Prawo.pl
Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że sąd nie może odmówić frankowiczowi środka zabezpieczającego w postaci wstrzymania spłaty rat kredytu, jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Polskie sądy są w tym zakresie podzielone i część z nich oddala takie wnioski. W ocenie prawników zabezpieczenia po spłacie kapitału będą po wyroku TSUE prawie pewne. Jest też szansa na uzyskanie ich jeszcze przed taką spłatą.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Prokurator nie dostał zgody na przesłuchanie osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy lekarskiej. Sąd Najwyższy podkreślił, że zwolnienie z niej przez sąd nie może być traktowane jako podstawowy sposób ustalania faktów w postępowaniu karnym. Konieczne jest bowiem wykazanie, że wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a dana okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.
Dorian Lesner
19.06.2023
Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne
Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, skierował w piątek dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją rządowych programów pomocy dla przedsiębiorców w czasie epidemii Covid-19, specustawy covidowej z 2 marca 2020 roku oraz jej nowelizacji.
Krzysztof Koślicki
17.06.2023
Prawnicy Koronawirus a prawo
W obronie dobrego sąsiedztwa właściciele działek zaprotestowali przeciwko budowie wieżowca. Jednak w pismach do urzędników miasta Zielona Góra posunęli się za daleko i naruszyli dobre imię dewelopera. Będą zatem musieli go przeprosić, ale treść ich oświadczenia powinien dopracować sąd drugiej instancji – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2023
Prawo cywilne
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, które ma nastąpić już w lipcu, oznacza, że samorząd adwokacki nie będzie mógł podejmować zdalnie uchwał, nie będą też możliwe e-zgromadzenia izb adwokackich, Krajowego Zjazdu Adwokatury czy wyborów. Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury przyjął właśnie uchwałę, która e-posiedzenie wprowadza na stałe do adwokackiego regulaminu.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2023
Prawnicy
W popołudniowym bloku głosowań 16 czerwca 2023 r. Sejm przyjął prezydencką nowelizację ustawy powołującej komisję do badania rosyjskich wpływów, regulacje przewidującą wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych a także m.in. nowelę wstrzymującą wygaszanie emerytur pomostowych i odrzucił senackie poprawki do ustawy o lombardach.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Podwyższenie kary grożącej za szpiegostwo do dyżywocia, karanie dezinformacji prowadzonej w związku z działalnością szpiegowską oraz karanie za czyny zabronione popełnione poza Polską - np. drogą elektroniczną - ale mające swoje skutki dla naszego kraju - takie m.in. zmiany w kodeksie karnym zaproponowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. 16 czerwca za projektem opowiedziała się Komisja do spraw służb specjalnych.
Agnieszka Matłacz Patrycja Rojek-Socha
16.06.2023
Prawo karne
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza pracować nad nowymi rozporządzeniami dotyczącymi stawek za pomoc prawną z urzędu, dotyczących adwokatów i radców prawnych. Miałyby one zostać podwyższone i zrównane z tymi, które przysługą za pomoc z wyboru. Warunek? Pozwolą na to finanse państwa - wynika z odpowiedzi na pisma Przemysława Rosatiego, prezesa NRA. Podobne zapewnienie otrzymał prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2023
Prawnicy
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury przyjął 16 czerwca 2023 r. uchwałę, w której apeluje do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od przekonań politycznych, aby czynnie uczestniczyli w procesie wyborczym, wykorzystując swoje prawo do głosowania, wybierając te osoby, które wykazują szacunek i poszanowanie dla wartości konstytucyjnych, wartości europejskich, praw i wolności osobistych.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Minęło już 2,5 roku od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wyłączającego jedną z przesłanek legalnej aborcji, tę dotyczącą wad letalnych płodu. Po kolejnym przypadku śmierci kobiety w Nowym Targu rzecznik praw pacjenta i minister przyznali, że doszło do naruszenia praw pacjentki. Powróciła dyskusja o efekcie mrożącym wśród lekarzy, a w ministerstwie zdrowia rozpoczął prace zespół dla doprecyzowania zasad w tej dziedzinie.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Nocuń
16.06.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna
