Od 1 grudnia br. za przejazd nie trzeba będzie już płacić u inkasenta w kiosku poboru opłat lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL.

 

e-bilet autostradowy

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, e-bilet autostradowy to wygodna forma opłacania przejazdu bez konieczności rejestracji  w systemie e-TOLL i nabywania urządzeń pokładowych, co pozostanie jednak jedną z alternatyw dla kierowców samochodów osobowych. Bilet autostradowy będzie można kupić:

  • w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET,
  • w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl,
  • w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS , gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.

Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji będzie dostępna od 1 grudnia br.

Aplikacja umożliwi:

  • zakup e-biletu autostradowego,
  • wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF,
  • wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych,
  • zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie etoll.gov.pl.

 

E-bilet także z wyprzedzeniem

E-bilet autostradowy można będzie kupić z wyprzedzeniem, jeśli poda się numer rejestracyjny samochodu, którym będzie się jechać, planowany do pokonania odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli podróżny zmieni plany, będzie mógł go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.

Zobacz również: Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach >>

 

Aplikacja e-TOLL PL i urządzenia pokładowe

Przypomnijmy także, że od 24 czerwca br. opłatę za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica można wnosić z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL, która działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Aplikacja jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać z w sklepach Google Play oraz w AppStore. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL trzeba zarejestrować się w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymuje się identyfikator biznesowy urządzenia, który trzeba następnie podać w Internetowym Koncie Klienta (IKK). W aplikacji e-TOLL PL wnosi się opłatę za przejazd i doładuje konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu. Co ważne, w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

 

Zmiany dla kierowców pojazdów lekkich

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą wykorzystując urządzenia OBU i ZSL dopuszczone do systemu e-TOLL. Powinni jednak sprawdzić, czy zainstalowane w samochodzie urządzenie jest zintegrowane z systemem e-TOLL. Więcej informacji o urządzeniach GPS na stronie etoll.gov.pl

Resort finansów zwraca przy okazji uwagę, że w związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania.