Prawo.pl

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".
Inga Stawicka Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Monika Sewastianowicz Katarzyna Nocuń Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Jacek Jasionek
15.02.2024
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Projekt noweli o KRS jest już na ostatniej prostej, wprowadzono do niego też znaczące poprawki. Z ośmiu do sześciu spadła liczba sędziów/członków Rady, którzy mieliby być wybrani spośród sędziów sądów rejonowych, za to do dwóch wzrosła liczba sędziów reprezentujących sądy apelacyjne, a do trzech - okręgowe. Zrezygnowano też z pomysłu, by kandydatów zgłaszały m.in. samorządy prawnicze, a skruszeni neo-sędziowie zyskali możliwość kandydowania do Rady.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zmiana definicji gwałtu, poprzez wskazanie, że chodzi o obcowanie płciowe bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody, podniesienie dolnego wymiaru kary za zgwałcenie do lat 3 - tak by była to zbrodnia, nie występek oraz m.in. zaostrzenie kar za doprowadzenie do innej czynności seksualnej - zakłada projekt nowelizacji kodeksu karnego, wniesiony do Sejmu.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości, o informacje, czy system Pegasus był w sposób nielegalny wykorzystywany również do podsłuchiwania adwokatów wykonujących zawód. Przypomniał, że z doniesień medialnych wynika iż zhakowany miałby być m.in. telefon mec. Romana Giertycha. Podkreślił, że ochrona tajemnicy adwokackiej jest fundamentem zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2024
Prawnicy
Zmiana przepisów o składach sądu w postępowaniu apelacyjnym i zażaleniowym, dokonana znienacka pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu, spowodowała ogromne trudności w praktyce. Dotyczą one m.in. tzw. spraw uchwałowych – o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały organu stanowiącego spółki kapitałowej, spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej - wskazuje prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.
Marcin Dziurda
14.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
DSA nie wymaga (aktywnego) monitorowania, czy dostawca przechowuje treści nielegalne, ale w przypadku uzyskania w tym zakresie wiedzy uruchamia szereg mechanizmów, które z jednej strony wymagają od dostawcy działania, ale z drugiej - starają się chronić odbiorców usługi przed nadmiernym i arbitralnym działaniem dostawców - pisze dr Mirosław Gumularz, adiunkt WSB Merito, radca prawny w kancelarii NTL (NewTechLaw.eu).
Mirosław Gumularz
14.02.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Dwie pierwsze sędzie, awansowane przez neo-KRS poinformowały, że chcą przejść weryfikację lub wrócić na poprzednio zajmowane stanowisko. Przestały też orzekać, by nie pogłębiać problemu związanego z wadliwością ich awansów. Rozwiązanie ich sprawy - jak mówią prawnicy - nie jest jednak wcale takie proste i może spowodować... kolejne problemy prawne. Brak systemowego uregulowania pogłębia się stan niepewności prawnej.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Autopoprawki, brak konsultacji, wrzutki do ustaw dotyczących całkowicie innych spraw, kreatywna wykładnia prawa, dziesiątki poprawek procedowanych w jeden wieczór – to standardy legislacji, do których zdążył nas przyzwyczaić poprzedni rząd. Zmiana władzy nie okazała się jednak, póki co, oczekiwanym zwrotem w tym zakresie - pierwsze miesiące działań nowej koalicji pokazały, że wbrew obietnicom, słaby standard legislacji może zostać z nami na dłużej.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska
14.02.2024
W połowie 2015 roku wprowadzono zmianę nadającą procesowi karnemu bardziej kontradyktoryjny charakter, czyli zrównującą pozycję oskarżenia i obrony, z sądem w roli arbitra. Po kilku miesiącach nowa władza cofnęła tamtą reformę, a teraz jednym z tematów dnia jest jej przywrócenie. Prawnicy - obrońcy są za, obawy mają konsekwentnie prokuratorzy.
Krzysztof Sobczak
14.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Odwołujący się Mariusz Kamiński został prawomocnie skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ściągane z urzędu, co stanowi zdarzenie powodujące wygaśniecie z mocy prawa mandatu posła - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN opublikowała we wtorek pisemne uzasadnienie w sprawie odwołania od decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni, stwierdzającej wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

SN: Odmowa rejestracji komitetu wyborczego - niesłuszna

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Państwowa Komisja Wyborcza nie może zabronić organizacji realizacji celu, jakim jest wspieranie obywateli w wykonywaniu ich biernego prawa wyborczego poprzez udział w wyborach. Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę pełnomocnika Komitetu Wyborczego Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy” na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, w której odmówiono jego rejestracji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Prokurator generalny Adam Bodnar powierzył prokuratorowi Dariuszowi Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego. Prokurator startuje również w konkursie na prokuratora krajowego, w tym przypadku do 16 lutego można zgłaszać kandydatów, następnie oceni ich specjalny zespół.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił skargę na postanowienie referendarza, która dotyczyła odmowy wpisu "nowej" rady nadzorczej TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na razie nie zostało upublicznione uzasadnienie wyroku, jednak skutki orzeczenia są już bardziej dotkliwe - decyzję podjął bowiem sędzia zawodowy. Tym samym wpis nowego składu rady nadzorczej TVP został na razie zablokowany.
Inga Stawicka
13.02.2024
Spółki
Trybunał Konstytucyjny w tempie ekspresowym rozpoznaje skargę konstytucyjną dotychczasowego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Mocno zawyżył tym średnią, bo zwykły obywatel na podobną gorliwość liczyć nie może. Emeryt na rozstrzygnięcie sprawy poczeka latami, w dodatku TK skrzętnie sprawdzi, czy w sprawie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, na co - zdaniem prawników - w przypadku prokuratora krajowego zdecydował się akurat spojrzeć przez palce.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.
Robert Horbaczewski
13.02.2024
Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Osiem wad Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, w której sześcioro z jedenastu sędziów, nie może utworzyć sądu niezawisłego i bezstronnego, jest organem wadliwym strukturalnie i ustrojowo. Dlatego sędzia Barbara Skoczkowska zawiesiła postępowanie w sprawie prokurator, która ujawniła dane ze śledztwa w sprawie kierowcy autobusu, który spowodował wypadek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
21 lutego mają zostać ogłoszone nazwiska prokuratorów zakwalifikowanych do konkursu na Prokuratora Krajowego. Następnie oceni ich specjalny zespół, z przedstawicielami także samorządu adwokackiego i radcowskiego. Diabeł tkwi jednak w... Prawie o prokuraturze, które przewiduje, że ma on być wyłoniony spośród prokuratorów tej prokuratury. Kandydat z niższego szczebla będzie więc musiał szybko awansować i tu pojawia się kolejny problem - do tego potrzebny będzie prokurator Jacek Bilewicz, którego do PK przywracał Dariusz Barski - kwestionowany Prokurator Krajowy.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Prokuratura
Ponad 30 organizacji pozarządowych zaapelowało do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o powołanie zespołu prokuratorów i przegląd toczących się śledztw o podłożu politycznym. Liczą, że w przypadku spraw, w których stwierdzone zostanie tzw. uzasadnione podejrzenie braku wystarczających podstaw oskarżenia podjęte zostaną kroki, w kierunku ich zakończenia.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich nie wykonuje zadań publicznych i nie musi podawać, kto uzyskał uprawnienie do udzielania porad obywatelom. Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że wydawanie zaświadczeń o szkoleniu i egzaminy tego związku to informacja, którą należy się podzielić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacje procedury karnej z ostatnich lat na tyle wzmocniły pozycję prokuratora, że zaczął być określany swoistym nadsędzią. NRA chce to zmienić m.in. poprzez uchylenie przepisu, zgodnie z którym sprzeciw prokuratura przy poręczeniu majątkowym wstrzymuje możliwość opuszczenia aresztu. Prawnicy, także prokuratorzy, propozycję chwalą i wskazują, że obecny stan narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
