Program United Business for Ukraine został zapoczątkowany przez UN Global Compact Network Poland w marcu 2022 r., w bezpośredniej odpowiedzi na kryzys humanitarny spowodowany wojną w Ukrainie. Jego celem jest mobilizacja sektora prywatnego oraz koordynacja współpracy biznesu z kluczowymi organizacjami pozarządowymi i innymi interesariuszami zaangażowanymi w pomoc humanitarną.

Czytaj: Już w środę pokaz filmu dokumentalnego o walce Ukrainy o wolność>>

Długoterminowa pomoc

W ramach inicjatywy realizowane są projekty długoterminowej pomocy dla ofiar wojny, obejmujące m.in. pomoc psychologiczną dla mieszkańców miasta Bucza, wsparcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży ukraińskiej w Polsce czy pomoc w znalezieniu zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy.

Program obejmuje również bezpłatne wsparcie prawne dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a także stowarzyszeń i fundacji zaangażowanych lub związanych ze świadczeniem pomocy humanitarnej lub przeciwdziałaniem skutkom wojny w Ukrainie, oferowane w ramach projektu United Legals for Ukraine, do którego przystąpiła kancelaria Gide.

Zobacz też: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>

 

- Już w pierwszych dniach wojny, wraz z nieocenioną pomocą biznesu, udzieliliśmy niezbędnej pomocy uchodźcom i uchodźczyniom wojennym. Od początku jednak wiedzieliśmy, że stoi przed nami ogromne wyzwanie – utworzenie systemu długofalowej pomocy. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu oraz firmom takim jak Gide, stale rozbudowujemy zakres działania programu United Business for Ukraine, prowadząc zarówno działania pomocowe, jak i mobilizując biznes do zaangażowania się w odbudowę zniszczonej wojną Ukrainy – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland, Przedstawiciel UNOPS w Polsce.

W ramach inicjatywy prawnicy kancelarii będą udzielać wsparcia pro bono w obszarze m.in.: prawa spółek, ochrony danych osobowych, IT i nowych technologii, e-commerce, nieruchomości i inwestycji budowlanych, bankowości i finansów (w tym AML), podatków, pomocy publicznej, infrastruktury, life sciences i prawa pracy.

Czytaj też: Zakładanie kancelarii prawnej w praktyce >>

- Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę nasz zespół jest aktywnie zaangażowany w niesienie pomocy prawnej, materialnej i logistycznej ofiarom wojny. Mamy nadzieję, że kontynuując naszą współpracę z United Nations Global Compact Network Poland oraz współdziałając z innymi kancelariami w ramach programu United Legals for Ukraine, będziemy mogli zapewnić możliwie kompleksowe wsparcie podmiotom zaangażowanym w działania humanitarne na rzecz Ukrainy – komentuje Paweł Grześkowiak, partner i wspólnik w warszawskim biurze kancelarii Gide.

Prawnicy Gide będą również współtworzyć drugą odsłonę raportu „United Business for Ukraine”, który przedstawi zrealizowane dotychczas działania oraz plany z zakresu odbudowy Ukrainy.