Na wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej wpływ może mieć wiele kwestii - począwszy od więzi, jakie łączyły powoda z osobą zmarłą, po sytuację, w której się znalazł, czy to, jak przeżywa żałobę. Nie bez znaczenie jest też to, czy był świadkiem zdarzenia lub czy musiał skorzystać ze wsparcia psychiatry lub psychologa. Z kolei same kwoty różnią się np. w zależności od sądu, w którym wyrok zapada.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach dotyczących frankowiczów podkreślił konieczność ochrony praw konsumentów. Wskazał, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a także, że nie można odmówić frankowiczom wstrzymania spłaty rat jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Prawnicy wieszczą kolejną falę frankowych pozwów, ugody oferowane przez banki stają jeszcze mniej atrakcyjne.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska
16.06.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sądy mają wątpliwości co do interpretacji i skutków orzeczenia TSUE w sprawie delegowania sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania Minister Sprawiedliwości, będący zarazem Prokuratorem Generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia. Do tej pory SN nie odpowiedział, czy wyrok wydany przez takiego sędziego odnosi skutki prawne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.06.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa dotycząca kredytu frankowego została unieważniona. Przedsiębiorca nie może bowiem czerpać korzyści z niedozwolonych klauzul. Równocześnie przepisy unijne nie stoją na przeszkodzie roszczeniom konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy - czyli rat - uzyskanych przez bank - wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
15.06.2023
Banki Kredyty frankowe

TSUE: Frankowicz ma prawo do wstrzymania rat

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W czwartek 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie korzystne dla frankowiczów. Wprawdzie dotyczy ono zabezpieczenia kredytu w Getin Noble Bank, ale jest ważne dla wszystkich frankowiczów. TSUE przesądził, że nie można odmówić zabezpieczenia jeśli jest to konieczne dla zachowania pełnej skuteczności orzeczenia.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
15.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Przepisy prawa umożliwiają dopuszczenie lekarza rezydenta do samodzielnego wykonywania świadczeń zdrowotnych podczas dyżuru, ale po uprzednim wyrażeniu zgody przez kierownika specjalizacji. Do tego czasu dyżur powinien być pełniony pod nadzorem lekarza specjalisty. Natomiast odpowiedzialność lekarza rezydenta za błąd zależy od różnych czynników, np. rodzaju umowy.
Beata Dązbłaż
15.06.2023
Prawo karne Zawody medyczne
Niezdanie egzaminu radcowskiego lub adwokackiego nie oznacza od razu rocznego oczekiwania na możliwość podejścia do kolejnego. Można się odwoływać, i choć ta droga nie jest łatwa, zdarza się, że odwołania zostają uwzględnione. Tegoroczni zdający zmagali się m.in. z nieścisłościami w pytaniach, co może mieć wpływ na ich decyzję, czy takie kroki podjąć, czy nie. A prawnicy radzą, by z takiej szansy nie rezygnować.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
15.06.2023
Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
"Praca na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń w kopalni węgla brunatnego", nie jest tożsama z "pracą na odkrywce w kopalni węgla brunatnego". Nie można jej zaliczyć do prac górniczych, a więc emerytura górnicza nie przysługuje – stwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że uchwały nie podejmuje, gdyż zagadnienie przedstawiali sędziowie wadliwie powołani.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Szykują się kolejne zmiany w zakresie subsydiarnego aktu oskarżenia. Będzie go można wnieść po co najmniej dwukrotnym zażaleniu na odmowę wszczęcia lub umorzenie śledztwa, w tym zaskarżeniu postanowienia utrzymanego w mocy przez prokuratora nadrzędnego. Co więcej, prokurator będzie mógł wstąpić do sprawy jako uczestnik postępowania, jeśli uzna, że wymaga tego praworządność albo interes społeczny.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
15.06.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prof. Stanisław Waltoś opowiadał 14 czerwca br. o swojej najnowszej książce „Na tropach doktora Fausta i inne szkice”, której drugie wydanie ukazało się właśnie nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer. Eseje zostały poświęcone zwłaszcza dziejom Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który jest wspólnym mianownikiem zbioru tekstów.
