Coraz chętniej przekazujemy 1 procent podatku

PIT

W 2019 roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego 874,4 milionów złotych. Było to o 110,5 milionów więcej niż w roku poprzednim. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego skorzystało 14,5 milionów podatników. Najwięcej osób wsparło Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Takie dane podało we wtorek Ministerstwo Finansów.

01.10.2019

Wyższe koszty podatkowe na całe wynagrodzenie nauczyciela

PIT Szkolnictwo wyższe

Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.

01.10.2019

Analiza porównawcza i wybór okresu do badania nie takie oczywiste

CIT PIT

Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.

30.09.2019

Zegarek od pracodawcy jest darowizną, nie trzeba płacić PIT

PIT Podatek od spadków i darowizn

Okolicznościowe prezenty dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy u pracodawcy, jako darowizny, nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. W efekcie ich wartość nie będzie przychodem. Pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

28.09.2019

Niższy podatek to wyższe emerytury i renty

Emerytury i renty PIT

Od października zaczyna obowiązywać obniżona stawka podatku PIT dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie. Zmianę odczują też emeryci i renciści - ich świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

27.09.2019

Po zamianie nieruchomości można odliczyć koszty

PIT

Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, która została nabyta w drodze zamiany, będzie wartość nieruchomości, przekazanej w zamian za mieszkanie, ustalona na dzień zamiany. Wartość zbywanej w drodze zamiany nieruchomości stanowi bowiem specyficzny rodzaj „ceny”, jaką podatnik musiał zapłacić za nabywaną nieruchomość ‒ uznał fiskus.

27.09.2019

Będzie interpretacja w sprawie zwolnień podatkowych przy nowych inwestycjach 

CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie właściwego stosowania przepisów dotyczących udzielania zwolnień podatkowych firmom realizującym na terenie Polski nowe inwestycje. Ich celem jest wydanie interpretacji ogólnej, a uwagi można zgłaszać do 30 września 2019 r.

25.09.2019

Podatki dochodowe do likwidacji?

CIT PIT

Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu

21.09.2019

Limit ulgi termomodernizacyjnej osobno dla każdego podatnika

PIT

53 tysiące złotych ‒ tyle maksymalnie może odliczyć osoba, która w ciągu trzech lat poniesienie wydatki na termomodernizację własnego domu. Bez względu na to, czy z fiskusem rozlicza się według skali podatkowej, jest przedsiębiorcą na „liniowym” czy na ryczałcie. Co ważne, limit dotyczy jednego podatnika. Jest jednak pewien problem.

20.09.2019

Niższy PIT i wyższe koszty podatkowe - prezydent podpisał ustawę

PIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o PIT - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Już od października 2019 roku stawka PIT ma być obniżona z 18 do 17 procent. Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostaną zaś podwyższone co najmniej dwukrotnie. Na zmianie ma zyskać około 25 milionów podatników.

19.09.2019

Hulajnoga i rower mogą być pojazdami służbowymi

PIT VAT

Najnowsze stanowiska skarbówki potwierdzają, że kupno roweru czy hulajnogi może być kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Eksperci przestrzegają jednak przed zbyt pochopnym rozliczaniem tego typu wydatków. W trakcie kontroli mogą być zakwestionowane. Ciekawostką jest również prawo do odliczenia całego VAT od takich pojazdów.

18.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019

O uldze decyduje cel mieszkaniowy, a nie kolejność zawarcia umów

Ordynacja PIT

Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

14.09.2019

Ustawa podpisana - zwolnienie podatkowe dla marynarzy nie tylko pod polską banderą

PIT Prawo pracy

Wolne od podatku będą dochody uzyskiwane z tytułu pracy nie tylko na statkach pod polską banderą, ale też na statkach podnoszących banderę innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy.

13.09.2019

Premier: Ryczałt podatkowy do 9 mln obrotu

Ordynacja PIT

Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nie powiedział jednak, od kiedy to miałoby obowiązywać. Jak stwierdził, to raczej pomysł na przyszłość, a dochodzenie do tego poziomu ma następować etapami.

10.09.2019

Bezpłatna aplikacja pomoże sporządzać e-Sprawozdania Finansowe

CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Przeznaczona jest dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości. To nowa wersja aplikacji, przygotowana jako aplikacja webowa, dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

10.09.2019

NSA: Dowóz i zakwaterowanie zleceniobiorcy do opodatkowania

Ordynacja PIT

Wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania zleceniobiorców oraz ich dowozu do miejsca pracy będzie stanowiła dla tych osób przychód. I to przychód podlegający opodatkowaniu ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w całości, oddalając skargę kasacyjną.

10.09.2019

Ciężar dowodowy nie może być przerzucany na podatnika

CIT PIT VAT

Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.

05.09.2019

Rozliczenie kosztów w zamian za donos do urzędu

CIT PIT VAT

Od stycznia przyszłego roku wpłata na rachunek bankowy, który nie będzie wskazany w rejestrze podatników VAT, nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Konsekwencji nie będzie, jeśli dokonanie płatności zgłosi się do skarbówki w ciągu trzech dni. Podatnicy PIT i CIT mogą mieć jednak problem z ustaleniem, do którego urzędu trzeba będzie złożyć donos.

04.09.2019