PIT roczny przy działalności gospodarczej na specjalnym formularzu

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

Prawidłowe rozlicznie zeznania podatkowego zaczyna się od wybrania odpowiedniego formularza PIT. Przedsiębiorcy, rozliczając swoje przychody z działalności za 2021 rok, powinni najpierw zatem sięgnąć po właściwy druk PIT do swojej deklaracji podatkowej. Następnym krokiem będzie przygotowanie informacji o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach z prowadzonej działalności gospodarczej.

06.04.2022

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej z podpisem prezydenta

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmienia również zasady odliczania składki zdrowotnej. Chodzi m.in. o umożliwienie uwzględniania różnic remanentowych. Możliwe będzie więc rozliczenie zakupów z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym.

05.04.2022

NSA: W sądach administracyjnych coraz więcej spraw

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W 2021 roku wpłynęło o 20 proc. więcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych, a do Naczelnego Sądu Administracyjnego prawie o 100 proc. więcej skarg kasacyjnych. Eksperci ostrzegają, że liczba skarg może jeszcze wzrosnąć z powodu skomplikowania systemu prawnego przez Polski Ład, a czas oczekiwania na rozstrzygnięcie się jeszcze wydłuży.

01.04.2022

Dr Szymczyk: Ulgi dla biznesu na innowacje motorem rozwoju inwestycji

Ordynacja CIT PIT

Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP-Box nie miał możliwości korzystania przy obliczeniu podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyskał taką możliwość – mówi dr Przemysław Szymczyk.

31.03.2022

Sztuczna inteligencja wkrótce zajmie się podatkami

Ordynacja Doradca podatkowy Nowe technologie

Sztuczność konstrukcji oraz techniczna złożoność prawa podatkowego pod względem struktury i treści prawdopodobnie pozwoli w przyszłości na szersze stosowanie w postępowaniach podatkowych i będących ich konsekwencją sądowych rozwiązań w oparciu o sztuczną inteligencję. Już dzisiaj są przykłady pierwszych zastosowań AI w obszarze postępowań sądowych, m.in. w Chinach, Singapurze, Estonii czy Wielkiej Brytanii.

31.03.2022

Zakup samochodu w celu odsprzedaży rodzi obowiązek w PCC

Ordynacja VAT Rachunkowość

W przypadku zakupu samochodów w ramach transakcji nieopodatkowanych VAT nabywca, który nabywa je w celu sprzedaży w ramach transakcji opodatkowanych w systemie VAT marża, ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Termin zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-3 upływa 14 dnia od dnia dokonania czynności.

31.03.2022

Pierwsza umowa w ramach Programu Współdziałania ze skarbówką podpisana

Ordynacja Doradca podatkowy

We wtorek, 29 marca, Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej, podpisała umowę o współdziałanie z firmą SIG Sp. z o.o. Jest to pierwsza umowa zawarta w ramach Programu Współdziałania, który jest nową formą relacji pomiędzy dużymi podatnikami a Krajową Administracją Skarbową. Podatnicy mogą liczyć na wiele korzyści.

30.03.2022

RPO krytykuje planowane zmiany w przepisach karnych skarbowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zmiany w kodeksie karnym skarbowym, które przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości, są niekorzystne dla obywateli. Chodzi przede wszystkim o przedawnienie karalności, przerzucenie ciężaru dowodu na oskarżonego i zaostrzenie kar. Proponowane zmiany mają dotknąć także czynnego żalu.

29.03.2022

Raport podatkowy: Praca księgowych i doradców coraz trudniejsza

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster, badającego codzienność księgowych i doradców podatkowych wynika, że zmienność prawa i późne jego ogłaszanie to w dalszym ciągu główne bolączki księgowych i doradców podatkowych. Tylko w drugim półroczu 2021 roku aktów opublikowanych w Dziennikach Ustaw z zakresu głównych ustaw podatkowych oraz aktów wykonawczych do nich było aż 130. Zmieniono natomiast aż 1661 jednostek.

29.03.2022

Ministerstwo Finansów ignoruje pytania posłów i unika odpowiedzi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

W ciągu roku do Ministerstwa Finansów trafia ponad dwa tysiące interpelacji i zapytań poselskich. Ich liczba stale rośnie i resort ma z nimi duży problem – co zresztą sam przyznaje. Okazuje się bowiem, że odpowiedzi udzielane są z bardzo dużym opóźnieniem, niewygodne pytania są pomijane, a nierzadko proponowane są rozwiązania, które nie mają żadnego potwierdzenia w przepisach.

