System e-TOLL to rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony najpóźniej do 30 września 2021 r. W tym czasie przewidujemy okres przejściowy, w którym będą funkcjonować dwa systemy poboru opłat dla pojazdów ciężkich – viaTOLL i e-TOLL. Każdy użytkownik będzie miał możliwość wyboru najdogodniejszego dla niego terminu przejścia do e-TOLL.

Czytaj: Nowe zasady opłat za autostrady już obowiązują>>
 

- Nowoczesne państwo wychodzi naprzeciw potrzebom obywateli, zapewnia im wygodne, cyfrowe rozwiązania. I takim rozwiązaniem jest uruchomiony przez nas dziś system e-TOLL. Nowy system służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. - Wchodzimy na coraz wyższe poziomy cyfryzacji. Co chwilę informujemy o uruchamianych przez nas e-usługach. To dowód na to, że naszych słów nie rzucamy na wiatr. Zmieniamy się dla naszych klientów – dodał. 

A szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska stwierdziła, że realizująca to zadanie ​Krajowa Administracja Skarbowa to organizacja elastyczna, wychodząca naprzeciw nowym wyzwaniom i potrzebom obywateli. - Takim nowym zadaniem jest pobór opłat za przejazd po państwowych odcinkach dróg. To jeden z większych systemów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację publiczną. Za przygotowanie tego wdrożenia odpowiadał zespół liczący ponad 400 osób - poinformowała.