Inga Stawicka
14.06.2023
Uniwersyteckie kliniki prawa w sposób profesjonalny świadczą pomoc prawną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem mogą one z powodzeniem udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa i edukacji prawnej - na równi z osobami i instytucjami, którym w ustawie powierzono prowadzenie punktów pomocy prawnej.
Krzysztof Sobczak
14.06.2023
Prawnicy Dla studenta
Pojęcie sprawy odnosi się zarówno do sprawy głównej rozumianej jako orzekanie w głównym przedmiocie procesu, jak również do postępowań incydentalnych, które mają miejsce w ramach sprawy głównej – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w składzie siedmiorga sędziów i nadał jej moc zasady prawnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Już od 19 czerwca sędziowie będą mogli korzystać ze specjalnego narzędzia, które po podaniu indywidualnych parametrów sprawy pokaże im, jakie w podobnych przypadkach orzekano zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej. Prawnicy podkreślają, że choć o automatyzmie przy wyrokach nie może być mowy, to takie rozwiązanie pomoże w ujednolicaniu orzecznictwa.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Mimo orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska nadal nie wprowadziła zmian w praktyce ani w przepisach w zakresie przedłużania tymczasowego aresztowania. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z Naczelną Radą Adwokacką (NRA) wystosowały w tej sprawie pismo do Komitetu Ministrów Rady Europy. Chodzi o orzeczenia z grupy Burża przeciwko Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Wyznaczanie przez prezesa sądu bez pytania o zgodę sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Cywilnej otwiera pole do występowania ze skargami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ewentualnie do podważania wydanych orzeczeń – uważają trzej sędziowie i kierują pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie czują się bowiem uprawnionym sądem, zwłaszcza że nie przysługuje im odwołanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Już wkrótce zmienią się zasady doręczenia przedsiębiorcom wpisanym do CEiDG pierwszego pisma w sprawie. Obecnie sądy zobowiązują firmy do skorzystania z doręczenia komorniczego albo stosują fikcję doręczenia z uwzględnieniem adresu ujawnionego w rejestrze. Od 1 lipca będzie zasada pozostawienia ze skutkiem doręczenia przesyłki, która nie została podjęta pomimo dwukrotnego awizowania pod adresem ujawnionym w rejestrze.
Dominika Bielska
13.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Użycie przez sędzię prowadzącą proces zwrotu „oskarżony” stanowiło wyraz posługiwania się nazewnictwem wskazywanym przez przepisy prawa i realizację przysługujących jej sędziowskich uprawnień, które w żadnej mierze nie zmierzało do pomówienia bądź znieważenia wnioskodawcy – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i oddalił wniosek o uchylenie immunitetu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.06.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jednorazowa gratyfikacja zamiast podwyżki wynagrodzenia m.in. dla pracowników sądów i prokurator - to wynika z porozumienia podpisanego tuż przed długim weekendem czerwcowym przez rząd i "Solidarność". "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury już mówi, że nie spełnia to jej postulatów ani oczekiwań i nawołuje do wyjścia na ulice. Inni związkowy mówią wprost o policzku w twarz i apelują do "Solidarności" o zerwanie porozumienia.
Patrycja Rojek-Socha
12.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
Wydany 8 czerwca 2023 r. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzający, że polskie przepisy o oprocentowaniu nadpłat są niezgodne z prawem UE, to kolejny przełom w podejściu do traktowania funduszy zagranicznych z państw trzecich (tj. spoza UE / EOG) inwestujących w Polsce. Jego znaczenie praktyczne może być jednak szersze - piszą Joanna Sadkiewicz i Piotr Prandecki z KPMG w Polsce.
Joanna Sadkiewicz Piotr Prandecki
12.06.2023
CIT VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Prawie połowa skarg w NSA rozpoznana w ciągu roku

Wymiar sprawiedliwości VAT Prawo gospodarcze
W 2022 roku najwięcej skarg kasacyjnych dotyczyło podatków. Aż 76 proc. skarg kasacyjnych Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał na posiedzeniu niejawnym. W postępowaniach przed NSA wystąpiło 1329 radców prawnych, 822 adwokatów i 538 doradców podatkowych – wynika ze sprawozdania NSA za 2022 r.
Wiesława Moczydłowska
12.06.2023
Wymiar sprawiedliwości VAT Prawo gospodarcze