Mimo że przepisy tarczy antykryzysowej umożliwiły w tym roku rozliczenie rocznego PIT za 2019 r. aż do 1 czerwca, aż 97 proc. podatników złożyło swoje deklaracje w standardowym terminie do 30 kwietnia. Około 18,3 mln rocznych deklaracji podatkowych złożono elektronicznie. To rekord. W tym roku po raz pierwszy oprócz dostępnych wcześniej zeznań PIT-37 i PIT-38 online można było rozliczyć także PIT-28 i PIT-36. Ogółem zaś do skarbówki wpłynęło 20,9 mln rozliczeń.

Coraz więcej rozliczeń elektronicznych

- Liczby mówią same za siebie. Co roku widzimy rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i kolejnymi e-usługami resortu finansów, takimi jak Twój e-PIT. Tegoroczny rekord deklaracji złożonych elektronicznie to dla nas sygnał, że idziemy w dobrym kierunku - przygotowywane przez nas narzędzia do rozliczeń sprawdzają się w praktyce. Dzięki nim rozliczanie podatków zajmuje mniej czasu i jest prostsze – mówi minister finansów Tadeusz Kościński. Zwraca także uwagę, że rozliczenie PIT to nie tylko wypełnienie obowiązku. - To również inwestycja w nasze państwo. Podatki, które wpływają do budżetu, wracają do obywateli m.in. w postaci szkół i ich wyposażenia, utrzymania i rozwoju infrastruktury, wsparcia polityki społecznej (np. 500+) czy zdrowotnej – zaznacza szef MF.

 


Elektroniczne rozliczenie to wsparcie dla podatników

Akcja składania rocznych zeznań podatkowych rozpoczęła się 15 lutego 2020 r., tj. od startu usługi Twój e-PIT. Resort finansów zwraca uwagę, że skorzystanie z niej pozwoliło podatnikom na zaoszczędzenie czasu, zagwarantowało - szczególnie ważne w okresie pandemii - bezpieczeństwo i usunęło ryzyko spóźnienia ze złożeniem rozliczenia (przy braku aktywności podatnika PIT -37, PIT-38 został uznany za złożony). Pozwoliło też na szybszy zwrot podatku (45 dni zamiast trzech miesięcy). MF przypomina, że w tym roku usługa została rozszerzona o nowe formularze i ulepszona. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa automatycznie uwzględniała ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i ulgę na dzieci. Podatnicy mieli też dostęp do informacji o stanie zwrotu nadpłaty podatku. Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT mieli kwotę do zapłaty, mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Był on automatycznie wskazany osobom, które płaciły podatek online w usłudze Twój e-PIT.

Zobacz również:
Bezkarne rozliczenie rocznego PIT do 1 czerwca >>
Wspólne opodatkowanie małżonków tylko po spełnieniu warunków >>
Profesjonalny najem krótkoterminowy bez prawa do ryczałtu w PIT >>