14 marca na stałe wchodzą e-doręczenia przez portal informacyjny sądu. Oznacza to, że doręczanie pism procesowych dla m.in. adwokatów i radców prawnych będzie następowało poprzez umieszczenie korespondencji właśnie w portalu. Samorządy adwokackie i radcowskie od dawna postulują jednak wprowadzenie możliwości komunikacji w drugą stronę. Pytane o to Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że decyzji jeszcze nie ma, ale taka opcja jest rozważana.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Anna Kalbarczyk to pierwsza sędzia awansowana przy udziale neoKRS, która sama wystąpiła do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o cofnięcie do poprzedniego sądu. Sędzia warszawskiego Sądu Apelacyjnego, karnistka, chce poddać się weryfikacji lub ponownie wystartować w legalnym konkursie. Jesienią 2023 r. zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota postawił jej zarzuty dyscyplinarne za orzeczenia, w których stosowała wyroki ETPC i TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
11.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Szklany sufit nadal doskwiera adwokatkom, szansą są zmiany legislacyjne - np. w zakresie zakazu umowy o pracę, ale też ich aktywne zaangażowanie w działalność samorządu. Chcą też brać udział w pracach komisji kodyfikacyjnych, gdyż podobnie jak swoi koledzy stosują prawo na co dzień - to wnioski, które płyną ze spotkania inauguracyjnego Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
11.02.2024
Prawnicy
Krajowy Rejestr Mediatorów miał ruszyć najpierw w połowie, potem w trzecim kwartale 2023 roku. Przedłużyły się jednak prace legislacyjne i dotknęła je dyskontynuacja prac. Obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości do sprawy jednak wraca i informuje, że rozpoczęto ponownie prace nad Rejestrem. Realizowany jest też pilotaż.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2024
Prokurator stanu wojennego przekroczył swoje uprawnienia, stosując wobec opozycjonistów tryb doraźny i areszt tymczasowy – orzekł Sąd Najwyższy i pozwolił na ściganie byłego funkcjonariusza PRL. Prokurator nie rozważał, czy zatrzymani popełnili przestępstwo, czy ulotki przez nich drukowane i rozprowadzane istotnie miały na celu zagrożenie bezpieczeństwa państwa, wpływały na obronność, ani czy znieważono naczelne organy państwa takie jak WRON.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył postępowanie karne zainicjowane aktem oskarżenia wniesionym przez prokurator Bogusławę Zapaśnik. Uznał przy tym, że w czasie wnoszenia aktu oskarżenia nie była prokuratorem w stanie czynnym, nie mogła więc wykonywać czynności prokuratora. To pokłosie sprawy Dariusz Barskiego, który w ocenie MS, nie został skutecznie przywrócony ze stanu spoczynku na stanowisko Prokuratora Krajowego.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Prokuratura
Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył postępowanie karne zainicjowane aktem oskarżenia wniesionym przez...
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Prokuratura
Trzeba będzie mieć co najmniej trzyletni staż w kierowaniu instytucją publiczną, uczelnią wyższą lub organizacją pozarządową, doświadczenie w organizowaniu m.in. działalności szkoleniowej, znać język angielski i być sędzią, prokuratorem, profesorem lub doktorem hab. nauk prawnych - to wymagania dla kandydatów na stanowisko szefa KSSiP. Termin zgłoszeń upływa 22 lutego 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
15 lutego wchodzą w życie zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, które m.in. rozszerzają zakres prac z małoletnimi, w przypadku których pracodawca lub inny organizator (w tym także np. zleceniodawca) musi uzyskać informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o osobie zatrudnianej do ich wykonywania.
Marek Rotkiewicz
09.02.2024
Prawo karne Prawo pracy
Trwa zbieranie podpisów pod petycją do marszałka Sejmu w sprawie zniesienia adwokackiego zakazu umowy o pracę. Wzbudza ona ogromne zainteresowanie adwokatów i wskazuje, że są oni prawdopodobnie ostatnią grupą zawodową, która zmuszona jest do pracy wyłącznie w oparciu o umowy śmieciowe, co cofa ich do najgorszych tradycji XIX-wiecznego „wilczego kapitalizmu”. Pozbawia ich też prawa do urlopu, zwolnień lekarskich czy uprawnień rodzicielskich.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2024
Prawnicy