Rząd szykuje zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Prawo karne Prawnicy Ordynacja

W drugim kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć zmiany dotyczące czynnego żalu i wydłużenia okresów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych. Chodzi też o zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych. Za zmiany odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Projektowane rozwiązania mają na celu m.in. redukcję szarej strefy.

09.03.2022

NSA: W postępowaniu podatkowym nie można pomijać profesjonalnego pełnomocnika

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ powinien respektować ustanowienie przez przedsiębiorcę pełnomocnika. Postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności, doręczone podatnikowi z pominięciem ustanowionego pełnomocnika, należy uznać za niewiążące także wtedy, gdy podatnik lub jego pełnomocnik wnieśli od niego środek zaskarżenia – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale.

07.03.2022

Transport z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem według specjalnej procedury

Ordynacja Administracja publiczna Transport Ukraina

Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura w przypadku przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Konieczne jest jednak wcześniejsze zawiadomienie o transporcie Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej i inspekcji weterynaryjnej.

02.03.2022

Ulga e-TOLL w podatku dochodowym tylko w zeznaniach za 2021 rok

Ordynacja Domowe finanse PIT

Zostało niewiele czasu na odliczenie od dochodu wydatków na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL. Można to zrobić tylko w zeznaniach za ubiegły rok. Nawet podatnicy, którzy poniesione wydatki i opłaty zaliczyli do kosztów uzyskania przychodu, mają prawo skorzystać z ulgi i jeszcze raz odliczyć wydatki już w zeznaniu rocznym za 2021 rok.

02.03.2022

Zbiórki publiczne i wpłaty na pomoc Ukrainie można odliczyć i zmniejszyć PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

W związku z trwającą od kilku dni wojną na Ukrainie, Polacy zaangażowali się w pomoc uchodźcom i ofiarom. W internecie organizowanych jest m.in. wiele finansowych zbiórek. Pieniądze zbierają także organizacje pożytku publicznego. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

01.03.2022

Skarbówka pomaga w wysyłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Ukraina nie należy do Unii Europejskiej. Organizując transport, trzeba więc pamiętać o formalnościach wynikających z prawa celnego. W każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym.

01.03.2022

BCC apeluje o zwolnienie z podatku pomagającym uchodźcom z Ukrainy

Ordynacja PIT Doradca podatkowy

Zarząd BCC w poniedziałek wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycją, aby konkretna pomoc przedsiębiorców dla uchodźców była zwolniona od opodatkowania. Organizacja apeluje również o uproszczenia procedur związanych z przyznawaniem tytułów pobytowych dla obywateli Ukrainy.

28.02.2022

Poniedziałek ostatnim dniem na złożenie PIT-28 za 2021 rok

Ordynacja PIT

Podatnicy, korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do północy w poniedziałek 28 lutego muszą rozliczyć podatek za 2021 rok. Wykorzystają do tego formularz PIT-28. Zeznanie można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Ryczałtowcy mogą także przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

28.02.2022

Jest nowa wyszukiwarka interpretacji, ale nieprzyjazna podatnikom

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

System Informacji Podatkowej i wyszukiwarkę interpretacji zastąpiła Eureka. Oprócz pism dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej są tam również interpretacje ogólne, informacje podatkowe, celne, a także wiążące informacje skarbowe. Jednak z nowego narzędzia trudno skorzystać. Wyszukiwarka działa tak, że znalezienie jakiejkolwiek informacji jest niezwykle żmudne i czasochłonne. Potwierdzają to doradcy podatkowi i eksperci.

28.02.2022

Cel wszczynania postępowań karnych skarbowych pod lupą sądów

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca oceny wszczęcia postępowania karnego skarbowego wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, ma zastosowanie także do decyzji wydanych przed jej podjęciem. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Łodzi. Fiskus szuka już jednak nowych dróg do manipulowania terminami przedawnienia.

25.02.2022

Skarbówka kończy epidemię i wznawia kontrole

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rośnie liczba kontroli podatkowych – wynika z danych, które Ministerstwo Finansów przekazało serwisowi Prawo.pl. Większa aktywność kontrolerów ma związek m.in. ze zmniejszeniem restrykcji pandemicznych. Szczególnym zainteresowaniem urzędników cieszą się rozliczenia podatku od towarów i usług. Doradcy podatkowi spodziewają się, że w najbliższym czasie kontroli będzie jeszcze więcej.

24.02.2022

Sądy administracyjne przychylne firmom korzystającym z IP BOX

Ordynacja CIT PIT

Ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną, 5-proc. stawką podatku. Jej celem była poprawa atrakcyjności prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Podatnicy często natrafiali jednak na mur w postaci niekorzystnej praktyki organów podatkowych – piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.

22.02.2022

NSA: Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Dodatnia wartość firmy – goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

21.02.2022

Zaskakująco mało zgłoszonych schematów podatkowych

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od momentu wejścia w życie przepisów w zakresie raportowania schematów podatkowych dokonano 10750 zgłoszeń na druku MDR-1. MDR-3 zgłoszono natomiast 11451 razy. Zdaniem ekspertów, to bardzo niewiele. Obowiązku raportowania nie można unikać. Za brak zgłoszenia grożą dotkliwe kary, jednak skarbówka często wydłuża procedurę – zadając podatnikom mnóstwo dodatkowych pytań.

21.02.2022

Informacja o wartości rejestrowanego samochodu trafi do skarbówki

Ordynacja Domowe finanse

Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać skarbówce informacje o wartości auta, wskazanej w dokumencie nabycia pojazdu. Taka zapowiedź pojawiła się w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów o informacjach podatkowych.

17.02.2022

Zmiany podatkowe w trakcie roku muszą być korzystne dla podatników

Ordynacja PIT Polski Ład

Z rządu cały czas płyną informacje, że w najbliższym czasie przepisy Polskiego Ładu zostaną zmienione. Zmiany w rozliczeniach PIT wprowadzane w trakcie roku muszą być jednak korzystne dla podatników. Zdaniem doradców podatkowych, z realizacją tej zasady może być problem. Może się też okazać, że wybrana forma opodatkowania dochodów po zmianach może okazać się niekorzystna.

15.02.2022

Spółki komandytowo-akcyjne przez Polski Ład wracają do łask

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że przedsiębiorcy masowo zainteresowali się prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółek komandytowo-akcyjnych. Zachętą są korzystne zasady rozliczenia podatku i brak składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Licząc na korzyści, nie można jednak zapominać o ryzykach – a tych jest całkiem sporo.

15.02.2022

NSA: Podatnik też odpowiada za niepobrane przez płatnika zaliczki

Ordynacja PIT Rachunkowość

W sytuacji, gdy płatnik korzysta z ochrony wynikającej z błędnej indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie niepobranych zaliczek, to na podatniku nadal ciąży odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe w zakresie PIT z tytułu otrzymanego odszkodowania. To podatnik odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe. Tak stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.

09.02.2022

Egzaminy pisemne na doradcę podatkowego w maju i czerwcu

Ordynacja Doradca podatkowy

Zakończono przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, zaplanowanej na maj i czerwiec. Zgłosiło się ponad 1600 osób. W maju część ustna egzaminu nie będzie przeprowadzana z uwagi na dużą liczbę wniosków na egzamin pisemny – poinformowała Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego.

03.02.2022
Prawo.pl