Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który jest definitywny, właściwie udokumentowany i pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. W każdym przypadku konieczne jest zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a uzyskiwaniem bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.

Ustawodawca wyróżnia koszty podatkowe (bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie wpływa na uzyskanie konkretnych przychodów) oraz koszty niezwiązane bezpośrednio i nieprzypisane do określonych przychodów, ale racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

O tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Podatnik ma wykazać związek poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz wskazać na okoliczności potwierdzające, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

Zobacz procedurę: Koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej >

 

Pytanie o wydatki na wizerunek stewardessy

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi wspomagające transport lotniczy (na podstawie umowy B2B). Jako stewardessę obowiązuje ją "Podręcznik dyscypliny mundurowej", według którego określony jest wygląd (fryzura, makijaż, ubiór, kolor rajstop, kolor i długość paznokci). Dochody uzyskiwane z prowadzonej działalności są opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, poza tym stewardessa prowadzi księgę przychodów i rozchodów oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski.

Ani kosmetyki, ani ubiór (nieopatrzony logiem firmy) nie będą przez stewardessę wykorzystywane dla celów prywatnych. Dlatego wychodzi z założenia, że może zaliczyć wymienione usługi i zakupy kosmetyków, rajstop do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ w pracy zawsze musi wyglądać zgodnie z wytycznymi. Przed każdym lotem jest sprawdzana przez szefową pokładu i jeżeli któryś z elementów garderoby się nie zgadza, stewardessa może nie zostać dopuszczona do wykonywania obowiązków służbowych.

 

Sprawdź również książkę: Meritum Podatki 2024 >>


 

Wydatki na usługi kosmetyczne stewardessy to wydatki osobiste

Stanowisko stewardessy przedstawione we wniosku zostało uznane za nieprawidłowe. Mimo, że wskazane  wydatki nie zostały wprost wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, nie można automatycznie uznać, że wszystkie koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2017 r., sygn. II FSK 3526/16).

Aby wydatki stewardessy można było uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. elementy wyglądu muszą utracić charakter osobisty. Organ interpretujący wskazał, że zakupy odpowiednich elementów garderoby osobistej (np. rajstop) pod kątem wykonywania działalności gospodarczej stanowią wydatki związane z faktem funkcjonowania danej jednostki w życiu społecznym. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, każda osoba musi nabywać i używać dostosowaną do własnych wymagań garderobę osobistą, kosmetyki, korzystać z usług fryzjerskich i kosmetycznych. W związku z tym tego typu wydatki stanowią realizację zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej. Odstępstwa od tej zasady mogą wynikać z prawnego obowiązku używania określonego rodzaju garderoby osobistej celem pełnienia pewnego rodzaju funkcji bądź zawodów.

Bez wątpliwości dbałość o wizerunek zewnętrzny w przypadku stewardessy jest bardzo istotna, jednak nie odbiega od ogólnie przyjętych norm społecznych.

Wydatki stewardessy mają charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku, w wyniku czego nie można ich uznać za ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wydatki dotyczące zakupu kosmetyków, usług kosmetycznych czy usług fryzjerskich nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 kwietnia 2024 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.226.2024.2.MW

Czytaj też w LEX: Wydatki na cele osobiste a koszty uzyskania przychodów w PIT >

Czytaj również: Prawnik nie odliczy VAT od zakupu garnituru >>