz trzeci z rzędu, w 2023 roku, podstawę wynagrodzeń obu tych zawodów kształtowano ustawą okołobudżetową. 8 listopada TK orzekł jednak, że w przypadku sędziów jest to niezgodne z Konstytucją. Z kolei Ministerstwo Finansów wskazało, że do wyrównań dla prokuratorów konieczna jest zmiana legislacyjna.
Patrycja Rojek-Socha
25.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Banki coraz częściej proponują ugody i wielu frankowiczów przystaje na zaproponowane warunki. Najwięcej propozycji ugodowych trafia do klientów na etapie sądowym i są one korzystniejsze niż te, które oferowane są wszystkim kredytobiorcom, ale ciągle najwięcej można ugrać, nie decydując się na porozumienie z bankiem. Prawnicy ostrzegają również przed potencjalnymi pułapkami, które mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka.
Regina Skibińska
23.12.2023
Banki Kredyty frankowe
Zmorą w sprawach karnych – zwłaszcza w skomplikowanych kwestiach karnych gospodarczych – jest dla strony atakującej sformułowanie, że sprawa ma charakter cywilny i sprawiedliwości trzeba szukać na drodze cywilnej, a nie karnej. Bardzo często takie sformułowanie nie jest w ogóle wyjaśnione - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
23.12.2023
Prawo karne
Jawność rozprawy to - jak podkreślają prawnicy - jedna z podstaw prawa do sądu. Problem w tym, że od lipca br. obowiązuje zmiana procedury cywilnej, zgodnie z którą strona musi, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. I tu pojawia się kolejna kwestia - czym jest wysłuchanie i ile jest "wysłuchania" w przesłuchaniu.
Patrycja Rojek-Socha
23.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara premier powołał sędziego Dariusza Mazura na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Równocześnie minister ustanowił prof. dra hab. Marka Konopczyńskiego Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich, a prof. dra hab. Tadeusza Tomaszewskiego Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości do spraw biegłych sądowych.
Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha
22.12.2023
Prowadzenie restrukturyzacji utrudnia dostęp do informacji o wysokości wierzytelności. Ani banki, ani urzędy skarbowe, nie chcą dzielić się tego rodzaju danymi, zasłaniając się tajemnicą bankową lub skarbową. Prawo im na to pozwala. Utrudnia to restrukturyzację firmy. Tymczasem wystarczyłaby zmiana w przepisach, zwalniająca te instytucje z tajemnicy.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.12.2023
Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w sprawie, w której zostali skazani Mariusz Kamiński (b. szef MSWiA i b. szef CBA) oraz Maciej Wąsik (b. wiceszef CBA) wystąpił już z wnioskiem o wydanie polecenia natychmiastowego ich zatrzymania i doprowadzenia do aresztu. Poinformował o tym 21 grudnia Roman Giertych, przypominając równocześnie, że podstawą są przepisy nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, autorstwa poprzedniego kierownictwa MS.
Patrycja Rojek-Socha
21.12.2023
Prawo karne
Skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym uprzednio na mocy ustawy. Wobec tego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może odpowiedzieć na zagadnienie prawne i co do istoty pytań prejudycjalnych przedstawionych przez ten organ – orzekł 21 grudnia br. TSUE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowy Prezes Izby Karnej Zbigniew Kapiński odroczył mające się odbyć 20 grudnia br. zgromadzenie sędziów tej Izby, po tym jak został złożony wniosek o podjęcie uchwał dotyczących przywrócenia zasad praworządności w Sądzie Najwyższym. W związku z tym sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego wydali oświadczenie, w którym apelują, by osoby wadliwie powołane do orzekania w SN powstrzymały się od rozstrzygania spraw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wraca temat ustawy frankowej, przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ma ona ustalić rozliczenia między stronami umowy o kredyt frankowy w taki sposób, żeby przywrócić stan, jak gdyby kredyt mieszkaniowy od początku był zaciągnięty w złotówkach. Pełnomocnicy frankowiczów twierdzą jednak, że ustawa nie może zamknąć kredytobiorcom drogi do dochodzenia pełni ich praw. Byłaby też niezgodna z dyrektywą 93/13.
Regina Skibińska
21.12.2023
Banki Kredyty frankowe
Trybunał Konstytucyjny zaczyna drżeć w posadach. Przy jego wyrokach publikowanych w Dzienniku Ustaw zaczęły się pojawiać adnotacje o wadliwym składzie czyli udziale w nim sędziów dublerów. Prawnicy są w tej kwestii podzieleni. Jedni wskazują, że nie ma do tego podstaw w przepisach, inni że dzięki temu m.in. sądy wiedzą czego nie stosować. Problem tkwi też w tym, że opublikowany wyrok TK istnieje i nie można go, ot tak, unieważnić.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Piotr Turek
21.12.2023
Prokuratura
Trybunał Konstytucyjny umorzył właśnie postępowanie w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich, gdyż - jak wyjaśniono - z końcem kadencji Sejmu wygasły mandaty wnioskodawców. Ta sprawa spędzała sen z powiek samorządów prawniczych, obawiały się bowiem skonfliktowania i rozbicia swoich struktur, także w zakresie postępowań dyscyplinarnych.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2023
Prawnicy
Sejm, po ekspresowych pracach i burzliwych obradach, przyjął uchwałę, w której stwierdził, że 15 członków/sędziów Krajowej Rady Sądownictwa zostało wybranych do jej składu, wbrew Konstytucji RP. Wezwał ich równocześnie do niezwłocznego zaprzestania działalności w Radzie, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny RP. I tu pojawia się problem, bo np. przewodnicząca Rady rezygnować nie zamierza, a część prawników ma wątpliwości czy uchwała będzie mieć skutki prawne. Minister Adam Bodnar zapowiada prace nad ustawą.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2023
Wymiar sprawiedliwości