Egzaminy pisemne na doradcę podatkowego w maju i czerwcu

Ordynacja Doradca podatkowy

Zakończono przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, zaplanowanej na maj i czerwiec. Zgłosiło się ponad 1600 osób. W maju część ustna egzaminu nie będzie przeprowadzana z uwagi na dużą liczbę wniosków na egzamin pisemny – poinformowała Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego.

03.02.2022

SKwP: Błędne oświadczenie pracownika nie powinno obciążać pracodawcy

Ordynacja PIT Rachunkowość

Złożenie przez pracownika błędnego oświadczenia nie wpływa na zakres odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Zasadne wydaje się jednak jej ograniczenie – zwłaszcza w sytuacji, gdy niepobranie zaliczki na podatek dochodowy wynika z błędnego oświadczenia pracownika. Apeluje o to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

03.02.2022

NSA: Błąd programu księgowego to nie oszustwo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W sytuacji gdy powodem błędnych rozliczeń jest absencja pracownika, który się nimi zajmował, oraz awaria programu księgowego, a spółka sama ujawniła błędy i złożyła korekty deklaracji, nie można mówić o oszustwie czy nadużyciu. Sankcje w VAT miały na celu zapobieganie oszustwom i celowym nadużyciom – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

03.02.2022

SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu

Ordynacja Rachunkowość

Nie powinno się liczyć składki zdrowotnej od remanentu, subwencji, dotacji czy w pełni zamortyzowanego składnika majątku. Termin wyboru formy opodatkowania najlepiej byłoby przesunąć – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Nie można dokładnie przewidzieć, jakie będą skutki podatkowe Polskiego Ładu, bo on się wciąż zmienia.

31.01.2022

NSA: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania nie działa wstecz

Ordynacja Doradca podatkowy

Instytucja obejścia prawa podatkowego nie może być utożsamiana z uprawnieniem organów podatkowych do ustalania rzeczywistej treści czynności cywilnoprawnej. Kwestionowanie ważnych czynności prawnych wymaga spełnienia ustawowych warunków i nie powinno być dokonywane tylko z uwagi na ewentualne korzyści podatkowe. Klauzula o unikaniu opodatkowania dotyczy tylko zdarzeń, które miały miejsce po jej wejście w życie.

31.01.2022

Liczba kontroli podatkowych spada, ale także ich skuteczność

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatek u źródła, prawo do odliczenia VAT, transakcje z podmiotami powiązanymi, usługi niematerialne i aporty znaków – to główne tematy cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem fiskusa. Urzędnicy starają się także obejmować kontrolą okresy możliwie najstarsze – by zdążyć przed przedawnieniem, ale także by naliczyć możliwie wysokie odsetki.

24.01.2022

Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie i proponuje dwa systemy prawne

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że rząd przygotowuje zmiany w przepisach Polskiego Ładu. Jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r., czyli według starych zasad. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.

21.01.2022

Doradcy utworzą centrum mediacyjne do pozasądowego rozwiązywania sporów

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma utworzyć Centrum Mediacyjne w celu rozwoju i promocji pozasądowych metod rozwiązywania sporów i rozwiązywania ich w drodze mediacji. Wynika to z uchwały podjętej na Zjeździe Doradców Podatkowych. Rada przygotuje regulamin działania Centrum Mediacji, w którym określi zasady jego funkcjonowania.

19.01.2022

Więcej raportowanych transakcji w 2022 roku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki

Ten rok w zakresie cen transferowych będzie wymagający. Dokumentowaniu i raportowaniu będą podlegać transakcje kontrolowane oraz po raz pierwszy inne niż kontrolowane (z limitem 500 tys. zł) dokonane przez podatników w roku 2021. A to wszystko w oparciu o znowelizowane przepisy w ramach Polskiego Ładu oraz kolejne objaśnienia i rekomendacje.

18.01.2022

Interpretacja 590 i investor desk nowymi zachętami dla dużego kapitału

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Investor desk to "jedno okienko" dla wielkich podatników. Ma ono dbać o profesjonalną i całościową obsługę największych firm. Nie tylko bezpośrednio na etapie wydawania Interpretacji 590, ale także wcześniej – poprzez popularyzację korzystnych rozwiązań fiskalnych i opiekę nad potencjalnym inwestorem, jak również później.

17.01.2022

Ministerstwo Finansów obiecuje nie karać księgowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Resort finansów przyznał w czwartek, że wprowadzenie tak istotnych zmian w rozliczaniu podatku dochodowego może powodować pewne trudności. Zapewnił także, że żadne nieświadome błędy - w tym popełnione przez księgowych - związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami.

13.01.2022

Podatkowa konferencja w Krakowie już w tę środę

Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

12 stycznia 2022 roku w Krakowie odbędzie kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego "(Nie)bezpieczne podatki". Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSPUJ, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W konferencji można wziąć udział w formie zdalnej. Uczestnictwo jest bezpłatne.

10.01.2022

Prowokacje skarbówki stały się legalne - urzędnik dokona kontrolowanych zakupów

Ordynacja VAT Polski Ład

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku, podatkowa część Polskiego Ładu dała skarbówce nowe narzędzia do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatków. Są to nabycia sprawdzające i tymczasowe zajęcie ruchomości. Na celowniku KAS znajdą się zatem wszyscy - nie tylko ci, którzy w przeszłości naruszali swoje obowiązki podatkowe, czy u których stwierdzono zwiększone ryzyko naruszenia prawa.

03.01.2022

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse

Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.

31.12.2021

Do 31 grudnia trzeba poinformować o realizowanej strategii podatkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

W Sylwestra, 31 grudnia, upływa termin na opublikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 rok. W tym czasie konieczne jest także zawiadomienie naczelnika urzędu o adresie strony internetowej, na której została zamieszczona informacja. Samej strategii do urzędu skarbowego wysyłać jednak nie trzeba.

29.12.2021

Aplikacja e-Deklaracje Desktop będzie działać tylko do końca 2021 roku

Ordynacja Rachunkowość

W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

27.12.2021

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.

23.12.2021

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

22.12.2021

Od stycznia wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Niemal 29 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 301 złotych. Wzrost wysokości kar nakładanych na podstawie kodeksu karnego skarbowego ma związek z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 3010 złotych.

22.12.2021