Pakiet SLIM VAT, czyli nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023, poz. 1059), wprowadził ważne zmiany dotyczące Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Od 1 lipca 2023 r. wniosek o wydanie WIS nie podlega już opłacie.

- Podatnik będzie jednak nadal zobowiązany do poniesienia opłat za badania i analizy w przypadku, gdy rozpatrzenie tego wniosku będzie wymagało przeprowadzenia takich badań i analiz - informuje Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z art. 42a ustawy o VAT, WIS jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania VAT, która zawiera opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS, klasyfikację towaru według PKWiU, CN lub PKOB, niezbędną do określenia stawki podatku lub innych przepisów VAT, a także określającą właściwą stawkę podatku dla towaru albo usługi. Od 1 lipca 2023 r. WIS wydawana na potrzeby inne niż określenie stawki VAT nie będzie zawierała, jak dotychczas, rozstrzygnięcia w zakresie stawki podatku.

Zobacz procedurę w LEX: Podmioty uprawnione do występowania o wiążącą informację stawkową >

Odpowiednikami WIS są: wiążąca informacja akcyzowa (w zakresie przepisów akcyzowych) oraz wiążąca informacja taryfowa i wiążąca informacja o pochodzeniu (w zakresie przepisów celnych).

Czytaj również: Wysokość sankcji VAT będzie zależna od decyzji urzędnika >>

 

Konsolidacja wiążących informacji

SLIM VAT 3 wprowadził też konsolidację polegającą na przekazaniu Dyrektorowi KIS kompetencji do prowadzenia postępowań w zakresie wszystkich wiążących informacji:

  • wiążącej informacji akcyzowej (WIA),

  • wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP),

  • wiążącej informacji stawkowej (WIS) – tak jak dotychczas,

  • wiążącej informacji taryfowej (WIT).

 Konsolidacja polega na wyznaczeniu dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jako organu właściwego do wydawania WIT, WIP i WIA w ramach I instancji oraz rozpatrywania spraw odwoławczych w ramach II instancji.

To oznacza, że od 1 lipca 2023 r. dyrektor KIS przejmuje w tym zakresie kompetencje następujących organów:

  • dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu – właściwego w sprawach WIA, 

  • dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie – właściwego w sprawach WIP i WIT oraz WIA w II instancji, 

  • szefa Krajowej Administracji Skarbowej – właściwego w sprawach WIP i WIT w II instancji. 

Czytaj też w LEX: Kasiak Łukasz, Konsolidacja wydawania wiążących informacji >

 

WIS spełnia swoje zadania

- Przekazanie kompetencji w zakresie dokonywania klasyfikacji podatkowej i celnej do jednego organu podatkowego to dobry kierunek w kontekście ich ujednolicenia. Nie powinno być tak, że GUS czy DIAS w Warszawie lub Wrocławiu inaczej klasyfikuje towar czy usługę niż DKIS.- ocenia dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Sprawdź w LEX: Czy podmiot niebędący podatnikiem VAT może wystąpić o WIS? >

Ekspert obawia się natomiast, że w ramach centralizacji kompetencji dojdzie do niepotrzebnych czystek kadrowych i nie wykorzysta się doświadczeń i potencjału organów dotychczas legitymowanych do wykonywania tych zadań, np. DIAS we Wrocławiu w zakresie akcyzy.

- Jeżeli jednak pracownicy odpowiedzialni do tej pory za wydawanie WIA pozostaną za nie odpowiedzialni, z tą różnicą, że będą teraz występować pod innym szyldem, z koniecznością raportowania i podlegania pod inne kierownictwo, to nie widzę zagrożeń z tych zmian wynikających. Jeżeli natomiast chodzi o dotychczasową ocenę działania WIS to uważam, że instytucja spełnia swoje zadanie i z perspektywy bezpieczeństwa podatkowego dobrze się stało, że takie narzędzie wprowadzono - zaznacza mec. Matarewicz.

Zobacz procedurę w LEX: Uzyskanie wiążącej informacji stawkowej >

 


 

WIS na pięć lat

Jak informuje Ministerstwo Finansów, WIS wydawana na pięć lat, zgodnie ze zmianami od 1 lipca 2023 r., jest ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia do dnia: 

  • doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS albo,
  • poprzedzającego dzień wygaśnięcia albo
  • upływu okresu, na jaki została wydana

w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej.

Sprawdź w LEX: Czy podmiot ma obowiązek stosowania stawki VAT wskazanej przez Dyrektora KIS w WIS, jeżeli decyzja jest zaskarżana? >

W przepisach ustawy o VAT doprecyzowano również, w jakich konkretnie okolicznościach WIS wygasa. Nastąpi to gdy w wyniku zmian w przepisach ustawy o VAT lub przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie wskazana w WIS:

  • klasyfikacja statystyczna lub
  • stawka podatku właściwa dla towaru albo usługi lub 
  • podstawa prawna stawki podatku.

okaże się nieaktualna.

Czytaj w LEX: Księgowość - o czym warto pamiętać w lipcu? >

Od 1 lipca 2023 r. przepisy umożliwiają dyrektorowi KIS uchylenie ostatecznej WIS (dotychczas te kompetencje były zarezerwowane wyłącznie dla Szefa KAS), jak również wzruszenie innych niż decyzje WIS ostatecznych rozstrzygnięć wydawanych w sprawach WIS (np. decyzji o odmowie wydania WIS), w sytuacji, w której zaistnieją przesłanki powodujące ich nieprawidłowość.  

Czytaj w LEX: Skutki podatkowe odwołania stanu zagrożenia epidemicznego >