MF: Mocna pozycja doradców podatkowych na rynku usług dla firm

Ordynacja Doradca podatkowy

Postępująca modernizacja i digitalizacja przeobraziła metody pracy doradców podatkowych. Od 2022 roku będą się oni musieli zmierzyć z elektronizacją doręczeń, nakazującą każdemu doradcy podatkowemu wykonującemu zawód posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych oraz z e-fakturami – poinformowało Ministerstwo Finansów, zapowiadając konferencję „25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego”.

06.12.2021

Będą nowe obowiązki związane z importem wybranych produktów

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska, w ramach działań legislacyjnych po konferencji klimatycznej, przedstawiła projekt rozporządzenia, które nałoży dodatkowe obowiązki na importerów i eksporterów bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna oraz produktów wyprodukowanych z ich użyciem. Od stycznia 2023 roku Komisja chce też wprowadzić obowiązek raportowania związany z podatkiem węglowym. Pisze o tym Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

06.12.2021

Resort finansów udostępnił wzór nowej e-Faktury

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów poinformował, że na ePUAP została opublikowana struktura logiczna e-Faktury (FA_VAT). Opublikowany wzór uwzględnia uwagi zgłoszone podczas testów do roboczej wersji struktury. Nowa e-Faktura ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z niej będzie dobrowolne. Obowiązkowe stanie się najpewniej rok później.

03.12.2021

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE

03.12.2021

Zagraniczny spadek i darowizna z podwójnym podatkiem

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Obowiązujące prawo powoduje konieczność zapłacenia podwójnego podatku od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn. Wszystko przez brak odpowiednich regulacji w zawartych z innymi krajami umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale też w polskiej ustawie o podatku od spadków i darowizn.

03.12.2021

Opodatkowanie budowli podatkiem od nieruchomości do pilnej poprawy

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Niedawny wyrok WSA w Białymstoku potwierdza, że stacja benzynowa musi płacić podatek od nieruchomości także od zbiorników paliwa i gazu. Według sądu są to budowle. Tymczasem eksperci przypominają, że przesłanka całości użytkowo-technicznej od kilku lat nie ma już znaczenia. Orzeczenie sądu po raz kolejny potwierdza, że te przepisy wymagają pilnej poprawy.

02.12.2021

Klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania tylko do czynności po 2016 roku - mimo późniejszych korzyści

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.

01.12.2021

Firmy oszczędzają na koszt zdalnych pracowników

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, skierowały pracowników do pracy zdalnej zyskują na tym finansowo. Wyższe koszty ponoszą jednak pracownicy – często bez żadnych rekompensat. Niektórzy pracodawcy dopłacają częściowo do domowych rachunków za prąd, pojawia się tu jednak problem podatkowy. Ze zwolnienia z PIT nie zawsze można skorzystać. Konieczna jest pilna zmiana prawa.

30.11.2021

Koniec szlabanów na państwowych autostradach, ale nie opłat

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W środę, 1 grudnia, zmienia się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. Nowy system e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.

29.11.2021

Świadek nie musi obciążać sam siebie w postępowaniach skarbowych

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podejrzani oraz oskarżeni korzystają z konstytucyjnego prawa do obrony oraz prawa do nieobciążania samego siebie, stąd nie mogą popełnić przestępstwa składania fałszywych zeznań. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego dodaje natmiast jednoznacznie, że także podatnik występujący w roli świadka nie odpowiada za fałszywe zeznania w swojej sprawie – mówi Marcin Malinowski, adwokat, counsel w B2RLaw.

27.11.2021

Umowy z uczelniami zwalniają z części egzaminu na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.

26.11.2021

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - ruszyła kolejna edycja konkursu 

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ogólnopolski konkurs Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy organizowany przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową już wystartował. Ankiety można wypełniać do 21 grudnia br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

24.11.2021

Fałszywe zeznania nie zawsze odbierają podatnikowi prawo do obrony

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Prawo strony do pomijania niewygodnych faktów w toku przesłuchania podatkowego, dla uniknięcia grożącej jej odpowiedzialności karnej czy karno-skarbowej, jest częścią jej prawa do obrony. Nie powinno być zatem naruszane. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego daje nadzieję na respektowanie tej reguły. Szczególnie, że uchwale tej nadano moc zasady prawnej.

24.11.2021

Wszczynanie postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia coraz większym problemem podatników

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.

22.11.2021

Skarbówka coraz wnikliwiej weryfikuje schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że organy podatkowe opóźniają przyjmowanie i nadawanie numerów zgłaszanym przez firmy schematom podatkowym. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłają do podatników listę dodatkowych pytań. Dopytują też o szczegóły transakcji i… skutki podatkowe. Zdaniem ekspertów, działanie urzędników to nadgorliwość, która nie ma pokrycia w przepisach.

19.11.2021

MF zaprasza na warsztaty w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

25 listopada odbędą się specjalne warsztaty dotyczące nowych zasad wystawiania e-faktur. Resort finansów zaprasza podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Podczas warsztatów omówiona zostanie techniczna strona systemu i zaprezentowane zostanie przykładowe użycie API. Udział jest bezpłatny.

18.11.2021

Fiskus musi badać całość transakcji, a nie tylko wygodny fragment

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej ma obowiązek dokonywać analizy w oparciu o całokształt powiązanych ze sobą transakcji, a nie tylko wybranego przez siebie fragmentu. Ma to kluczowe znaczenie dla dalszego badania przesłanek zastosowania klauzuli GAAR. Jednoznacznie potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny – mówi Jakub Pachecka, doradca podatkowy w Deloitte.

18.11.2021

W nowych e-fakturach trzeba będzie podawać dużo więcej informacji

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowy System e-Faktur zacznie działać 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale resort finansów chce, by od 2023 roku stało się obowiązkowe. Nowe zasady fakturowania spowodują konieczność podawania dużo większej liczby informacji o transakcji – w wielu przypadkach pokrywających się z innymi raportami. Zamiast uproszczeń, będą dodatkowe obowiązki.

18.11.2021

Interpretacja 590 ułatwieniem dla inwestorów już od stycznia 2022 roku

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aby poznać wszystkie fiskalne konsekwencje przedsięwzięcia, inwestor nie będzie już musiał starać się o kilkanaście rozstrzygnięć w różnych instytucjach. Zamiast tego wystąpi do ministra finansów o Interpretację 590, która będzie zawierać wiążącą decyzję na temat całości opodatkowania planowanej przez niego inwestycji – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

17.11.2021

Odliczenie wydatków wyłączonych z kosztów znowu możliwe?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Czy w 2022 roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu, będzie można w całości odliczyć wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w latach poprzednich na podstawie z art. 15e ustawy o CIT? Wydaje się, że tak. Pozwala na to konstrukcja przepisu przejściowego – piszą Wojciech Majkowski i Oskar Matuszczak z KPMG w Polsce.

17.11.2021