W 21. edycji Konkursu "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" wzięło udział ponad 10 600 przedsiębiorców, którzy ocenili pracę 378 urzędów skarbowych. 43 najlepiej funkcjonujące placówki mogą posługiwać się przyznanym tytułem przez rok, do czasu rozstrzygnięcia kolejnej edycji konkursu. Serwis Prawo.pl i Przegląd Podatkowy są patronami medialnymi akcji.

- W tegorocznej edycji oceniane były między innymi: jakość obsługi w urzędach skarbowych oraz łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. Czasami wystarczy wskazać przedsiębiorcy źródło wiedzy, udzielić merytorycznej odpowiedzi na pytania lub wskazać właściwe ścieżki załatwienia danej sprawy, żeby zapobiec popełnieniu przez niego błędu lub uniknąć potencjalnego ryzyka - podkreślał dr Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.    

I przedsiębiorcy, i KAS podkreślają rolę cyfryzacji

Prezes BCC zwracał też uwagę, że konieczna jest cyfryzacja procesów i komunikacji pomiędzy urzędami a przedsiębiorcami jest konieczna. Coraz więcej rutynowych i powtarzalnych obowiązków podatkowych jest realizowanych za pośrednictwem Internetu. Przed nami kolejne wyzwania jak Krajowego Systemu e-Faktur, czy e-Doręczenia, które w niedługiej perspektywie staną się istotną częścią codziennych kontaktów przedsiębiorców z administracją skarbową.

Również Marcin Łoboda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, podkreślał, że KAS stawia na systematyczny rozwój digitalizacji i cyfryzacji.

- Konsekwentnie wprowadzamy nowe rozwiązania, które pozwalają na zdalną obsługę naszych klientów, w tym przedsiębiorców. Większość spraw podatkowych można obecnie załatwić samodzielnie np. z domu, w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Podatnicy chętnie korzystają z funkcjonalności serwisu e-Urząd Skarbowy. Z myślą o przedsiębiorcach w tym roku po raz pierwszy udostępniliśmy w usłudze Twój e-PIT wstępnie wypełnione zeznania w podatku dochodowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-28). Cały czas wsłuchujemy się w głos naszych klientów – monitorujemy, jak oceniają świadczone przez nas usługi i jakie są ich potrzeby - mówił szef KAS.

Lista laureatów 2024 

Celem Konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” jest tworzenie przyjaznej i życzliwej atmosfery między urzędami skarbowymi a przedsiębiorcami, zachęcenie przedsiębiorców do rzetelnego i terminowego rozliczania się z podatków oraz wzmacnianie pozytywnego wizerunku urzędu skarbowego i jego pracowników.

Od 2002 roku przedsiębiorcy wypełniają ankietę, w której wskazują najlepiej, ich zdaniem, funkcjonujące i najbardziej przyjazne urzędy skarbowe w kraju.

Poniżej pełna lista laureatów 21. edycji konkursu:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej
Urząd Skarbowy w Żywcu
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy
Urząd Skarbowy w Lublińcu
Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze
Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni
Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej
Urząd Skarbowy w Będzinie
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie
Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie
Urząd Skarbowy we Włodawie
Urząd Skarbowy we Wschowie
Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze
Urząd Skarbowy w Kutnie
Urząd Skarbowy w Poddębicach
Urząd Skarbowy w Myślenicach
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu
Urząd Skarbowy w Nysie
Urząd Skarbowy w Namysłowie
Urząd Skarbowy w Dębicy
Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych
Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku
Urząd Skarbowy w Zambrowie
Urząd Skarbowy w Przysusze
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu
Urząd Skarbowy w Łukowie
Urząd Skarbowy w Siedlcach
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie
Urząd Skarbowy w Starachowicach
Urząd Skarbowy w Sandomierzu
Urząd Skarbowy w Żninie
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu
Urząd Skarbowy w Ostródzie
Urząd Skarbowy w Olsztynie
Urząd Skarbowy w Ostrołęce
Urząd Skarbowy w Legionowie
Urząd Skarbowy w Czarnkowie
Urząd Skarbowy w Lesznie