28.03.2022

Komplementariusz stanie się przedsiębiorcą i zapłaci składki ZUS

Ordynacja CIT PIT

Koniec optymalizacji - od przyszłego roku składki zdrowotne zapłacą też komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych. Wynika to z opublikowanego w czwartek projektu zmian w ustawie o PIT w ramach Polskiego Ładu. Kuszące dla wielu przedsiębiorców na początku roku zakładanie spółek komandytowo-akcyjnych przestanie być atrakcyjne.

25.03.2022

Organy podatkowe nadmiernie korzystają z klauzuli GAAR

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe w argumentacji swoich decyzji dość często traktują art. 199a par. 1 ordynacji podatkowej jako swego rodzaju zamiennik klauzuli o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania (GAAR). Przepis ten nie zezwala jednak na negowanie danej transakcji, nawet jeżeli została ona przeprowadzona w celu uzyskania korzyści fiskalnych - takie m.in. wnioski płyną z Toruńskiego Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego.

25.03.2022

Wkrótce kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego w Krakowie

Ordynacja Doradca podatkowy

Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym – to główne pytanie, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji. Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Udział jest nieodpłatny, a dla wszystkich uczestników zostały przewidziane certyfikaty uczestnictwa biernego. Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia.

23.03.2022

Fiskus ma prawo odmówić podatnikowi dostępu do zebranych dowodów

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Organ podatkowy nie ma obowiązku udostępniania akt sprawy zawsze, gdy strona wystąpi z takim żądaniem. Prawo wglądu podlega ograniczeniom w odniesieniu do dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny. Chronione musi być dobro osób trzecich, niebędących stroną postępowania.

23.03.2022

AUTO ZWROT przyspieszył odzyskanie nadpłaty PIT i VAT

Ordynacja Domowe finanse PIT VAT Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała we wtorek, że szybko zwraca nadpłatę podatku PIT i VAT na rachunki bankowe podatników. Skarbówka zapewnia, że dzięki automatyzacji zwrotów pieniądze mogą trafić na konto w ciągu kilku dni. Przez system AUTO ZWROT przeszło już ponad 1,1 miliona zwrotów podatku.

22.03.2022

Spółki nieruchomościowe dostaną więcej czasu na złożenie informacji

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Budownictwo

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które przedłuży o sześć miesięcy termin składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych. Dokumenty trzeba więc będzie złożyć do końca września, a nie – jak to jest obecnie – do końca marca.

21.03.2022

Fiskus może posługiwać się dowodami z postępowań karnych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Dowody zebrane w postępowaniu karnym skarbowym, które potwierdzają istnienie w transakcjach między kontrahentami pustych faktur, mogą być wykorzystane przez skarbówkę w sprawach podatkowych. Fiskus nie może jednak tych dowodów ukrywać przed podatnikiem. To niedopuszczalne, ponieważ w ten sposób organ ogranicza prawo podatnika do obrony swoich praw.

18.03.2022

Za nieprowadzenie ksiąg rachunkowych grożą dwie kary

Ordynacja Rachunkowość

Nieprowadzenie księgi, nieprzechowywanie księgi we właściwym miejscu, a także brak powiadomienia w terminie organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego lub inny upoważniony podmiot, zostały odpowiednio usankcjonowane przez przepisy kodeksu karnego skarbowego. Powinni o tym pamiętać podatnicy, którzy z uwagi na przekroczenie ustawowych limitów przychodów są zobowiązani do zaprowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z ustawą o rachunkowości.

17.03.2022

Więcej pytań do skarbówki, ale skarg do sądów administracyjnych też

Ordynacja Doradca podatkowy

W 2021 roku podatnicy skierowali do organów skarbowych więcej wniosków o interpretację niż rok wcześniej. Najczęściej pytali o PIT i VAT. Skarbówka wydała łącznie 23 025 indywidualnych interpretacji, z czego 1153 zaskarżono do wojewódzkich sądów administracyjnych. Eksperci ostrzegają, że Polski Ład spowoduje jeszcze większy wzrost wniosków do fiskusa i skarg do sądów.

16.03.2022

RPO domaga się wyjaśnień w sprawie szerszego dostępu fiskusa do kont obywateli

Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że dziś bank ma obowiązek przekazania „skarbówce” informacji o rachunku bankowym osoby podejrzanej - od 1 lipca 2022 r. będzie to zaś dotyczyło osoby fizycznej. Ponadto dostęp do konta będzie możliwy nie tylko na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnika urzędu celno-skarbowego, ale także naczelnika urzędu skarbowego.

15.03.2022