Skradzione pieniądze nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że strata majątku firmy może być kosztem podatkowym. Odliczyć nie można natomiast skradzionych pieniędzy, jeśli nie dochowało się należytej staranności. Brak zaniedbań trudno jednak udowodnić. Eksperci nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa. Ich zdaniem, to nadinterpretacja prawa.

26.08.2019

Niepełnosprawny odliczy wydatki na remont łazienki

Domowe finanse PIT

Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.

24.08.2019

NSA: Sam pozew nie wystarczy, by uprawdopodobnić nieściągalność długu

CIT PIT

Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.

21.08.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Tylko 12 proc. badanych firm skorzystało w 2018 roku z ulgi B+R. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków - w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Takie wnioski wynikają z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming Polska.

21.08.2019

Piekarz: Podmioty powiązane muszą pilnować cen rynkowych

CIT PIT

Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.

19.08.2019

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie wynagrodzenie za pracę

PIT

Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

17.08.2019

Podział majątku po rozwodzie nie generuje dodatkowego przychodu

PIT

Aby sprzedać mieszkanie bez podatku, trzeba być jego właścicielem co najmniej pięć lat. Rozwód i otrzymanie nieruchomości w wyniku podziału majątku wspólnego nie powoduje powstania przychodu. W tym przypadku liczy się data nabycia lokalu przez małżonków. To korzystne stanowisko wydała właśnie skarbówka.

13.08.2019

Pracownicza wycieczka czasami bez podatku

PIT

Udział pracowników w wycieczce, która ma na celu ich integrację oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, nie będzie stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W efekcie na pracodawcy jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na PIT. Potwierdził to dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.

10.08.2019

Nie od każdego świadczenia należy się podatek

PIT Małe i średnie firmy

Problem z nieodpłatnymi świadczeniami w podatku dochodowym istnieje od lat. W pewnym momencie okazało się, że pracodawcy oferują swoim pracownikom bonusy, których generalnie wcześniej nikt by nie analizował pod kątem „nieodpłatnych świadczeń”, czy też przychodu pracownika – pisze Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy.

09.08.2019

W przyszłym roku podatnicy będą mieli indywidualne mikrorachunki 

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Od nowego roku każdy podatnik, czyli "Kowalski" i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin - zapowiada minister finansów Marian Banaś. Według szefa resortu, mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.

07.08.2019

SN: Napiwki to część wynagrodzenia, także w okresie wypowiedzenia

PIT Prawo pracy

Napiwki są źródłem zobowiązań płacowych - orzekł Sąd Najwyższy w sporze krupierki z kasynem gry. - To było świadczenie o charakterze premiowym, rekompensatą za minimalną płacę. A zatem powódka miała do niego pełne prawo także w okresie wypowiedzenia - podkreślił sąd i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

07.08.2019

Nieodpłatne świadczenia ciągle problematyczne

PIT

Prowadzenie firmy to obecnie nie lada wyzwanie. Pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej wymaga tworzenia korzystnych warunków pracy i konkurencyjnych wynagrodzeń. Pracodawcy oferują dodatkowe nieodpłatne świadczenia, np. nocleg. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy takie świadczenie podlega opodatkowaniu – pisze Krzysztof Koniewski.

05.08.2019

Fiskus próbuje zarabiać na mieszkaniach pracowniczych

PIT

Mieszkania wynajmowane przez firmy swoim pracownikom stają się źródłem sporów ze skarbówką. Problem potęgowany jest dodatkowo przez orzecznictwo sądowe. Wyroki – mimo braku zmiany przepisów – od jakiegoś czasu są niekorzystne dla firm. W rezultacie pracownicy muszą płacić dodatkowy podatek. Mieszkanie staje się ich przychodem ze stosunku pracy.

05.08.2019

Dopłaty do wczasów pod gruszą i wizyty u rodziny nie są wolne od PIT

PIT Prawo pracy

To na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Ich brak będzie skutkował zaliczeniem dofinansowania do przychodu ze stosunku pracy.

03.08.2019

Dochody młodych już bez podatku

PIT

W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dochodów osób przed 26 rokiem życia. Jeśli młodzi chcą skorzystać z tego uprawnienia, muszą złożyć swoim pracodawcom specjalne oświadczenia, że mają prawo do zwolnienia.

01.08.2019

Resort finansów poleca rozwiązania, których nie ma w przepisach

CIT PIT

Wydawanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień podatkowych powoli staje się tradycją. Problemem jest jednak to, że resort podpowiada działania, które nie mają potwierdzenia w przepisach. Zdaniem ekspertów, korzystanie z objaśnień jest ryzykowne. Za jakiś czas mogą się bowiem okazać źródłem sporów, których finał znajdzie się w sądzie.

30.07.2019

MF konsultuje formy opodatkowania PIT i CIT

CIT PIT Małe i średnie firmy

Do 5 sierpnia można przesyłać do Ministerstwa Finansów opinie dotyczące projektu kolejnych objaśnień przepisów podatkowych. Tym razem chodzi o wybór formy opodatkowania oraz wprowadzone ostatnio zmiany w zakresie opodatkowania PIT i CIT.

29.07.2019

Podatki dochodowe także z nową klasyfikacją

CIT PIT

Od stycznia przyszłego roku dla potrzeb podatków dochodowych będzie trzeba stosować nową wersję Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015). Zastąpi ona klasyfikację z 2008 r. Projekt nowelizacji przepisów opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.

26.07.2019

Karnety medyczne i sportowe kosztem pracodawcy

CIT PIT

Z najnowszej interpretacji wynika, że firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup pakietów medycznych i karnetów sportowych dla pracowników. Odliczyć można także nakłady na świadczenia dla członków ich rodzin oraz partnerów.

26.07.2019
Prawo.pl